reklama

OZ SaUvedom sa pripája k celosvetovým oslavám Giving Tuesday a predstavuje novú kampaň na podporu komunitného reuse centra Baterkáreň

Slovensko už štvrtý rok zaplavia dobré skutky na #GivingTuesday, svetový deň darovania a dobrých skutkov. Najväčšia oslava štedrosti na svete sa tento rok koná 1. decembra 2020. Občianske združenie SaUvedom oslávi tento deň tak, že vyzve ľudí k podpore komunitného reuse centra Baterkáreň.

#GivingTuesday je sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva. Je to deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Jedinečným spôsobom spája rôzne skupiny ľudí – neziskové organizácie, občianske združenia, firmy, rodiny aj jednotlivcov a povzbudzuje ich k prejavom štedrosti. 

Akcia sa koná každoročne v utorok po Dni vďakyvzdania v USA. Je odpoveďou na nákupný ošiaľ počas Black Friday a Cyber Monday, známych už aj na Slovensku.

Tento rok sa #GivingTuesday koná 1. decembra. Ľudia na celom svete sa v tento deň spoja, aby spravili dobrý skutok. Výnimkou nebude ani Slovensko, kde #GivingTuesday už tretí rok zastrešuje Nadácia Pontis.

Do projektu sa zapojila aj trnavská Baterkáreň, ktorú ľudia môžu prostredníctvom sviatku štedrosti podporiť už druhýkrát.

Pripojiť sa k oslavám Giving Tuesday spolu s oz SaUvedom, môžete tu.

Ilustračné foto: Baterkáreň

„Tak ako mnohí iní, aj naša milá Baterkáreň je ťažko skúšaná. Je to sociálny podnik a prvé reuse centrum na Slovensku. Organizujeme mnohé zbierky, mesačne vraciame do behu vyše 1000 vecí ako sú oblečenie, domáce potreby, hračky a iné, vďaka čomu šetríme zdroje a životné prostredie, budujeme komunitu a pomáhame sociálne slabším,“ povedala o centre jedna z jeho zakladateliek Simona Hlaváčová.

„Doba je ťažká a často frustrujúca, no o to viac potrebujeme ukázať, že v nej vieme nájsť kúsok svetla, a že každá pomoc sa násobí. Či už sa stanete našim pravidelným prispievateľom, alebo prispejete jednorazovo, váš príspevok bude mať obrovský dopad. Aj vy takto budete môcť ovplyvniť šírenie dobra, pomoci a spolupatričnosti na Slovensku. Váš príspevok podporí nielen centrum ako také, ale aj stovky príbehov, ktoré sa za vrátenými vecami skrývajú. Príspevkom pre trnavskú Baterkáreň tak možno pomôžete mamičke v núdzi, zabezpečíte materiál pre dielničky v domove sociálnych služieb, podporíte azylový dom alebo dáte mladým ľuďom možnosť konať dobro a pomáhať komunite,“ dodáva spoluzakladateľka centra Jana Reháková.

Bez pomoci komunity to však Baterkáreň v súčasnej situácii len ťažko ustojí.

V Baterkárni dáva komunita veciam druhú šancu, robí ich finančne dostupnými a podporuje lokálne organizácie a projekty. Dôležitosť kladie Baterkáreň taktiež na šetrenie zdrojmi, znižovanie plytvania a tvorby odpadu, aako aj zavádzanie princípov cirkulárnej ekonomiky do bežného každodenného života.

Baterkáreň i Giving Tuesday sú projekty postavené na obdarúvaní, dobročinnosti, pomoci a podpore. Oba upozorňujú na dôležitosť zmeny našich nákupných návykov, dobrovoľnej skromnosti a schopnosti pomáhať.

V roku 2012 sa newyorská inštitúcia 92nd Street Y rozhodla postaviť sebeckým tradíciám, ako sú Black Friday a Cyber Monday, ktoré spúšťajú predvianočnú nákupnú mániu. Priniesla kontrastný „darovací utorok“.

#GivingTuesday je dňom, kedy sa šíri dobro a nezištné darovanie. Komukoľvek, kdekoľvek a akokoľvek. Myšlienka je tak jednoduchá a silná, že sa za pár rokov rozšírila do vyše 150 krajín, spojila viac než 50 000 organizácií a milióny ľudí. 

„Keď sme zakladali Giving Tuesday, verili sme myšlienke, že ľuďom je darovanie blízke a radi sa podelia. A že v našej spoločnosti existuje množstvo priestoru pre inovatívne prístupy, kreativitu a spoluprácu. Ľudia aj organizácie na celom svete nám to potvrdzujú – keď sa pripravujeme na tohtoročný 1. december, všetci zapojení ľudia nás nabíjajú úžasnou energiou. Úroveň kreativity, snahy a nových nápadov, o ktoré sa ľudia delia, je neuveriteľná,“ hovorí Asha Curran, spoluzakladateľka a riaditeľka Giving Tuesday.

Pripojiť sa k oslavám Giving Tuesday spolu s oz SaUvedom, môžete tu.

Pridať sa k najväčšej oslave štedrosti na svete môže ktokoľvek. Všetky informácie nájdete na www.mozempomozem.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 1. decembra 2020 7:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.