reklama

Trnava podporila rozvoj univerzít, poslanci odsúhlasili predaj pozemkov a budovy bývalej ZŠ V Jame. Mesto môže získať vyše 12 miliónov eur

Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Trnava súhlasili na mimoriadnom zasadnutí v pondelok 27. novembra 2023 s predajom nehnuteľností Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Tá sa spája s Trnavskou univerzitou v snahe získať a čerpať eurofondové financie z Plánu obnovy na zlepšenie kvality vzdelávacieho procesu a rozvoj infraštruktúry.

Obidve trnavské univerzity sa zapojili do výzvy ministerstva školstva na predkladanie projektových zámerov na podporu pri strategickom rozvoji infraštruktúry vysokých škôl.

Plánujú vytvorenie konzorcia, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť k spoločnej integrácii s cieľom zvýšiť kvalitu vzdelávania a posilniť aj vedecký výskum. Ambíciou oboch univerzít je budovanie spoločného vedeckého a kreatívneho parku a spoločných vedeckých tímov ako aj vytváranie nových spoločných študijných programov a spoločných študentských médií.

Mestská samospráva odpredá univerzite do vlastníctva pozemky pod objektami na Námestí J. Herdu a Bučianskej ulici, rovnako tak budovu bývalej ZŠ V Jame za celkovú sumu 12,2 milióna eur, ktorá bola určená znaleckým posudkom.

S predajom sa stotožnilo 25 prítomných poslancov mestského zastupiteľstva, jeden sa zdržal.


Areál bývalej ZŠ V Jame

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Mesto Trnava plánuje získané financie investovať „do ďalšieho investičného, majetkového a urbanistického mestského rozvoja, najmä s dosahom na školskú, sociálnu a verejnoprospešnú infraštruktúru mesta“.

O prípadnom účelovom viazaní vyše 12 miliónov eur napríklad prostredníctvom vytvorenia fondu môžu rozhodnúť poslanci pri schvaľovaní definitívnej podoby zmluvy s UCM.

Budovu ZŠ V Jame mesto prenajalo pred 10 rokmi

Objekt bývalej ZŠ V Jame si od roku 2013 prenajíma UCM, mesto tu využíva časť priestorov pre materskú školu a centrum voľného času.

Ako uviedla viceprimátora Eva Nemčovská, materská škola bude fungovať v súčasných priestoroch aj naďalej, náhradné priestory pre centrum voľného času či súbor Trnavček budú súčasťou ďalších rokovaní.

Nemčovská tiež priblížila, že mesto sa neobáva toho, že by objekt bývalej ZŠ chýbal samospráve do budúcnosti, pretože aktuálne navštevuje ZŠ v meste asi 5000 detí z celkovej kapacity viac ako 6000. „Z toho asi 700 detí navštevuje trnavské základné školy z okolitých obcí.“

Plány trnavských univerzít

Zámer integrácie oboch univerzít je výsledkom dlhodobých snáh a plánov. Ako uviedla rektorka Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Katarína Slobodová Nováková, UCM a Trnavská univerzita sú jediné vysoké školy na Slovensku, ktoré sú na výzvu ministerstva už rok pripravené, majú vypracované právne analýzy a cestovnú mapu spájania.

„Výzvu na podporu pri strategickom rozvoji infraštruktúry vysokých škôl neberieme len ako vznik konzorcia. Nad spoločnou budúcnosťou uvažujeme strategicky a v dlhodobom horizonte,“ doplnila rektorka UCM.

Spojením a integráciou plánujú univerzity posilniť svoje kapacity. Zámerom je vybudovať z Trnavy centrum excelentnej akademickej infraštruktúry, ktoré pokryje komplexný rámec vysokoškolského vzdelávania, aplikovaného výskumu, špičkovej vedy a ktorý ponúkne nielen pre študentov, ale aj pedagógov maximálny priestor pre ich rozvoj a napredovanie.

„Naša reakcia na výzvu je výrazom viacročnej spolupráce. Pripravovaný integračný projekt vytvára potenciál na kvalitnú vzdelávaciu ponuku a špičkový vedecký výskum,“ skonštatoval rektor Trnavskej univerzity profesor René Bílik.

Ulož ako PDF
Napísal 27. novembra 2023 14:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.