reklama

V okolí Smoleníc padlo viac stromov, ako plánovali vyťažiť za celý rok

Extrémne prívaly dažďa v spojení so silným nárazovým vetrom zanechali v lesoch na celom území Slovenska veľké materiálne škody. Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky zverejnil v stredu 26. mája, že najväčšie škody napáchal prírodný živel v Odštepnom závode (OZ) Smolenice. Podľa predbežných odhadov tu spadlo až 210-tisíc metrov kubických dreva. Kalamitné územie sa rozprestiera na ploche 44-tisíc metrov štvorcových.

Podľa portálu Lesmedium.sk z padnutého dreva v Smoleniciach tvorí 5300 m³ ihličnatá hmota. Väčšina padnutých stromov je listnatá a pri nich nehrozí nebezpečenstvo napadnutia dreva škodcami. Sústredená kalamita je v rubných porastoch, teda určených na hospodársku ťažbu. Obeťou výčinov počasia sa podľa vedenia podniku Lesy SR stali najmä nedospelé stromy. „Bude to prácne, drahé a výsledok z toho bude vláknina, teda pre nás ekonomicky nie dobré spracovanie,“ okomentoval vedúci Odboru usmerňovania lesníckych činností na generálnom riaditeľstve š.p. Lesy SR Ing. Ján Švančara pre portál Lesmedium.sk. „Ak by boli tie stromy dospelé, mali by oveľa vyššiu hodnotu.“ V Smoleniciach mali tento rok naplánovanú ťažbu 182-tisíc m³ dreva, teraz sa ich ťažobná činnosť definitívne obmedzí na spracovanie kalamitných 210 000 kubíkov. Lesní robotníci však budú musieť počkať, kým pôda v lese ako aj prístupové cesty nepreschnú.

OZ Smolenice v súčasnosti hospodári na výmere 38 780 hektárov lesných pozemkov. Z toho je 30 737 ha vo vlastníctve štátu a 8043 ha neštátnych lesov. Podľa kategórií tvoria hospodárske lesy 70%, ochranné lesy 13% a lesy osobitného určenia 17%. Zásoba lesných porastov je 9 mil. m3 drevnej hmoty, ročné množstvo ťažby dreva je asi 152-tisíc m3. Drevinové zloženie lesov je veľmi pestré. Najviac zastúpené dreviny sú buk (51%), dub (15%), hrab (9%). Ihličnaté dreviny tvoria 11% podiel, z ktorého je najviac zastúpená borovica (6%).

Ulož ako PDF
Napísal 27. mája 2010 0:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.