reklama

Zákaz vychádzania začne platiť od soboty, vláda zároveň schválila aj množstvo výnimiek

S platnosťou od piatej hodiny rannej v sobotu 19. decembra 2020 zavádza vláda na Slovensku zákaz vychádzania. Zatvorené zostanú klasické kamenné obchody a prevádzky, výnimku majú tak ako na jar počas prvého lockdownu napríklad potraviny, supermarkety, drogérie, lekárne, čerpacie stanice, obchody s krmivom pre zvieratá či trafiky. Fungovať môžu aj výdajné miesta e-shopov.

Vláda pred vianočnými sviatkami sprísnila protiepidemické opatrenia – od soboty 19. decembra do 10. januára 2021 bude na Slovensku lockdown.

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo v stredu večer sadu výnimiek a situácií, ktorých sa zákaz vychádzania týkať nebude.

Zákaz vychádzania neplatí každý deň v čase od 1. do 5. hodiny ráno, čo vyžaduje zákon.


Zatvárajú sa obchody, výnimku majú potraviny, supermarkety, drogérie, lekárne, čerpacie stanice, obchody s krmivom pre zvieratá či trafiky

Ilustračné foto

Cestovanie zakázané nebude, je potrebné zvážiť jeho nevyhnutnosť. Vláda odporúča v prípade možnosti uprednostniť prostriedky diaľkovej komunikácie.

Výnimka platí aj pre stretávania sa medzi dvoma domácnosťami, na začiatku zákazu vychádzania je potrebné si zvážiť, s ktorou inou domácnosťou sa vytvorí tzv. bublina, so žiadnou inou domácnosťou by sa nemalo stretávať

Povolená bude cesta v nevyhnutnom rozsahu s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb – potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva a ďalších potrieb pre zvieratá.

Umožnené budú aj cesty do zamestnania či na výkon podnikateľskej a obdobnej činnosti. Uznesenie vlády obsahuje odporúčania na využívanie v maximálnej možnej miere prácu z domu.

Povolená bude tiež cesta na doplnenie pohonných hmôt, nákup tlačovín, novín.

Navštíviť bude možné očnú optiku, poisťovňu, banku, servis bicyklov s tým, že by malo ísť o najbližšiu možnú prevádzku či predajňu.

Výnimka zo zákazu vychádzania sa týka cesty na výdajné miesto internetových a iných obchodov.

Povolená bude cesta do zdravotníckych zariadení s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, cesta do lekárne a na testovanie na koronavírus.

Umožnené je individuálne športovanie a pobyt v prírode. Lyžiarske strediská budú môcť byť otvorené aj počas zákazu vychádzania, dôvodom je povolenie pre individuálne športy v exteriéri.

Povolené zostávajú sväté omše. O lokálnych úpravách, či v konkrétnom regióne budú môcť byť kostoly otvorené a koľko v nich môže byť ľudí, majú rozhodnúť regionálni hygienici.

Výnimka platí aj na cestu do zariadenia na rekreačné účely, takto môžu cestovať členovia maximálne dvoch domácností, ktorí vytvoria tzv. bublinu najbližších príbuzných a priateľov.

Výnimku zo zákazu vychádzania má aj cesta na krst, sobáš alebo pohreb.

Je povolené vycestovať v prípade zabezpečenia starostlivosti o blízku osobu.

Dovolená bude aj cesta s dieťaťom za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom.

Ulož ako PDF
Napísal 17. decembra 2020 0:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Zákaz vychádzania začne platiť od soboty, vláda zároveň schválila aj množstvo výnimiek”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.