reklama

Kráľovský rod Luxemburgovcov vykonal mnoho zásadných rozhodnutí aj pre rozvoj Trnavy, hovorí historička Daniela Dvořáková

Historička Daniela Dvořáková (na snímke) zo Slovenskej akadémie vied príde do kráľovského mesta prednášať (nielen) o kráľovi Žigmundovi a čiernej kráľovnej Barbore z kráľovského rodu Luxemburg.

Podujatie organizuje nezisková organizácia visit.trnava, ktorá pôsobí v Trnave a zameriava sa na organizovanie prednášok a vzdelávacích podujatí o dejinách nášho mesta, ale aj celého Slovenska. Začiatkom septemra 2020 pripravuje visit.trnava prednášku Daniely Dvořákovej o kráľovskom rode Luxemburgovcov v kontexte uhorských dejín, ale aj z pohľadu dejín mesta Trnava.

Luxemburgovci – pozoruhodný šľachtický rod z pomedzia Nemecka a Francúzska, ktorý sa postupne dostal k českej, poľskej a nakoniec aj uhorskej kráľovskej korune. Starobylý feudálny rod výnimočných vládcov, veľmi vzdelaných, ale aj veľmi divokých a nespútaných.

Predelili vladársku líniu Anjouvcov v Uhorsku a previazali ju na panovnícke rody Jagellovcov a Habsburgovcov. Či to bol kráľ Ján, jeho syn Karol IV. alebo jeho vnuk Žigmund – všetci Trnavu dôverne poznali, často ju navštevovali, prijímali v tomto meste veľa zásadných rozhodnutí a viedli tu množstvo jednaní.

„Málokto si dnes uvedomuje, ktoré udalosti, výsady alebo historické budovy v Trnave pochádzajú z vôle Luxemburgovcov. Tiež málokto tuší, že Žigmund tu trávil veľa času so svojou milovanou manželkou Barborou. Preto sme radi, že naše pozvanie prijala historička, ktorá sa tomuto šľachtickému rodu profesionálne venuje takmer celoživotne – a o kráľovnej Barbore dokonca napísala výpravnú historickú knihu. Sme radi, že pre obyvateľov Trnavy pripravila prednášku práve pani Daniela Dvořáková zo Slovenskej akadémie vied,“ hovorí Róbert Kormaňák, projektový manažér visit.trnava.

„Kráľovský rod Luxemburgovcov vykonal mnoho zásadných a prínosných rozhodnutí pre rozvoj Uhorska, ale aj konkrétne pre rozvoj kráľovského mesta Trnava. Význam kráľovských výsad a darov kráľa Žigmunda mal dopad na ďalší rozmach vášho mesta – navyše tu boli dojednané významné kráľovské sobáše a medzinárodné dohody, čo iba potvrdzuje vzťah panovníkov k tomuto mestu,“ pripomína pani historička Dvořáková.

Prednášky visit.trnava sa konajú už tretí rok v rôznych interiéroch a exteriéroch mesta Trnava, ale aj v širšom regióne – výklad o Luxemburgovcov sa historicky prvýkrát uskutoční v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave.

„Múzeum to nie sú len expozície a historické artefakty. Budeme radi, keď ľudia navštívia naše priestory aj za účelom vzdelávania verejnosti a príjemných sociálnych kontaktov,“ konštatuje riaditeľka Západoslovenského múzea Martina Bocánová, a dodáva: „Naše múzeum sa bude snažiť vytvoriť priestor pre podobné podujatia aj v budúcnosti a veríme, že po pani Dvořákovej privítame ďalších renomovaných a atraktívnych historikov.“

Podujatie organizačne zabezpečuje občianske združenie visit.trnava v spolupráci so Západoslovenským múzeom v Trnave, kde sa bude prednáška konať vo štvrtok 3. septembra 2020, od 17:30 hod. Vstup je voľný.

Počas prednášky bude možné zakúpiť historické knihy vydavateľstva RAK, ktoré v minulosti založili spoločne Daniela Dvořáková so svojim už zosnulým manželom, historikom Pavlom Dvořákom.

Toto vydavateľstvo je známe najmä svojou historicko-populárnou kolekciou „Stopy dávnej minulosti“, ktorú mnohí poznajú aj zo Slovenskej televízie.

Kto nestihne prednášku v múzeu o 17:30, môže ešte získať autogram pani Daniely Dvořákovej v kníhkupectve Panta Rei v neďalekej City Aréne – táto autogramiáda začína po skončení prednášky od 19:00 hod.

Ulož ako PDF
Napísal 14. augusta 2020 8:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.