reklama

ŽOS-ke sa darí. Pre rakúske ÖBB vyvinie a vyrobí desiatky nových nákladných vozňov za takmer 14 miliónov eur

Spoločnosť ŽOS Trnava len pred niekoľkými dňami oznámila, že získala kontrakt na výrobu plošín a kostier pre 130 nemeckých autovozňov v hodnote sedem miliónov eur, ktoré budú jazdiť o farbách Deutsche Bahn. Dnes trnavská firma informovala, že po úspešnej účasti v tendri spoločnosti Rail Equipment GmbH & Co KG, patriacej pod rakúsky koncern ÖBB, vyvinie a vyrobí 90 kusov nákladných samovýsypných 4-nápravových vozňov radu Faccns.

„Začiatkom roka 2021, po dlhom výberovom procese a mnohých technických konzultáciách, sme túto súťaž za 13 905 000 eur vyhrali. Teraz bol tento tender finálne spečatený podpisom obchodnej zmluvy,“ hovorí Zdenko Lančarič, výkonný riaditeľ ŽOS Trnava.

Po úspešnej výrobe 140 vozňov typu Faccnpps, 70 vozňov typu Fccnpps a 75 vozňov typu Fans-u pre švajčiarskeho zákazníka SBBI a následnom uplatnení opcie touto spoločnosťou na ďalších 40 kusov vylepšených vozňov typu Faccnpps (spolu tak SBBI odobrala 180 týchto vozidiel), je tento projekt pokračovaním úspešnej výroby vozňov pre potreby nákladných dopravcov.

Táto oblasť predstavuje pre budúcnosť ŽOS Trnava veľký potenciál.


Nákladný vozeň Faccns

FOTO: ŽOS Trnava

Špecifikom a pridanou hodnotou výsypných vozňov novej generácie (Faccns) voči v minulosti vyrábaným Faccnpps je hydraulické ovládanie výsypného systému.

Tento rok sa na skúšky pre TSI* schvaľovanie vozňov plánujú vyrobiť dva funkčné prototypy.

„Následne, v druhom kvartáli 2022 začneme vozne vyrábať sériovo. Posledný vyrobený vozeň odíde do Rakúska začiatkom roka 2023,“ konštatuje Lančarič.

„Veríme, že o kvalitách konštrukcie našich vozňov pre infraštruktúru presvedčíme aj ďalších zákazníkov, s ktorými v súčasnosti sedíme za virtuálnym rokovacím stolom,“ dodáva.

ŽOS Trnava sa v posledných rokoch v nemecky hovoriacich krajinách darí. Okrem zákazky pre švajčiarske SBBI, minulý týždeň definitívne dohodla už spomínaný veľký kontrakt na spoluprácu pri výrobe autovozňov pre nemeckú Waggonbau Niesky.

Ulož ako PDF
Napísal 31. marca 2021 13:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.