reklama

Tragédia futbalovej Trnavy v Rimavskej Sobote na doskách divadla. Inscenácia Futbal alebo Bílý andel v pekle má premiéru 4. decembra

Divadlá boli takmer dva mesiace zatvorené, no za ich bránami sa neprestávalo tvoriť a vytrvalo pripravovať na znovuotvorenie divadelných sál. Koncom septembra začali v trnavskom divadle skúšať inscenáciu Futbal alebo Bílý andel v pekle, pričom každý deň skúšobného procesu prinášal iné odpovede na otázky: bude premiéra? Nebude? Ak bude, kedy? Pre koho? V tomto okamihu už majú odpovede jasné. Premiéra sa uskutoční 4. decembra 2020 o 19:00 vo veľkej sále Divadla Jána Palárika (DJP).

Inscenácia Futbal alebo Bílý andel v pekle vypovedá o kontroverznom zápase medzi Spartakom Trnava a Taurisom Rimavská Sobota z roku 1997. Zápas v Rimavskej Sobote mal Trnave priniesť majstrovský titul, no po neočakávanej prehre získali titul Košice.

Niektorých fanúšikov táto udalosť zasiahla natoľko, že sa na ligový futbal už nevrátili. Mnohí zo sklamaných fanúšikov sú dodnes presvedčení, že skutočným súperom Trnavy neboli hráči Rimavskej Soboty, ale peniaze košických funkcionárov. Okolo tohto zápasu vzniklo množstvo teórií a „skutočných právd“, ktoré obviňujú z prehry skorumpovaných hráčov i rozhodcov.

Vyhrali hráči Rimavskej Soboty oprávnene? Alebo o prehre rozhodli peniaze? Odpovede na tieto otázky hľadali aj autori hry Daniel Majling a Michal Jánoš.

Hra Futbal alebo Bílý andel v pekle vznikla priamo na objednávku trnavského divadla. Vychádza z rozhovorov s priamymi aktérmi zápasu s Rimavskou Sobotou, bývalými funkcionármi a hráčmi Spartaku Trnava.

Dokumentárne materiály pre tieto účely zozbieral Michal Jánoš, ktorý je už jedenásť rokov členom trnavského hereckého súboru. Zozbieraným materiálom dal dramatickú podobu Daniel Majling. Dramatik, prozaik, autor komiksov a dramaturg SND Daniel Majling má na svojom konte množstvo oceňovaných inscenácií a úspešných dramatizácii napísaných pre slovenské i české divadlá.

Režisérom inscenácie je Ján Luterán, ktorý inscenoval Majlingove texty aj v Divadle Andreja Bagara v Nitre (Veľký zošit) a v Slovenskom komornom divadle v Martine (Spaľovač mŕtvol). Ján Luterán vo svojich réžiách často využíva prvky kabaretu, osobitý humor a iróniu.

Dôležitý akcent vo svojej tvorbe kladie na hudobnú zložku. K hudobnej spolupráci si často prizýva Jána Kružliaka, s ktorým spolupracoval aj na inscenácii Futbal alebo Bílý andel v pekle. Hudobná zložka je inšpirovaná skandovaním, pokrikmi a povzbudzovaním futbalových fanúšikov. V inscenácii zaznie aj trnavská futbalová hymna „Il Silenzio“. Všetky piesne zahrajú a zaspievajú herci naživo.

O výtvarnú zložku inscenácie sa postarali scénograf Juraj Kuchárek a kostýmová výtvarníčka Alžbeta Kutliaková. Scéna je ladená vo farbách Spartaku – červenej a čiernej. Pripomína televízne štúdio, v ktorom sa hráči musia konfrontovať so svojou prehrou, ako aj s podozrením z korupcie.

Scéna naberá počas predstavenia viacero významov, mení sa na ihrisko, nočný klub i zdemolovanú tribúnu na štadióne Rimavskej Soboty. Kostýmy sú inšpirované futbalovými dresmi a módou 90. rokov.

Futbalových hráčov stvárňujú na javisku Braňo Mosný, Martin Kochan a Martin Križan. V úlohe Trénera sa predstaví hosťujúci Daniel Ratimorský, v úlohe Prezidenta klubu Miro Beňuš a v postavách skalných fanúšikov uvidíte Michala Jánoša a Tomáša Mosného. Postavy rozhodcov a funkcionárov stvárňujú štyri ženy (Petra Blesáková, Ingrida Baginová, Barbora Bazsová a Ivica Franeková), ktoré zároveň vytvárajú nesmierne dynamickú pohybovú zložku. O tú sa postaral choreograf Ladislav Cmorej.

Inscenácia Futbal alebo Bílý andel v pekle je unikátom repertoáru DJP z viacerých dôvodov. Po prvé – vypovedá o športovom fenoméne Trnavy, po druhé – hra Daniela Majlinga a Michala Jánoša nie je fikciou a vznikla na základe autentických materiálov, po tretie – Ján Luterán je talentovaný a oceňovaný režisér s ohromne hravou, originálnou režijnou poetikou, ktorý v trnavskom divadle hosťuje po prvýkrát.

Vznik hry podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra banky.

(ts)

Dobová reportáž zo zápasu Spartak Trnava – Rimavská Sobota:

Z dobovej tlače – jún 1997 (pre zväčšenie kliknite na obrázok):

Ulož ako PDF
Napísal 23. novembra 2020 10:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.