reklama

Z čoho bude žiť Trnava v roku 2021? Zhrnuli sme príjmovú časť mestského rozpočtu na budúci rok

Rozpočet mesta Trnava na rok 2021 počíta s celkovými príjmami 75,5 milióna eur, čo je o asi šesť miliónov eur menej ako je predpoklad v roku 2020. Príjmová časť schváleného budúcoročného rozpočtu sa z veľkej časti podobá na ten tohtoročný. Najväčší rozdiel predstavuje položka príjmové finančné operácie, ktorá je pre budúci rok stanovená o približne o 7 miliónov eur nižšie ako v tomto roku.

Finančné zdroje trnavskej radnice v roku 2021 sú rozdelené na bežné príjmy v hodnote 64,3 milióna eur (+1,8 mil. oproti očakávanej skutočnosti v roku 2020), kapitálové príjmy sú navrhnuté vo výške 3 milióny (-900 tisíc), príjmové finančné operácie majú v budúcom roku predstavovať 8,2 milióna eur (-7,1 mil.). Najväčšou položkou je prevod z rezervného fondu – 6,2 milióna, z fondu poplatku za rozvoj plánuje mesto naplniť rozpočet sumou 80-tisíc eur, z fondu opráv a údržby bytových budov 60-tisíc a 42-tisíc eur predstavujú zostatky prostriedkov z predchádzajúcich rokov.

V roku 2020 očakáva rozpočet v príjmových finančných operáciách prevod z rezervného fondu o 3 milióny vyšší ako v budúcom roku, fond z poplatku za rozvoj má byť v tomto roku vyšší o takmer 370-tisíc ako v roku 2021, zostatky prostriedkov z predchádzajúcich rokov majú byť v budúcom roku podľa rozpočtu nižšie o 480-tisíc eur, radnica počíta aj s nižším čerpaním úverov o 3 milióny eur ako v roku 2020.

Príjmové finančné operácie predstavujú príjmy z úverov, pôžičiek a návratných finančných výpomocí, prípadne prevody prostriedkov nevyčerpaných z minulých rokov. Aj táto rozpočtová položka, rovnako aj ktorákoľvek iná, sa v priebehu roka môže meniť.

Celkové príjmy mesta Trnava majú v roku 2021 dosiahnuť 75 miliónov 558-tisíc eur. Pre porovnanie očakávaná skutočnosť v roku 2020 predstavuje čiastku 81 miliónov 778-tisíc eur.

Ilustračné foto

Najväčšou príjmovou zložkou mestského rozpočtu je tradične podiel na dani z príjmov fyzických osôb. Mesto Trnava očakáva v roku 2021 na základe prognózy Ministerstva financií SR z októbra 2020 príjem z podielových daní zo štátneho rozpočtu vo výške 25 miliónov eur, čo je o 1,9 milióna eur viac ako v tomto roku.

Príjmy z miestnych daní a poplatkov sú rozpočtované na 17 miliónov eur (+900 tisíc v porovaní s očakávanou skutočnosťou v roku 2020)

Daň z nehnuteľností prinesie do mestského rozpočtu 11 miliónov eur, rovnako ako v tomto roku. Poplatok za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu prinesie mestskej samospráve 3,5 milióna, čo je tiež rovnaká suma, s akou ráta mesto v roku 2020.

Od vodičov za parkovanie počíta trnavská radnica v budúcom roku s čiastkou 800-tisíc eur (+200 tis.), poplatok za uloženie odpadu má vyniesť do pokladnice mesta 1,4 milióna, čo je nárast o 640-tisíc eur oproti roku 2020.

Výnosy z majetku mesta majú priniesť do pokladne 4,6 milióna eur, čo je pokles o 1,2 milióna v porovnaní s tohtoročnými očakávaniami. Z tejto sumy predstavuje príjem z nájmu 1,76 milióna, príjem z finančného hospodárenia 1 milión eur, príjem zo skládky komunálneho odpadu má dosiahnuť 1,2 milióna a príjem z predaja majetku 100-tisíc eur. Ostatné príjmy sú rozpočtované na sumu 550-tisíc.

Sumu 2,9 milióna eur (+300 tisíc oproti roku 2020) majú predstavovať vlastné príjmy škôl (2,2 mil.) a zariadenia pre seniorov (690-tisíc).

Príjmová položka Transfery, granty a príspevky je rozpočtovaná na 6,1 milióna eur, o sedemstotisíc menej ako v roku 2020.

Najvyššími položkami sú tu príspevok na zariadenie pre seniorov vo výške 820-tisíc, príspevok na stravovacie návyky 1,3 milióna, príspevky na financovanie sociálnych služieb v zariadeniach zriadených obcou 370-tisíc eur, príjmy z poplatkov za uloženie odpadov z Environmentálneho fondu sú stanovené 360-tisíc.

Z eurofondov na realizáciu viacerých projektov plánuje mesto získať v roku 2021 viac ako 2 milióny eur. Rozpočet počíta s peniazmi na Plán udržateľnej mobility krajského mesta Trnava a jeho funkčného územia (578-tisíc), obnovu obytného priestoru Vodáreň – dvor č. 2 (227-tisíc), na obnovu štyroch dvorov na Hospodárskej ulici (spolu asi 730-tisíc eur), na vybudovanie cyklotrás na Špačinskej a Spartakovskej (spolu asi 860-tisíc). Pol milióna eur od Slovenského futbalového zväzu má byť použitých na výstavbu tréningového futbalového ihriska s umelou trávou v areáli Slávie.

Za prenesený výkon štátnej správy ako sú školy, matrika, stavebný úrad a podobne predpokladá mesto transfery zo štátu vo výške 11,3 milióna eur. Najviac dostane mesto na prevádzku základných a materských škôl, takmer 10,9 milióna eur.

V nasledujúcom období postupne podrobnejšie predstavíme aj výdavkovú časť rozpočtu mesta Trnava na rok 2021.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2020 12:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Z čoho bude žiť Trnava v roku 2021? Zhrnuli sme príjmovú časť mestského rozpočtu na budúci rok”

 1. 1
  tunel says:

  Správny nadpis článku :

  z čoho bude Trnava žiť
  keď máme len holú riť ?

  • 1.1
   Adela says:

   tunel ale ona je zvycajne hola a preto sa zakryva spodnym pradlom Zivot si si zije kazdy sam ten svoj Vsetci predsa nie su ako Ty hlupi sprosti lakomi

   • 1.1.1
    Jan says:

    Adela evidentne si ešte nevečerala, z hladu som počul ľudí rozprávať aj väčšie nezmysli. Čo si myslíš o človekovi ktorý s verejnými financiami zaobchádza spôsobom že ich rozhadzuje z Mestskej veže a on sa zabáva ako sa ľudia bijú. Tak nejako funguje naša Trnavská samospráva.

 2. 2
  pofuck says:

  Z týchto v podstate najväčších ročných príjmov za posledných 7 rokov dostaneme v skutočnosti veľký trt.

  Napr. akože úžasná akcia “Zelený kríček” – všetci majú padať do mdlôb.
  V podstate 7 obyčajných zástaviek a jedno WC k tomu kúsok lacnej zámkovej dlažby a … a to je všetko. Prosím v akcii iba za 2.700. 000 éčiek !!!!!!!!!!
  Asi budú tie zástavky zo zlata a WC misa bude z diamantov.

  Pre porovnanie celá pešia zóna Hlavná ulica nakomplet stála 1,9 mil éčiek aj so zložitými prekládkami inžinierských sietí.
  https://www.trnava.sk/sk/aktualita/zacina-sa-obnova-trnavskej-pesej-zony
  Plocha pešej zóny je cca 2,5 krát väčšia ako plocha Zeleného kríčka.
  Dlažbu má okrem ostrovov zelene po celej ploche. Na kríčku je polovica tráva.

  Cena by podľa prepočtu na m2 mali byť 1/3

  Kde spravili súdruhovia z cykloveže chybu ?

  • 2.1
   Rudé právo says:

   Súdruhovia z fejsbúku predsa nerobia chyby. Môžeš sa o tom dočítať v Rudom práve – momentálne sa to volá voccov fejsbúk. Duch Rudého práva tam nezaprú.
   Súdruh vocca dáva bombastické fotečky všeličoho. Väčšinou bicyklov a cyklochodníkov, najnovšie lyžica bágra. Má nato PR agentúru a dvorného fotomrska. Súdruhovia občania, zväzáci, politbyro a podržtašky zborovo tlieskahú a skandujú, teraz pomocou lajkof. Veria že ich vocca Kim nevymaže.
   Sú radi že im vocca zvýšil dane o 200% a sú radi že ich posiela kde komu.
   Má predsa pracovné návyky zo Smerackých úradov a funkcii pre papalášskych neschopákov. Aj tá prax 14 mesiacov v evidencii nezamestnaných.
   Zaťal sa a vydržal. To je náš vocca LenOn to dokáže.

   • 2.1.1
    gardista says:

    Zober to z tej lepšej stránky, pre neho. Jeho absolútna negramotnosť v narábaní s financiami, ( tesne pred osobným bankrotom, ako jediný si na MÚ nechal vyplácať zálohu na mzdu pre neschopnosť narábať a hospodáriť s peniazmi v osobnom živote ), dostane šancu hospodáriť s rozpočtom 68 miliónov eur. Zrazu sa dostal k chalúpke v hodnote 0,5 milióna eur a on dostane na ňu úver. S verejnými financiami mu poslanci hospodáriť ako s jeho osobnými , krvopotne zarobenými peniazmi. Zakladá mestské firmy kde zamestnáva svojich verných a tí zas oddaných svojich ľudí v snahe vytvoriť voličskú základňu na 20 rôčkov. Čo na tom že každá zmena stojí v jeho prevedení zdraženie o 100%. Takže obava z čoho bude žiť Trnava v roku 2021 ja na mieste. Záverom, kde ste bratia gardisti, tu sme v komunistickej strane.

    • 2.1.1.1
     docela says:

     gardista presne.
     Lokaj Fúzak sa plazí pred nim po bruchu a navrhol mu 6.000 € – viac ako má premier republiky a za odmenu si s nim vytrel prdel a on sa stal iba 4. viceprimát. Ale ani to nestačí. Treba aj zálohu ako bezdomovec. Smeje sa na tom celý úrad aj celá Trnava. Je to také turecko-rómske hospodárstvo.
     Hold gemblerstvo je docela náročné.
     Z tej 25tky už väčšina vie že stúpili do h@vna ale sú to iba arogantní, zbabelí a neschopní pokritci si to priznať.
     Oni aj ich rodiny si tú hanbu vyžerú až do konca. Je to ich voľba.

 3. 3
  mozog says:

  Tebe sa snad zda ze za 10 rokov ti robotnici zarabaju to iste ako predtym? Ved platy isli hore o 50% a inflacia za 10 rokov aj ceny materialov zvysila. Kde zijete vy analytici internetovi. Tak to vyzera ked pouzivate ten vas sedliacky rozum. Nechajte to radsej na odbornikov.

  • 3.1
   gardista says:

   Tak o sedliackom rozume tu hovoríš len ti. Podľa štatistického úradu inflácia za roky 2015 – 2019 sa pohybuje v rozmedzí 1,7 až 2% . Od roku 2017 keď nastal problém s pracovnými silami mzdy 2%. O tom by vedeli rozprávať učitelia, zamestnanci škôl, zamestnanci štátnych inštitúcií atď. Že si mesto buduje firmy a mzdy za uvedené obdobie narástli o 35% sa dá vyhľadať v záverečnom účtoch za roky 2015 – 2019. Ani v Argentíne nie je inflácia 100%. Kde kto žije sa skús spýtať seba a tvojich odborníkov, pardon podvodníkov. Pokiaľ budú ľudia tak hlúpi a budú ti papkať tie tvoje internetové nezmysli a ochotne platiť dane navýšené o 3,8 melónika a ty z nich platiť svojich oddaných poddaných ako železnú oporu voličskej základne, raduj sa a neboj sa potom chodiť na bicykli, že ťa chcel niekto zraziť je len tvoja paranoja.

  • 3.2
   Mat says:

   Mozog dáko ti došla argumentácia. Podvodníci to nestačili sčítať.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.