reklama

Trnavská radnica si plánuje zobrať 9-miliónový úver na financovanie investičných akcií

Poslanci mestského zastupiteľstva majú na rokovaní v utorok 27. apríla 2021 hlasovať o návrhu radnice na prijatie bankového úveru v predpokladanej výške 9 miliónov eur.

Ako vyplýva z materiálu, o ktorom majú rozhodovať mestskí poslanci, trnavská radnica predkladá potrebu prijatia bankového úveru vo výške 9 miliónov eur na prefinancovanie investičných akcií. Úver má byť poskytnutý ako kombinácia krátkodobého a dlhodobého úveru.

Čerpanie úveru má byť nastavené ako priebežné podľa pripravenosti jednotlivých akcií s možnosťou bezplatného predčasného splácania v prípade splátok zo zdrojov nenávratných finančných prostriedkovm napríklad z európskych fondov alebo od štátu.

„Pre potreby zaradenia úverových zdrojov do rozpočtu mesta máme financie napočítané na konkrétne akcie mesta. V prípade, že nebude niektorá akcia realizovateľná v lehote čerpania úveru – z akýchkoľvek dôvodov, napr. majetkové vysporiadanie, predĺženie procesu verejného obstarávania – bude akcia nahradená inou akciou schválenou v rozpočte mesta,“ uvádza sa v dôvodovej správe materiálu.

Ilustračné foto: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Úverové finančné prostriedky vo výške 9 000 000 eur navrhuje mesto použiť vo forme spolufinancovania kapitálových výdavkov v prípade schválenia nenávratnej finančnej výpomoci na viacero investičných akcií.

V zozname akcií sa nachádza rekonštrukcia Zeleného kríčka, obnova Ružového parku, humanizácia obytného priestoru Na hlinách, dvor za Kysucou, revitalizácia sídliskového dvora Agátka na Družbe, rekonštrukcia školského areálu ZŠ s MŠ Spartakovská, chodník a cyklochodník na ulici Veterná, prepojovací cyklochodník Pri kalvárií, revitalizácia športového areálu Slávia – Bežecké trasy- terénny okruh, revitalizácia športového areálu Slávia – Bežecká dráha 200 m, výstavba tréningového futbalového ihriska s umelou trávou na Slávii, rekonštrukcia MK Ul. J. Hajdóczyho – 1. časť, cyklotrasa úsek na Uliciach J. Bottu – Š. Moyzesa, cyklochodník Zelenečská – A. Žarnova – Nám. SNP, umiestnenie lávky v priestore Horného rybníka v Kamennom mlyne v Trnave, cestička pre chodcov a cyklistov na Ul. Piešťanská a zabezpečenie opatrení vyplývajúcich z Požiarneho auditu MsÚ Trnava.

Mesto predpkladá, že do konca roka 2021 vyčerpá 3 milióny eur, zostávajúcich 6 miliónov do 31. decembra 2022, prípadne do mája 2023.

Splácanie úveru je rozložené na 10 rokov rokom 2023.

Úverová zaťaženosť mesta Trnava je aktuálne na úrovni 18,34% bežných ročných príjmov mesta, pričom zákon umožňuje samosprávam bezpečné čerpanie úverov až do výšky 60% ročných bežných príjmov.

V prípade prijatie 9-miliónového úveru by sa zaťaženosť zvýšila na 22 percent v roku 2023.

Zdroj: Mrsto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 23. apríla 2021 7:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.