reklama

Akademická obec Trnavskej univerzity žiada výmenu vo vedení ministerstva školstva

Akademická obec, reprezentovaná Akademickým senátom Trnavskej univerzity v Trnave, a vedenie Trnavskej univerzity v Trnave s pobúrením sledujú kroky ministra školstva Branislava Gröhlinga a štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa v súvislosti s tvorbou Plánu obnovy a odolnosti SR a novely zákona o vysokých školách. Akademický senát Trnavskej univerzity poslal stanovisko médiám 17. marca 2021.

Senát upozorňuje, že obidva dokumenty – Plán obnovy a odolnosti SR a novela zákona o vysokých školách – vznikali bez toho, aby vysoké školy mali možnosť vyjadrovať sa k ich obsahu, a redukujú podstatu univerzitného vzdelávania na obsluhu pracovného trhu.

“Tým sa aj zákon o vysokých školách ukazuje predovšetkým ako vykonávací nástroj na realizáciu Plánu obnovy a odolnosti SR. Hoci ministerstvo školstva prisľúbilo predložiť vysokoškolským reprezentáciám návrh na spoločnú diskusiu, ukázalo sa, že predstavilo len zdôvodnenie jestvujúceho návrhu novely, ktorý reprezentácie vysokých škôl už predtým rázne odmietli. Dlhodobo a účelovo pestovaný názor o nekvalitnom slovenskom vysokom školstve je naratív, ktorý sa pretláča naprieč spoločnosťou už niekoľko rokov. Bez ohľadu na objektívne problémy školstva, za ktoré v neposlednom rade zodpovedá rezort ministerstva školstva s jeho vysokou fluktuáciou nekoncepčne pôsobiacich ministrov, sme v posledných dňoch svedkami opätovného politického ‘preorávania’ toho, ako školy riadiť a financovať,” uvádza sa v stanovisku.

Ilustračné foto

Akademický senát Trnavskej univerzity tvrdí, že vyjadrenia ministerstva školstva o kvalite vysokých škôl a navrhované legislatívne rámce
vznikli bez objektívnych analýz, sú založené na absolútnom voluntarizme, na očierňovaní slovenského vysokého školstva a na zavádzaní odbornej, ale aj širokej verejnosti.

“Takisto sa ukazuje, že záujem riešiť problémy vysokých škôl a pripraviť užitočnú novelu zákona o vysokých školách sú len mediálnymi pózami ministra školstva a štátneho tajomníka,” vyhasuje vedenie Trnavskej univerzity v Trnave.

“Keďže z doterajších krokov vedenia rezortu vyplýva, že nemá vážny záujem o zmysluplnú, otvorenú, no najmä odbornú diskusiu o perspektívach vysokého školstva na Slovensku, je na čase uvažovať o výmene vedenia rezortu ministerstva školstva za také, ktoré bude ochotné a odborne zdatné pripraviť novelu, ktorá reálne povedie k zvýšeniu kvality vysokoškolského prostredia na Slovensku a nie k jeho rozvratu,” dodáva v stanovisku schválenom uznesením zo 17. marca 2021 Akademický senát Trnavskej univerzity.

Ulož ako PDF
Napísal 17. marca 2021 13:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.