reklama

Hľadá sa Dedina roka 2021, obce môžu posielať prihlášky do konca apríla

Slovenská agentúra životného prostredia vyhlásila 11. ročník súťaže Dedina roka. Minister životného prostredia SR Ján Budaj vyzval zástupcov samospráv obcí a ich obyvateľov, aby sa do súťaže zapojili a predstavili úspechy svojej dediny, jej výnimočnosť, tvorivosť jej obyvateľov.

Súťaž je vyhlasovaná v dvojročnom intervale od roku 2001. Zameriava sa na prezentáciu dosiahnutých výsledkov v oblasti starostlivosti o vidiek, konkurencieschopnosti, výnimočnosti a schopnosti slovenských dedín prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie.

Prezentuje úspechy, výnimočnosť slovenskej dediny a tvorivej práce jej predstaviteľov a obyvateľov na rozvoji ich domova a povzbudzuje ich do ďalších aktivít. Zdôrazňuje tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, poukazuje na snahu slovenských dedín priblížiť sa procesu rozvoja obcí na európskej úrovni so zachovaním tváre a duše slovenskej dediny.

Ilustračné foto

Uzávierka prihlášok do súťaže je 30. apríla 2021. Prihlásené obce posudzujú členovia Národnej hodnotiacej komisie počas mája až augusta. Uskutočňuje sa na dvoch úrovniach – návštevou prihlásených obcí a záverečným rokovaním komisie.

Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michala Maca sa pri posudzovaní kladie dôraz nakritéria udržateľnosti, koncepčnosti, schopnosti prezentovať sa, ojedinelosti a originality prístupov, myslenia obyvateľov, a riadenia samosprávy.

Cieľom súťaže je preveriť úspešnosť rozvoja starostlivosti o vidiek, dosiahnuté výsledky, konkurencieschopnosť, výnimočnosť a schopnosť slovenských dedín prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie.

Súťaž zároveň upriamuje pozornosť verejnosti na fakt, že vidiecky priestor je podstatnou a nezanedbateľnou súčasťou Slovenska a upevňuje jeho postavenie v spoločnosti.

Novinkou tohto ročníka je organizačné zapojenie všetkých samosprávnych krajov v pozícii partnerov.

Jozef Viskupič, predseda Združenia samosprávnych krajov vyzdvihol tento fakt. „Župy významne prispievajú ku koordinácií regionálneho rozvoja, ktorého motorom sú obce a mestá. Jeho dôležitými prvkami sú cestovný ruch a cezhraničná spolupráca, ktoré majú nadlokálny charakter,“ uviedol Jozef Viskupič.

Držiteľ titulu Dedina roka postupuje do súťaže o Európsku cenu obnovy dediny, ktorú organizuje Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny (ARGE) od roku 1990 a prezentuje Slovenskú republiku na európskej úrovni.

Ulož ako PDF
Napísal 3. marca 2021 7:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.