reklama

Samosprávne kraje podporujú presun kompetencií v územnom plánovaní z okresných úradov

Združenie samosprávnych krajov SK 8 súhlasí s rozdelením procesov územného plánovania a stavebného konania do dvoch samostatných zákonov, a to do zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe.

SK 8 v tejto súvislosti uplatnilo štrnásť zásadných pripomienok k siedmim oblastiam návrhu nového zákona o územnom plánovaní, ktorý sa po schválení stane základným nástrojom samospráv pri plánovaní využívania svojho územia a regionálneho rozvoja.

„Navrhované zmeny sa týkajú stavebnej legislatívy, ktorej pôvodné znenie je 45 rokov staré. SK 8 zaujímalo predovšetkým znenie nového zákona o územnom plánovaní. Preto sme k jeho tvorbe pristúpili konštruktívne. Samosprávne kraje by v tejto oblasti mali prevziať časť kompetencií okresných úradov v sídle kraja. Konkrétne to znamená, že kraje budú záväzne posudzovať súlad plánu obce s plánom kraja, čo je logické a správne,“ uviedol predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

FOTO: SK 8/TTSK

Veľkou témou pre samosprávne kraje je tiež odstránenie takzvaných bielych miest. Napríklad v Banskobystrickom samosprávnom kraji nemá územný plán až 67 % všetkých obcí. To je výzva, ktorú je nevyhnutné riešiť.

Má to samozrejme aspekt nedostatočného finančného zabezpečenia procesu obstarávania územnoplánovacej dokumentácie obcami, ale aj aspekt realizačný. Ambíciu návrhu zákona zaviesť nový druh územnoplánovacej dokumentácie, územný plán mikroregiónu, považuje SK 8 aj v tejto súvislosti za správnu.

Samosprávnym krajom v spolupráci s obcami sa umožní spracovávať územný plán mikroregiónu zahŕňajúceho viacero obcí a riešiť tak potrebný rozvoj dotknutého územia.

V oblasti výstavby kraje nemajú a ani nežiadajú akékoľvek kompetencie. SK 8 za preto nezapojilo do medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona o výstavbe.

Ulož ako PDF
Napísal 1. júna 2021 7:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.