reklama

Pred fotkami starej Trnavy sa pristavujú starí aj mladí. Projekt Historická ulička zaujal

Náhľad do minulosti prostredníctvom dvanástich historických fotografí zachytávajúcich rôzne miesta starej Trnavy si môžu Trnavčania vychutnať vďaka projektu Juraja Zamborského Historická ulička.

Veľkoformátové snímky umiestnené na múre v Divadelnej ulici poskytol zberateľ Jozef Benko. O textovú časť sa postarala Simona Jurčová zo Západoslovenského múzea v Trnave.

“Myšlienkou projektu je okrem prezentovania historickej podoby mesta aj zásah do verejného priestoru v podobe verejnej uličnej galérie fotografií, ktoré nútia ľudí vnímať priestor Divadelnej ulice a biely 20 – metrový múr úplne inak ako predtým. To znamená, že v tomto priestoru strávia istý čas, zastavia sa a neprejdú okolo len tak,” hovorí Juraj Zamborský.

historicka-ulicka-4
Pri historických snímkach sa pristavujú starí aj mladí

historicka-ulicka-pano
Panoramatický obrázok po kliknutí zväčšíte

Autor projektu netvrdí, že to, čo zobrazujú fotky – teda historickú podobu mesta, je to najlepšie. Práve naopak.

“Rád by som zdôraznil premenu mesta do súčasnej podoby, ktorú nemožno odsúdiť, ale je potrebné ju vnímať takú, aká je. Pretože je len na nás, aby sme sa v našom meste cítili spokojne a príjemne. Podľa môjho názoru sú to primárne ľudia, ktorí využívajú verejný priestor a tí dávajú mu istú tvár,” zdôrazňuje.

Historická ulička ponúka vďaka moderným technológiám možnosť prepojenia cez QR kódy zobrazené pod fotografiami na ďalšie vzácne dochované zábery z minulosti nášho mesta.

Múr prekrytý fotkami starej Trnavy sa stal okamžite po inštalácie miestom stretnutí a diskusií okoloidúcich. Zastavia sa mladí, hľadajú, skúmajú a poznávajú, ako vyzerali známe miesta kedysi.

Pre skôr narodených Trnavčanov sú fotky z múru návratom do čias mladosti. Spoločne spomínajú na už neexistujúce domy, budovy, obchody, banky, cesty.

“Mesto a jeho verejný priestor je živý organizmus, ktorý sa neustále mení. Projekt Historickej uličky prináša do verejného priestoru starého mesta Trnavy inštaláciu veľkorozmerných fotografií tohto mesta, aby mohli jeho obyvatelia, a rovnako tak aj návštevníci, nazrieť do histórie priestoru, v ktorom sa nachádzajú,” pripomenul Zamborský.

Projekt môžete sledovať aj na Facebooku, link TU.

Ďalšie fotografie:
historicka-ulicka-1
historicka-ulicka-2
historicka-ulicka-3
historicka-ulicka-5
historicka-ulicka

Ulož ako PDF
Napísal 8. augusta 2014 12:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

4 komentáre pre “Pred fotkami starej Trnavy sa pristavujú starí aj mladí. Projekt Historická ulička zaujal”

 1. 1
  natare says:

  Veľmi dobrý nápad, možno by sa dalo nájsť viac takých holých múrov, ktoré by mohli byť prekryté fotkami starej Trnavy.

  • 1.1
   Juraj says:

   Bude toho postupom času určite viac, myslím si, že sa máte na čo tešiť, len všetko si vyžaduje svoj čas – na získanie povolení a samotnú prípravu projektu :)

 2. 2
  Tibor Pekarcik says:

  Skvely projekt! Len tak ďalej…

 3. 3
  Richard says:

  Tento projekt sa mi páčí, viem, že je cielený hlavne na Trnavčanov, ale bolo by možno dobré nabudúce doplniť aj popisky v ang. prípadne nemeckom jazyku, pre turistov, kt. sa tu do našej Trnavy občas pripletú. Nech sa Vám darí.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.