reklama

Turistika v zime

Turistika je nádherným športom, ktorý a dá praktizovať celoročne. Počas každého ročného obdobia zároveň predstavuje inú formu výzvy. Najväčšiu výzvu predstavuje určite turistika v zime, kedy sa teplota na horách pohybujú veľmi nízko a zároveň sú v týchto oblastiach značne rizikové lavíny, či víchrice. Ako si užiť turistiku aj v zime a ako sa na ňu náležite pripraviť?

Zimná turistika

Zimná turistika ako taká sa veľmi neodporúča začiatočníkom. Práve preto má aj svoje výhody najmä z toho hľadiska, že trasy sú omnoho menej frekventované a krajina je neodolateľné krásna a nedotknuteľná. Snehový podklad zároveň môže byť príjemnou zmenou, pretože je mäkší a tak aj pre unavené kolená omnoho prijateľnejší.

Na druhej strane je však absolútne jasné, že turistika v zimnom období je omnoho náročnejšia. Náročnosť sa odvíja aj od množstva snehu a jeho prirodzeného pohybu.

Rovnako sa na horách veľmi rýchlo mení počasie aj so stúpajúcou nadmorskou výškou a tak je potrebné byť pripravení na rôzne nástrahy prírody a zobrať si toho so sebou oveľa viac.

Ilustračné foto: Pexels / Eberhard Grossgasteiger

Základ

Základom pre vašu zimnú turistiku musia byť kvalitné turistické zimné topánky, ktoré vám nohy udržia stabilné aj v náročnom teréne.

Zároveň je nesmierne dôležité, aby ste nohy mali celý čas v teple. Rovnako je dôležité disponovať veľkým priestranným ruksakom, kde si môžete umiestiť rôzne vrstvy oblečenia. Vždy je dobré začať zľahka a nedávať si na začiatok na seba veľa vrstiev, pretože pohybom sa zahrejete.

Pri zimnej turistike by ste oveľa viac mali venovať čas aj samotnej príprave a plánovaniu. Jednou z najdôležitejších informácií, ktorou by ste mali disponovať je počasie, ktoré je dobré si overiť z viacerých zdrojov.

Rovnako je dôležité si dopodrobna naplánovať trasu a mať so sebou mapou s približným časom. Vždy si radšej berte so sebou plnú výbavu, aby sa vám nestalo, že zostanete zakliesnený v krutých snežných podmienkach našich hôr.

Zimná turistika má svoje neodolateľné čaro spojené s prekrásnou prírodou. Treba si však uvedomiť, že počasie na horách je veľmi premenlivé a terén je omnoho náročnejší.

V žiadnom prípade by ste počas zimy nemali plánovať túru nad vaše sily a premáhať sa k lepším výkonom a radšej voliť trasy, ktoré sú menej náročné, pretože samotný sneh vám výstup sťaží aj o celý stupeň náročnosti.

(PR)

Ulož ako PDF
Napísal 17. februára 2021 15:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.