reklama

Múzeum knižnej kultúry sprístupnilo verejnosti zbierku vzácnych historických kníh zo 17. storočia

V zbierkach historickej knižnice Západoslovenského múzea v Trnave sa nachádza vyše päťsto starých a vzácnych tlačí zo 17. storočia. Mnohé z nich sú aj v dnešnej dobe zaujímavé pre verejnosť, preto sme sa rozhodli prezentovať návštevníkom túto zbierku prostredníctvom výstavy Sedemnáste storočie slovom a obrazom, ktorá bude sprístupnená v Múzeu knižnej kultúry.

Vystavené knihy sú v rôznych jazykoch, najmä však v latinčine. Obsahovo je výstava zameraná na dejiny Uhorska, vedu a techniku, školstvo, antických autorov, geografiu či emblematiku.

FOTO: Západoslovenské múzeum

Spomenúť môžeme napr. známe historické dielo Dejiny Uhorska od Antonia Bonfiniho (Rerum Ungaricarum Decades Quatuor cum dimidia. Hanau, 1606), nádherne ilustrovanú knihu o Číne (Athanasius Kircher – China Monumentis. Amsterdam, 1667), veľkú knihu emblémov (Imago Primi Saeculi Societatis Jesu… Antverpy, 1640) či hudobnú príručku Coriolana Orsucciho v taliančine (Li Primi Albori Musicali Per li Principianti della Musica Figurata… Bologna, 1679).

Celá výstava pozostáva z 25 historických tlačí, ktoré sú doplnené kópiami ilustrácií z týchto kníh a obsiahlymi sprievodnými textami prezentujúcimi panovníkov Uhorska, protihabsburské povstania, rekatolizáciu na našom území, tridsaťročnú vojnu, literatúru 17. storočia či trnavské tlačiarne.

Mgr. Milan Ševčík

Sedemnáste storočie slovom a obrazom: Staré tlače z historickej knižnice ZsM

Organizátori: Trnavský samosprávny kraj, Západoslovenské múzeum v Trnave
Autor: Mgr. Milan Ševčík
Termín: 23. apríla 2021 – 31. marca 2023
Miesto: Múzeum knižnej kultúry
Výstava sprístupnená bez vernisáže

Ulož ako PDF
Napísal 4. mája 2021 10:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.