reklama

Lesy SR zrušia Odštepný závod v Smoleniciach, spojením so Šaštínom vznikne nový OZ Karpaty

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky oznámil celkovú reorganizáciu v podobe novej organizačnej štruktúry účinnej od 1. januára 2022. Hlavným momentom je zoštíhlenie z terajších 23 odštepných závodov (OZ) na dvanásť a ďalšie dva špecializované OZ. Podstatná zmena sa dotkne aj Odštepného závodu Smolenice, ktorý končí a stane sa súčasťou novovzniknutého OZ Karpaty so sídlom v Šaštíne – Strážach na Záhorí.

História smolenického lesného závodu siaha až do roku 1945. OZ Smolenice v súčasnosti pôsobí na území s katastrálnou výmerou viac ako 254-tisíc hektárov, v užívaní má takmer 40-tisíc hektárov lesných pozemkov. Súčasťou závodu sú aj významné chránené celky – Malé Karpaty, Dunajské luhy, povodie rieky Morava, Trnavské rybníky či Sĺňava.

Po zmenách účinných od 1. januára 2022 sa OZ Smolenice spojí s OZ Šaštín a vznikne Odštepný závod Karpaty so sídlom v Šaštíne – Strážach.

Ústredie v Smoleniciach, kde pôsobí 24 zamestnancov, tak zanikne a nateraz nie je úplne jasné, koľkí z nich zostanú v pracovnom pomere Lesov SR. Všetkých 100 zamestnacov „vonkajšej“ prevádzky OZ Smolenice plne prejde pod OZ Karpaty.

„Zmena organizačnej štruktúry je orientovaná na optimalizáciu nákladov v riadiacej štruktúre na úrovni lesných odštepných závodov. Túto úsporu alokujeme na úroveň lesných správ (podriadená organizačná zložka lesného odštepného závodu) a najmä lesných obvodov, čím sa posilnia jednotlivé činnosti vo vonkajšej prevádzke a súčasne zlepšíme predpoklady pre výkon prírode blízkeho hospodárenia v lese (PBHL). Výkon samotného obhospodarovania lesa sa tak presunie ‚ešte bližšie‘ k lesom,“ povedal ekonomický riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Dušan Lašák.


Ústredie Odštepného závodu v Smoleniciach

FOTO: Lesy SR

Cieľom reorganizácie má byť podľa Lesov SR „ekonomická stabilizácia štátneho podniku, vyrovnanejšie organizačné jednotky a atraktívnejšie pracovné podmienky“.

Terajších 23 odštepných závodov (OZ) sa zoštíhli na 12. Dva špecializované OZ: Odštepný závod lesnej techniky a OZ Semenoles, zameraný na lesné semenárstvo, škôlkarstvo a genofond lesných drevín, zostanú zachované tak, ako doteraz. Počet lesných správ sa zníži zo súčasných 129 na 93.

„Pri určovaní sídiel organizačných jednotiek je nevyhnutné prihliadať aj na ekonomické kritériá i geografické podmienky v súlade s našimi prioritnými záujmami. Ide o dlhodobú prosperitu podniku, založenú na zohľadnení našich cieľov, potrieb našich zákazníkov i verejnoprospešného záujmu v súlade s celospoločenskou objednávkou. Zlepší sa aj systém odmeňovania zamestnancov. V neposlednom rade nám ide o efektívne využitie majetku štátu,“ uviedol generálny riaditeľ Lesov SR Tibor Kőszeghy.

Zmenami sa vonkajšia prevádzka posilní o 67 miest, ide o pracovné pozície lesníkov. Na nákladoch réžie a osobných nákladoch by mal štátny podnik ušetriť viac ako 4,6 milióna eur ročne.

NA TÉMU ZMIEN DOTÝKAJÚCICH SA ODŠTEPNÉHO ZÁVODU SMOLENICE HOVORÍME S VEDÚCOU ODBORU KOMUNIKÁCIE LESY SR MARÍNOU DEBNÁROVOU.

Koľko má ústredie OZ Smolenice aktuálne zamestnancov?

– OZ Smolenice má k dnešnému dátumu 24 zamestnancov.

Aký počet zamestnancov z ústredia OZ Smolenice z pracovného pomeru v Lesoch SR odíde?

– Zatiaľ je predbežné na túto otázku explicitne odpovedať. Detaily celého procesu sa aktuálne finalizujú. Nová organizačná schéma obsahuje 30 pracovných miest. Celkovo bude v rámci štátneho podniku ako takého po 1. januári 2022 nezaradených 43 ľudí s tým, že vonkajšia prevádzka sa celkovo posilní o 67 ľudí – pôjde o pracovné pozície „lesník“ – vedúci lesného obvodu (to sú údaje za celé Slovensko). Celkovo má štátny podnik cca 3400 zamestnancov. Novovzniknutý OZ Karpaty bude pozostávať z ôsmich lesných správ a 84 lesných obvodov.

Koľko ľudí z ústredia v Smoleniciach prechádza do OZ Karpaty v Šaštíne, prípadne inde v rámci podniku Lesy SR?

– Výber a obsadenie jednotlivých pozícií nie sú ukončené. Komisia musí brať do úvahy širokú škálu kritérií. Nové obsadenie funkcií musí zdieľať požiadavky súvisiace s vysokou profesionalitou, odbornosťou, flexibilitou. Pracovníci vonkajšej prevádzky v počte cca 100 ľudí prechádzajú plne pod OZ Karpaty. Časť pracovníkov oboch ústredí OZ sa taktiež presunie k vonkajšej prevádzke.

Aké sú ďalšie plány Lesov SR s budovou, v ktorej aktuálne OZ Smolenice sídli?

– Budova ústredia prejde interným auditom potenciálneho využitia.

Akým spôsobom sa dotknú zmeny v Lesných správach OZ Smolenice na území okresu Trnava – Horné Orešany a Dechtice? Plánuje sa zvýšiť alebo znížiť počet pracovníkov?

– Lesné správy so sídlom v Horných Orešanoch a v Dechticiach budú zachované. Zväčší sa počet lesníckych obvodov na LS Majdán (Horné Orešany) o štyri. Pôvodný stav 10, nový stav bude 16 technicko-hospodárskych zamestnancov (THZ). Lesná správa Dechtice sa z titulu väčšej vyrovnanosti úloh zmenší o dva lesnícke obvody. Pôvodný stav THZ 16, nový 11 zamestnancov.
Uvažuje sa o zriadení samostatného strediska chovu rýb na Parine a Dechticiach. Tu vidíme potenciál troch novovzniknutých pracovných pozícií. Vzhľadom na dlhodobé voľné pracovné pozície ako aj odchod niekoľkých zamestnancov do dôchodku, sa reorganizácia negatívne dotkne maximálne dvoch pracovníkov, a to s nelesníckym vzdelaním.


Územné pôsobenie OZ Smolenice


Územné pôsobenie OZ Šaštín

Zdroj: Lesy SR

Ulož ako PDF
Napísal 6. decembra 2021 8:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.