reklama

Akademická obec TRUNI podporila výzvu Rady vysokých škôl a pridala sa k protestu proti novele vysokoškolského zákona

Akademická obec Trnavskej univerzity v utorok 22. marca 2022 podporila výzvu Rady vysokých škôl a pridala sa k proteste proti novele vysokoškolského zákona. Rada VŠ dnes odovzdala svoje pripomienky v Národnej rade SR.

Pred budovou rektorátu sa dnes prihovorili podpredsedníčka akademického senátu TRUNI Kristína Grendová a rektor Trnavskej univerzity René Bílik.

Podujatie svojou účasťou podporilo celé vedenie Trnavskej univerzity a všetci dekani trnavských fakúlt. Pedagogická fakulta navyše zorganizovala samostatné zhromaždenie pred svojím sídlom na Priemyselnej ulici v Trnave.


Protest pred Trnavskou univerzitou, 22. marca 2022

FOTO: TRUNI

„Teší ma, že tu vidím veľmi veľa študentov, ktorým to nie je ľahostajné. Prišli ste podporiť myšlienku, že nechceme takúto zmenu vysokoškolského zákona, akú nám ministerstvo predkladá a že si nechceme nechať zobrať a potlačiť naše akademické slobody,“ povedala Kristína Grendová.

„Dlho sa tento problém zužoval na margináliu – voľba rektorov vysokých škôl. Vznikla úplne paradoxná situácia: návrh novely zákona o vysokých škôl neohrozuje rektorov, naopak, do budúcnosti im a úzkej skupiny ľudí v kolektívnom orgáne, ktorý sa volá správna rada a ktorý má byť kreovaný novým spôsobom, vkladá do rúk veľmi silné právomoci a posilňuje moc jednotlivca a posilňuje moc úzkeho kolektívneho orgánu,“ poznamenal rektor René Bílik.

„Cenou za to všetko je oslabenie samospráv vo vnútri vysokých škôl. Toto je kľúčový dôvod, prečo stojíme dnes tu a prečo voči novele protestujeme,“ dodal

Matúš Demko
Trnavská univerzita v Trnave

FOTO: TRUNI

Ulož ako PDF
Napísal 22. marca 2022 17:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.