reklama

Trnavská radnica pripravuje nový projekt Strom do domu. Zapojiť sa môžu obyvatelia aj firmy

Trnava v snahe zvýšiť počet a rovnomernejšiu výsadbu stromov na území mesta ponúkne občanom možnosť adoptovať si mestský strom a dať mu domov vo svojej záhrade. Projekt sa volá Strom do domu a spustený bude už čoskoro. 

Trnavčania si budú môcť zo širokej ponuky drevín vybrať strom podľa vlastných predstáv. Okrasný či ovocný v troch rôznych veľkostiach – aby si ten pravý strom našiel každý, kto bude mať záujem. 

„V meste je viacero ulíc, kde z rôznych dôvodov nie je možné dreviny vysadiť, o pár metrov ďalej za plotmi súkromných záhrad by sa však miesto našlo. Typickými príkladmi sú Vajslova dolina, Kopánka, Špíglsál či Tulipán,“ hovorí Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.

„Strom produkuje kyslík a absorbuje CO2 bez ohľadu na to, na koho pozemku stojí. Ani vtáky a včely nepoznajú ploty či katastre. Ráta sa doslova každý strom, ktorý vysadíme, pretože prispeje k zazelenaniu Trnavy a tým aj k zlepšeniu jej klimatických podmienok,“ dodáva.

Svoj strom môžu získať nielen obyvatelia rodinných domov so záhradami, ale aj firmy, ktoré preň majú vo svojom areáli vhodný priestor.

„Čím viac stromov spoločne zasadíme, tým lepšie pre nás všetkých i generácie, ktorým raz naše mesto zanecháme,“ pripomína trnavská samospráva.  

„Je nevyhnutné, aby sme sa čo najlepšie adaptovali na dopady zmeny klímy, ktoré sú už neodvratné. Trnava je v tomto medzi slovenskými mestami výrazne popredu – robíme množstvo zelených opatrení, ktoré nás majú čo najviac chrániť pred extrémami počasia, a je to jedna z našich hlavných priorít z dlhodobého hľadiska,“ vysvetľuje primátor Trnavy Peter Bročka. 

Podrobnosti o projekte Strom do domu predstaví Mesto Trnava už čoskoro. 

Ulož ako PDF
Napísal 15. marca 2021 7:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.