reklama

Trnavské Kino Hviezda sa má premeniť na viacúčelové kultúrne centrum, mesto cez súťaž hľadá najlepšie architektonické návrhy

Mesto Trnava chce transformovať Kino Hviezda na viacúčelové kultúrne centrum s cieľom vybudovania modernej mestskej kultúrnej inštitúcie, ktorá bude vyhovovať súčasným podmienkam z hľadiska spoločenského, kapacitného či technologického.

Mesto Trnava dlhodobo nedispnuje vlastnými priestormi, ktoré by boli vhodným stánkom pre usporadúvanie spoločenských alebo kultúrych podujatí. Práve premena objektu Kina Hviezda na kultúrne centrum s multifunkčnou sálou má tento deficit napraviť.

Radnica na konci decembra 2021 vypísala urbanisticko‐architektonickú projektovú súťaž návrhov s cieľom získať a oceniť najvhodnejší architektonický návrh transformácie budovy kina na nové kultúrne centrum.

Lehota na predkladanie ponúk uplynie 15. februára 2022, sedemčlenná porota, medzi nimi pätica architektov, bude vyhodnocovať kvalitu urbanisticko-architektonického riešenia vo vzťahu k zadaniu a v druhom kole kvalitu architektonického riešenia.


Kino Hviezda

„Idea vytvorenia multifunkčného kultúrneho priestoru vznikla z dlhodobo absentujúcej podpory infraštruktúry pre kultúrne aktivity v meste v celom rozsahu kultúrnych činností v Trnave – od hudobných koncertov, cez divadelné predstavenia až po záujmové umelecké činnosti, ktoré sa uskutočňujú na pôde mesta. Transformácia Kina Hviezda na Kultúrne centrum s multifunkčnou sálou má tak pôsobiť ako zjednocujúci prvok, ktorý poskytuje dostatok priestoru a zázemia pre spomínané kultúrne aktivity,“ konštatuje mesto v zadaní, z ktorého budú vychádzať návrhy účastníkov verejnej súťaže.

Viac priestoru pre podujatia,
menej pre filmy

V kultúrnom centre sa má po premene súčasného Kina Hviezda nachádzať okrem iného multifunkčná sála pre najmenej 500 sediacich (800 stojacich) návštevníkov, javisko a zázemie javiska. Požiadavkou mesta je, aby hľadisko s kapacitou asi 500 sediacich divákov disponovalo zasúvacím mechanizmom.

Hlavnou funkciou sály má byť organizovanie hudobných podujatí – koncertov, tanečných vystúpení, muzikálov, vystúpení zborov, ľudových hudieb, folklórnych podujatí a podobne.

Sála má doplnkovo slúžiť aj pre na účely konania plesov, premietania filmov, organizovanie konferencií, výstav, seminárov, kongresov, veľtrhov a iných spoločenských podujatí vyžadujúcich celú plochu hlavnej sály.

„Pôvodná funkcia veľkokapacitného kina nemá byť zachovaná. Uvažuje sa iba vo forme občasnej projekcie, respektíve formou filmového klubu,“ predpokladá radnica a Mestské kultúrne stredisko v Trnave.

V objekte budúceho kultúrneho centra sa má nachádzať aj foyer, kaviareň, výstavné priestory s nadväznosťou na exteriér, kancelárie, hygienické, skladové a technologické zázemie.

Z histórie Kina Hviezda

Budovu Kina Hviezda na Paulínskej ulici otvorili po dvoch rokoch výstavby v roku 1971. Objekt vznikol podľa vzorového projektu panoramatického kina pre 400 osôb.

V roku 2005 mesto investovalo do rekonštrukcie hlavnej kinosály s kapacitou 320 sedadiel. Okrem iného pribudla klimatízácia, kvalitnejšia vzduchotechnika či ozvučenie. Postupne sa menila aj premietacia technika.

Kinosála okrem premietania filmov slúži aj na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí, školení či prednášok.

Od rekonštrukcie či transformácie existujúcej budovy kina mesto očakáva aj úsporu energetickej náročnosti a prevádzkových nákladov budovy.

Ulož ako PDF
Napísal 30. decembra 2021 12:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.