reklama

Z čoho bude žiť Trnava v roku 2021? Zhrnuli sme príjmovú časť mestského rozpočtu na budúci rok

Rozpočet mesta Trnava na rok 2021 počíta s celkovými príjmami 75,5 milióna eur, čo je o asi šesť miliónov eur menej ako je predpoklad v roku 2020. Príjmová časť schváleného budúcoročného rozpočtu sa z veľkej časti podobá na ten tohtoročný. Najväčší rozdiel predstavuje položka príjmové finančné operácie, ktorá je pre budúci rok stanovená o približne o 7 miliónov eur nižšie ako v tomto roku.

Finančné zdroje trnavskej radnice v roku 2021 sú rozdelené na bežné príjmy v hodnote 64,3 milióna eur (+1,8 mil. oproti očakávanej skutočnosti v roku 2020), kapitálové príjmy sú navrhnuté vo výške 3 milióny (-900 tisíc), príjmové finančné operácie majú v budúcom roku predstavovať 8,2 milióna eur (-7,1 mil.). Najväčšou položkou je prevod z rezervného fondu – 6,2 milióna, z fondu poplatku za rozvoj plánuje mesto naplniť rozpočet sumou 80-tisíc eur, z fondu opráv a údržby bytových budov 60-tisíc a 42-tisíc eur predstavujú zostatky prostriedkov z predchádzajúcich rokov.

V roku 2020 očakáva rozpočet v príjmových finančných operáciách prevod z rezervného fondu o 3 milióny vyšší ako v budúcom roku, fond z poplatku za rozvoj má byť v tomto roku vyšší o takmer 370-tisíc ako v roku 2021, zostatky prostriedkov z predchádzajúcich rokov majú byť v budúcom roku podľa rozpočtu nižšie o 480-tisíc eur, radnica počíta aj s nižším čerpaním úverov o 3 milióny eur ako v roku 2020.

Príjmové finančné operácie predstavujú príjmy z úverov, pôžičiek a návratných finančných výpomocí, prípadne prevody prostriedkov nevyčerpaných z minulých rokov. Aj táto rozpočtová položka, rovnako aj ktorákoľvek iná, sa v priebehu roka môže meniť.

Celkové príjmy mesta Trnava majú v roku 2021 dosiahnuť 75 miliónov 558-tisíc eur. Pre porovnanie očakávaná skutočnosť v roku 2020 predstavuje čiastku 81 miliónov 778-tisíc eur.

Ilustračné foto

Najväčšou príjmovou zložkou mestského rozpočtu je tradične podiel na dani z príjmov fyzických osôb. Mesto Trnava očakáva v roku 2021 na základe prognózy Ministerstva financií SR z októbra 2020 príjem z podielových daní zo štátneho rozpočtu vo výške 25 miliónov eur, čo je o 1,9 milióna eur viac ako v tomto roku.

Príjmy z miestnych daní a poplatkov sú rozpočtované na 17 miliónov eur (+900 tisíc v porovaní s očakávanou skutočnosťou v roku 2020)

Daň z nehnuteľností prinesie do mestského rozpočtu 11 miliónov eur, rovnako ako v tomto roku. Poplatok za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu prinesie mestskej samospráve 3,5 milióna, čo je tiež rovnaká suma, s akou ráta mesto v roku 2020.

Od vodičov za parkovanie počíta trnavská radnica v budúcom roku s čiastkou 800-tisíc eur (+200 tis.), poplatok za uloženie odpadu má vyniesť do pokladnice mesta 1,4 milióna, čo je nárast o 640-tisíc eur oproti roku 2020.

Výnosy z majetku mesta majú priniesť do pokladne 4,6 milióna eur, čo je pokles o 1,2 milióna v porovnaní s tohtoročnými očakávaniami. Z tejto sumy predstavuje príjem z nájmu 1,76 milióna, príjem z finančného hospodárenia 1 milión eur, príjem zo skládky komunálneho odpadu má dosiahnuť 1,2 milióna a príjem z predaja majetku 100-tisíc eur. Ostatné príjmy sú rozpočtované na sumu 550-tisíc.

Sumu 2,9 milióna eur (+300 tisíc oproti roku 2020) majú predstavovať vlastné príjmy škôl (2,2 mil.) a zariadenia pre seniorov (690-tisíc).

Príjmová položka Transfery, granty a príspevky je rozpočtovaná na 6,1 milióna eur, o sedemstotisíc menej ako v roku 2020.

Najvyššími položkami sú tu príspevok na zariadenie pre seniorov vo výške 820-tisíc, príspevok na stravovacie návyky 1,3 milióna, príspevky na financovanie sociálnych služieb v zariadeniach zriadených obcou 370-tisíc eur, príjmy z poplatkov za uloženie odpadov z Environmentálneho fondu sú stanovené 360-tisíc.

Z eurofondov na realizáciu viacerých projektov plánuje mesto získať v roku 2021 viac ako 2 milióny eur. Rozpočet počíta s peniazmi na Plán udržateľnej mobility krajského mesta Trnava a jeho funkčného územia (578-tisíc), obnovu obytného priestoru Vodáreň – dvor č. 2 (227-tisíc), na obnovu štyroch dvorov na Hospodárskej ulici (spolu asi 730-tisíc eur), na vybudovanie cyklotrás na Špačinskej a Spartakovskej (spolu asi 860-tisíc). Pol milióna eur od Slovenského futbalového zväzu má byť použitých na výstavbu tréningového futbalového ihriska s umelou trávou v areáli Slávie.

Za prenesený výkon štátnej správy ako sú školy, matrika, stavebný úrad a podobne predpokladá mesto transfery zo štátu vo výške 11,3 milióna eur. Najviac dostane mesto na prevádzku základných a materských škôl, takmer 10,9 milióna eur.

V nasledujúcom období postupne podrobnejšie predstavíme aj výdavkovú časť rozpočtu mesta Trnava na rok 2021.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2020 12:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Z čoho bude žiť Trnava v roku 2021? Zhrnuli sme príjmovú časť mestského rozpočtu na budúci rok”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.