reklama

TTSK získal 7,7 milióna eur na vybudovanie Kreatívneho centra

Trnavský samosprávny kraj získal takmer 7,7 mil. eur na vybudovanie kultúrno-kreatívneho centra na Hlavnej 17 v Trnave. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky o tom rozhodlo v piatok 30. októbra 2020.

Prenájom mestských priestorov v centre Trnavy na Hlavnej 17 pre projekt Kreatívneho centra Trnava, ktoré plánuje vybudovať Trnavský samosprávny kraj (TTSK) z európskych dotácií, schválili poslanci mestského zastupiteľstva v septembri 2019.Objekt na Hlavnej 17

„Je výbornou správou, že Trnava dostane nový typ kultúrnej inštitúcie – kultúrno-kreatívne centrum. Potvrdí sa tak zásadné a dominantné postavenie župy v oblasti zriaďovanej a živej kultúry v meste Trnava. Dnes župa prevádzkuje pestrú paletu inštitúcií, ktorú tvorí Divadlo Jána Palárika, Galéria Jána Koniarka, Západoslovenské múzeum, Knižnica Juraja Fándlyho či Trnavské osvetové stredisko. V tejto súvislosti by som chcel poznamenať, že v rozvoji kultúry by nám tiež pomohlo, keby mesto Trnava prehodnotilo svoju zdaňovaciu politiku. Tá od minulého roka nie je naklonená voči kultúrnym inštitúciám, a to aj napriek argumentom, či finančným výpadkom krvácajúcej kultúry v dôsledku koronakrízy. Nakoľko župa v rámci realizácie projektu obnoví budovu v mestskom majetku, vysoké zdanenie by sa jej nemuselo týkať,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia o schválení projektu bude nasledovať podpis zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, ktorý sa očakáva v priebehu novembra 2020. Finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu by mali byť preinvestované do konca roka 2023.

Župa bola v ostatnom období konfrontovaná so zdaňovacou politikou mesta Trnava, ktoré výrazne zvýšilo dane práve pre kultúrne inštitúcie na svojom území, pripomenul Viskupič.

Mesto Trnava sa aktuálne uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.

TTSK pôvodne plánoval pre Kreatívne centrum použiť aj budovu bývalého Tatraskla, pre problémy s projektovou dokumentáciou sa napokon uchádzal o finančné prostriedky na vybudovnie priestorov len na Hlavnej 17.

Kultúrny a kreatívny priemysel

V súčasnosti sa kreativita stáva hnacou silou ekonomík. Význam kreatívnych odvetví v súčasnosti narastá. Kreatívny priemysel označuje tie časti ekonomiky, ktoré vytvárajú ekonomickú hodnotu na základe individuálneho tvorivého vkladu či umeleckého nadania. Ide o sektor postavený na zhodnocovaní duševného vlastníctva, do ktorého možno zaradiť oblasti tvorivej činnosti ako architektúra, dizajn, film, hudba, ale aj tvorba počítačových hier či reklama.

V posledných desaťročiach sa problematikou kreatívneho priemyslu a ekonomiky zaoberajú mnohí výskumníci a ekonómovia v USA i Európe. Kreatívny priemysel sa čoraz viac stáva aj súčasťou dokumentov a politík Európskej únie. Podľa uznesenia Európskeho parlamentu z 12. mája 2011 o uvoľnení potenciálu kultúrneho a kreatívneho priemyslu poskytuje kultúrny a kreatívny priemysel v Európskej únii 5 miliónov pracovných miest a predstavuje 2,6 % jej HDP.

Osobitosť kultúrneho a kreatívneho priemyslu spočíva v tom, že vytvára most medzi umením, kultúrou, podnikaním a technológiami. Kultúrny a kreatívny priemysel je navyše charakteristický tým, že vytvára pracovné miesta, ktoré nemožno presunúť do zahraničia, pretože sa viažu na špecifické kultúrne a historické zručnosti a sú späté s územím a tradíciami, ktoré ich určujú. Významná je tiež skutočnosť, že kultúrny a kreatívny priemysel prispieva viac ako akékoľvek iné odvetvie k zamestnanosti mládeže a žien.

Ministerstvo kultúry SR

Ulož ako PDF
Napísal 2. novembra 2020 13:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.