reklama

V Európe sa začína Ukrajinský mesiac. Do projektu je zapojené aj trnavské kultúrne centrum Malý Berlín

V piatok 24. februára 2023 si celý demokratický svet pripomenie začiatok ruskej invázie na Ukrajinu. Kultúrne centrá po celej Európe, vrátane tých slovenských, sa spojili, aby reflektovali spoločenské a životné zmeny, ktoré vojna priniesla. Do projektu sa na Slovensku zapojilo trnavské kultúrne centrum Malý Berlín, ktoré je jedným z lídrov celoeurópskeho projektu, a spolu s ním aj bratislavská Nová Cvernovka.

V rámci Ukrajinského mesiaca v Európe (Ukrainian Month in Europe) sa uskutoční séria podujatí, ktorá okrem iného podporuje vysídlených ukrajinských umelcov. Kultúrne centrá až z jedenástich krajín budú od 24. februára do 24. marca 2023 organizovať diskusie, workshopy, filmové premietania, inštalácie, výstavy, koncerty a vystúpenia ukrajinských umelcov. Ich cieľom je reflektovať aktuálne dianie na Ukrajine a pripomínanie nezmyselnej vojny.


Normal Life

Aký je život na Ukrajine a na Slovensku?

Program Ukrajinského mesiaca v Trnave odštartuje Malý Berlín hneď dvoma podujatiami, a to presne v deň výročia ruskej invázie na Ukrajinu. V piatok 24. februára sa v priestoroch Čepan Gallery o 17.00 h na Štefánikovej 3 otvorí výstava s názvom Normal life.

Prostredníctvom fotografií známeho ukrajinského fotografa Maxima Dondyuka ukáže, či a ako je možné žiť bežný život v krajine zasiahnutej vojnou. Príbehy z napadnutej Ukrajiny si tu budú môcť návštevníci pozrieť do 2. apríla.

Po vernisáži o 18:00 sa v kultúrnom centre Malý Berlín na Štefánikovej 4 uskutoční Večer s našimi susedmi – beseda s Ukrajincami žijúcimi na Slovensku o ich zážitkoch, skúsenostiach či stereotypoch, s ktorými sa na Slovensku stretávajú.

Divadlo o šialenstve aj čarovne energický koncert

Program Ukrajinského mesiaca bude pokračovať 11. marca o 19.00 h divadlom s názvom Správa o šialenstve blízkeho druhu. Prinesie ho ukrajinsko-slovenské zoskupenie InKlúč, prepájajúce slovenskú a ukrajinskú kultúru. Spoločne vytvorili inscenáciu, ktorá na príbeh strateného stanu utečeneckého tábora pracuje s absurditou a pocitmi stratenosti, s ktorými sa pasovalo tak veľa vysídlených Ukrajincov.


UMiE Divadlo InKľúč: Správa o šialenstve blízkeho druhu

Témy spojené s vojnou na Ukrajine patria, pochopiteľne, medzi tie náročnejšie, no v program Ukrajinského mesiaca prinesie aj príjemné odľahčenie vo forme koncertu ukrajinskej kapely Tik Tu. Odohrá sa 18. marca o 20.00 h. Od našich východných susedov prinesie zmes folku, psychedelického popu a trip hopu, ktorá je plná samplerov, flauty, ale napríklad aj huslí. Kapela je roztrúsená po rôznych krajinách Európy, pôjde teda aj o nich o výnimočnú príležitosť opäť si spolu zahrať.

Viac informácií o podujatiach v rámci Ukrajinského mesiaca v Európe nájdete na samostatných plagátoch a na webe kultúrneho centra Malý Berlín (www.malyberlin.sk).

Ukrajinský mesiac v Európe (Ukrainian Month in Europe) sa koná v rámci projektu Re-Source! Ukraine, ktorý financuje Švédsky inštitút.


Koncert TikTu

Ulož ako PDF
Napísal 23. februára 2023 10:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.