reklama

Štartuje 10. ročník súťaže Dedina roka. Prihlášky je možné posielať do konca apríla

Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 11. marca 2019 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2019. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska tak vyhlásila už 10. ročník národnej súťaže Dedina roka. Víťaz súťaže získa okrem prestížneho titulu Dedina roka 2019 aj možnosť reprezentovať SR v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo, ktoré poskytne oceneným obciam finančné prostriedky viazané na realizáciu projektov pre podporu rozvoja a obnovy obce.

„Vidiek tvorí významnú časť územia Slovenska. Svojou rozmanitosťou v tradíciách, kultúre či vďaka svojmu prírodnému rázu sa výraznou mierou podieľa na dotváraní celkového obrazu našej krajiny. Pôsobenie v malých či väčších dedinách je pre našu maloobchodnú sieť prirodzené, aj preto sa rôznymi formami snažíme podieľať na ich zveľaďovaní. Súťaž Dedina roka predstavuje pre obce výbornú príležitosť zviditeľniť sa a získať finančný grant určený na ďalší rozvoj,“ uviedol Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednoty Slovensko.

Cieľom súťaže Dedina roka je preveriť úspešnosť fungovania Programu obnovy dediny na Slovensku.

Zároveň má povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy obnovy slovenských dedín európskej úrovni a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti. Hlavnou myšlienkou je zachovanie tváre a duše dediny.

Ilustračné foto

Impulz na prihlásenie do súťaže môže dať obci ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska. Uzávierka prihlášok je 30. apríla 2019.

Súťaž umožňuje zúčastneným obciam prezentovať celú škálu aktivít, ktoré sa na vidieku odohrávajú a upozorniť na to, že vidiecky priestor je podstatnou a nezanedbateľnou súčasťou územia Slovenska.

Zúčastniť sa jej môže každá obec SR bez štatútu mesta, ktorá dokáže prezentovať vynikajúce a príkladné aktivity a iniciatívy uskutočnené v procese obnovy dediny a v zmysle princípov udržateľného rozvoja vidieka.

Okrem titulu Dedina roka, 2. a 3. miesta môžu byť v súťaži udelené ocenenia podľa oblastí hodnotenia: Dedina ako partner, Dedina ako hospodár, Dedina ako maľovaná, Dedina ako klenotnica, Dedina ako pospolitosť, Dedina ako hostiteľ, Dedina ako záhrada.

Národná hodnotiaca komisia súťaže Dedina roka 2019 môže zvážiť udelenie mimoriadneho ocenenia za pozoruhodné výsledky.

Podrobnejšie informácie o súťaži, vrátane podmienok a pravidiel súťaže, termínov a prihlášky obce do súťaže Dedina roka 2019 sú zverejnené na oficiálnom webovom sídle Programu obnovy dediny www.obnovadediny.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 12. marca 2019 20:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0.


INZERCIA

6 komentárov pre “Štartuje 10. ročník súťaže Dedina roka. Prihlášky je možné posielať do konca apríla”

 1. 1
  vidiečan says:

  Drahí naši vidiečania. Vitajte u nás v meste. Sme radi že ste nás obohatili o vašu dedinskú kultúru, vaše sedliacke móresy a fajnovosti. Sláma vám trčí celé roky z čižiem, nechodíte do divadla, knižnice, múzea. Robíte z mesta dzedzinu. Hlavne ale že ste doniesli jaternice, klobásy a tlačenku. To máme na vás najradšej. Inak by bolo najlepšie keba ste sa vrátili tam odkiaľ ste prišli. Bol by pokoj.

  • 1.1
   vlado5 says:

   V Trnave bývam už vyše 20 rokov, ale ak by mal byť tento príspevok ukážkou móresov obyvateľa mesta, tak budem radšej stále považovaný za vidiečana. Ono totiž aj veľa Trnavčanov považuje za vrchol kultúry, keď si môžu raz za dva týždne zanadávať na súpera alebo rozhodcu. A pritom sa budú byť do pŕs, že oni sú tí praví Trnavčania a posielajú ma naspäť na dzedzinu.

  • 1.2
   Filip says:

   Trnava mestom nikdy nebola a ani nebude. Takisto ako susedná krásavica na Dunaji. Keď si myslíš, že bývaš v normálnom modernom európskom meste, tak si veľmi ďaleko od reality.

   • 1.2.1
    ABC says:

    Hra na mestských a vidieckych obyvateľov mesta Trnava je smiešna a nič neriešiaca hecovačka. Charakter mesta sa výrazne k horšiemu zmenil keď do mesta prišlo veľa ľudí pracovať do atómky z celého Slovenska. Ambiciózny východniari a stredoslováci dávajú zabrať nášmu trnavskému koloritu a zvyklostiam. Ľudia ktorý sa prisťahovali do mesta z okruhu 50km sa ľachko prispôsobili nášmu spôsobu života. Keď tak rozmýšľam v širších súvislostiach naši predchodcovia zvládli aj prísun Oravákov do Trnavy, tí sem boli presunutý v rámci výstavby Oravskej priehrady a robili na roliach a nemali čas spriadať intrigy. Tú nenažranú pri Trnave by som až tak vrámci posudzovania nezatracoval, veď o trojuholníku Viedeň, Bratislava, Budapešť sa hovorí ako o veľmi bohatom a perspektívnom území v rámci Európskej únie.

  • 1.3
   JANO says:

   Ach ty si asi ešte paty nevytiahol z tej tvojej Trnavy, ked ju považuješ za niečo extra. Chod do sveta kuknuť trochu….

 2. 2
  kucúr says:

  Ešte pred pár rokmi boli kúsček od námestia chlévy čo meščany chovali svine to na čo tu hráš prosím ťa?

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.