reklama

ŽOS Trnava zastreší časť výroby nových vlakov RegioPanter

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) včera podpísala zmluvu s konzorciom firiem Škoda Transportation a ŽOS Trnava na nákup nových elektrických jednotiek. Možno až 20 nových štvorvozových RegioPanterov bude jazdiť v Košickom a Prešovskom kraji. Flotila týchto jednotiek sa tak na Slovensku rozrastie až na 45. Rovnako ako na minulej zákazke (na celkom 25 elektrických jednotiek), prebehne časť výroby v ŽOS Trnava, ktorá sa podieľa najmä na finálnom spájaní vozňov, oživovaní celých jednotiek, na skúškach a príprave na odovzdanie zákazníkovi.

Prvých deväť jednotiek bude dodaných do konca roku 2023 a ďalšie podľa objednávky. Hodnota zákazky vrátane opcie je takmer 170 miliónov eur.

„Slovensko je pre nás dlhodobo kľúčový obchodný partner. Cestujúci už dobre poznajú naše jednotky, ktorých tu jazdí hneď niekoľko typov. Som tak rád, že môžeme s každou novou jednotkou ukazovať, ako sa posúva úroveň komfortu, bezpečnosti i udržateľnosti nových vlakov,“ uviedol Petr Brzezina, prezident a predseda predstavenstva v skupine Škoda Transportation.


V trnavskej ŽOS-ke prebehne finalizácia vozňov

„Nové vlaky východné Slovensko potrebuje ako soľ a dobrá skúsenosť zo spolupráce so Škodovkou v Žiline a okolí, kde už podobné vozne spoľahlivo najazdili 1,15 miliónov vlakokilometrov, nám dáva nádej, že ani Východoslováci nebudú sklamaní,“ doplnil Roman Koreň, predseda predstavenstva.

„Ďalšia zákazka na nové vlaky potvrdzuje, že naša spoločnosť sa stala dlhodobým a spoľahlivým partnerom Škoda Transportation. V konzorciu s ňou vyrábame moderné a kvalitné vlaky a cestujúci sú s nimi spokojní. Predĺženie spolupráce so silným partnerom nás samozrejme veľmi teší,“ hovorí Miloš Kyselica, podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ ŽOS Trnava a pripomína: „Spolupráca so Škoda Transportation nie je obmedzená len na Slovensko. V Trnave vyrábame pre Škodovku 29 samostatných vložených vozňov pre elektrické jednotky EMU 310, ktoré budú dodané pre Juhomoravský kraj a rokujeme o dodávke aj ďalších vložených vozňov,“ skonštatoval generálny riaditeľ ŽOS Trnava Miloš Kyselica.

Forma spolupráce so Škoda Transportation je štruktúrovaná v projektoch tak, že Škoda vyrobí hrubé stavby skríň, podvozky a trakčné sety, ktoré bude dodávať do ŽOS Trnava. ŽOS Trnava bude realizovať aj povrchovú úpravu, montáž vložených vozňov elektrických jednotiek EMU310 a oživovanie samostatných vložených vozňov. Následne budú oživené vložené vozne transportované zákazníkovi.

„Naše konzorcium ukázalo už pri minulej zákazke vysokú kvalitu výroby a technických riešení. Teší ma, že si tento úspech budeme môcť zopakovať a ďalšie slovenské regióny získajú naše moderné jednotky,“ pripomenul Petr Brzezina.


Po podpísaní zmluvy

Nové elektrické jednotky RegioPanter, ktoré nadväzujú na v súčasnej dobe dodávané a úspešne prevádzkované jednotky. Všetky nové štvorvozové jednotky budú mať dĺžku 106 m a kapacitu 343 sedadiel.

Každý vozeň súpravy bude mať klasické usporiadanie dvoch podvozkov a každá elektrická jednotka bude mať vždy tri hnacie podvozky.

Vďaka tomu budú mať súpravy vynikajúce jazdné vlastnosti na všetkých elektrifikovaných tratiach Slovenska a umožnia spoľahlivé dodržiavanie jazdného poriadku v náročných zimných podmienkach s tým, že na základe požiadaviek zákazníka a skúseností z prevádzky boli zapracované zmeny, ktoré ešte zvýšia pohodlie cestujúcich.

Ide napríklad o prípravu na montáž automatu na občerstvenie, automatu na lístky, či úpravu interiéru tak, aby jednotka mala viac priestoru na bicykle, lyže a ďalšie športové potreby.

„Cestujúci ocenia najmä pohodlné sedenie, elektrické zásuvky, klimatizáciu, štýlové LED-osvetlenie interiéru a vybavenie vozidla priestorným moderným WC prístupným aj invalidom. Elektrické jednotky ponúknu tiež vylepšený kamerový systém, moderný informačný systém s monitormi a aj vysokovýkonnú Wi-Fi. Dostatok miesta budú mať jednotky i pre prepravu invalidov, detských kočiarov, bicyklov, lyží, snowboardov a ponúknu i jednoduchý a bezbariérový nástup pre všetkých cestujúcich,“ dodal Tomáš Ignačák, podpredseda predstavenstva v skupine Škoda Transportation.

Ulož ako PDF
Napísal 11. septembra 2021 7:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.