reklama

Kultúrne centrum Malý Berlín otvorí 2. marca 2018

Po štyroch rokoch príprav bude kultúrne centrum Malý Berlín otvorené v historickom dome na Štefánikovej 4 už o mesiac a hneď od prvého víkendu sľubuje plnohodnotný program zložený z filmových projekcií, divadelných predstavení, koncertov domácich i zahraničných kapiel a mnoho ďalšieho.

Kultúrne centrum chce priniesť program naozaj pre všetkých. Nemá to byť miesto výlučne pre alternatívnu kultúru a umenie, i keď aj to bude mať v ňom svoje pevné miesto.

Malý Berlín by mal byť postupne otvorený celý deň tak, aby tu našli niečo pre seba školy, rodiny s deťmi, mládež, vysokoškolskí študenti, dospelé publikum a seniori.


Malý Berlín otvárajú 2. marca 2018

Za vznikom kultúrneho centra stojí občianske združenie Publikum.sk a to vďaka investícii spoločnosti Trnka Investments. Sidliť bude v historickom meštianskom dome na Štefánikovej 4, ktorý v uplynulých rokoch prešiel kompletnou rekonštrukciou.

Dom je súčasťou areálu, ktorý prepája viacero budov s centrálnym spoločných dvorom, ktorý bude už čoskoro prístupný ako moderný verejný priestor.

Nádvorie, ako sa celý projekt volá, prinesie veľa zaujímavých a pre mesto potrebných funkcií. Jeho jednotlivé časti budú sprístupnené postupne v ďalších týždňoch po otvorení Malého Berlína.

Z najbližšieho programu vyberáme:

Bergman 100 /3. a 4 marec

Ingmar Bergman, jeden z najväčších filmových režisérov všetkých čias, by mal 14. júla 2018 100 rokov. Preto počas nášho otváracieho víkendu uvádzame v spolupráci s Film Europe výber jeho troch zásadných diel – Fanny a Alexander, Persona a Jesenná sonáta.

Divadlo Kontra: Mesiac a Magnólie /16. marec

Komédia o zákulisí vzniku filmu Odviate vetrom. Čo si počať, ak čas neúprosne beží a scenárista nečítal predlohu? Legendárny hollywoodsky producent David O. Selznick zamyká režiséra a scenáristu vo svojej kancelárii a prinúti ich k nadľudskému výkonu. Najnovšia hra obľúbeného divadla Kontra.

Kapor na scéne: O psíkovy a mačičke /18. marec

Zábavno-poučná rozprávka o tom, ako sa z mačky Micky stala doktorka a lieči svojich prvých pacientov. Ako sanitka jej asistuje psík Bodrík a svoju dôležitú úlohu budú mať aj prítomné detičky.
Pomoc bude určite potrebovať moriak s raneným krídelkom, ktorý si nedával pozor na ceste i ďalšie zvieratká.

Carnival Youth /20. apríl

Carnival Youth sú jednou z najúspešnejších a najuznávanejších kapiel pobaltského regiónu. Zahrali si už na maďarskom Szigete, poľskom Open’eri, britskom Great Escape a aj na slovenskom Grape Festivale 2015. V rámci aktuálneho turné odohrajú na Slovensku len jeden koncert a to práve v Trnave!

Neskorý zber: Zámerné čakania /27. apríl

Súčasné tančené predstavenie skupiny Neskorý zber s hudbou Martina Burlasa. Ambíciou predstavenia je komunikovať s divákom o viacerých aktuálnych témach. Ich jednotiacim prvkom je spodný prúd – basso continuo – tiahnuci sa celým predstavením. Odráža vzťahy medzi nami a aj samých k sebe.

Podrobnosti o týchto, ale i ďalších podujatiach nájdete na adresách:

www.malyberlin.sk
www.facebook.com/MalyBerlin

Ulož ako PDF
Napísal 1. februára 2018 10:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

27 komentárov pre “Kultúrne centrum Malý Berlín otvorí 2. marca 2018”

 1. 1
  Peťa says:

  Výborne Michal Klembara. Konečne. Už nebudem chodiť na tento druh akcií do Bratislavy.

 2. 2
  Fero Púchly says:

  Aké sú naše ciele? Ambiciózne. Chceme urobiť z Malého Berlína centrum kultúrneho života Trnavy i širokého okolia a jeden z najvýznamnejších symbolov reprezentujúcich Trnavu na Slovensku a v zahraničí.

  Držte sa toho. Roky, keď to tu bolo len o futbale musia skončiť.

  • 2.1
   Kuk says:

   Fero a čo to z teba vypadlo, kultúra a šport musia ísť ruka v ruke,to posúva a vychováva spoločnosť. Súčasný stav spoločnosti je katastrofa,ale zvaľovať na futbal je cesta do pekla.Tebe sa nepáčilo pôsobenie Škotskych fanúšikov v Trnave.Ja som presvedčený že to nie názor majiteľa,čo financoval celú prestavbu a vôbec myšlienku kultúrneho centra.

   • 2.1.1
    Fero Púchly says:

    Kuk, nepochopili sme sa asi. Ja som velky fanusik futbalu cely zivot, ale “ked to tu bolo len o futbale” bolo myslene tak, ze futbal je sice super, ale nesie hadky, majitel, fanusikovia a podobne. Do Maleho Berlina asi bude chodit ina fajta ludi, asi takych ktori sa s O.Z.tkom a majitelmi nebudu hadat ako psy stale. Tak som to myslel.

    • 2.1.1.1
     Kuk says:

     Prepáč za zlé pochopenie tvojich myšlienok.Ja by som si prial aby umelci chodili na futbal a športovci na kultúru ,aby ľudia si jeden druhému priali a podporovali sa.Či je z východu alebo z Trnavy .Veď človek by mal žiť tam kde sa najlepšie cíti. Ešte raz prepáč.

  • 2.2
   Ferovi says:

   Fero, fero. Uz stari greci vedeli, ze ak ma byt clovek zdravy, tak ma byt v rovnovahe telo aj duch cloveka. T. Z. Aj mysej aj sport.
   Takze z mojho pohladu s tebou nesuhlasim. Futbal Trnavu preslavil aj vonku. Neviem ludoch zo zahranicia, ktori tu chodia za kulturou. Viem vsak, ze za futbalom tu minuly rok prislo tisice skotov, anglicanov a priniesli podnikatelom v meste nemale peniaze za ubytovanie v hoteloch a restauraciach.
   To, ze Michalovi chodi 15 ludi je realny fajt. Je to smutne, ake po kulture ocividne nie taky dopyt v tt. Mali by teda fungovat vsetky elementy prirodzene a nezvyhodnovat , ci nerusit sporty !
   Skoda hadzanej v tt, ktoru mesto nechalo zakapat.

   • 2.2.1
    Michal Klembara says:

    Dobrý večer,

    neviem odkiaľ máte to číslo. Samozrejme, robíme aj vyslovene malé podujatia určené pre veľmi úzky okruh divákov, či vzdelávacie programy, kde je počet účastníkov vopred obmedzený, ale rovnocenne s tým organizujeme oveľa väčšie programy so stovkami divákov.

    Tie sa však konajú na mnohých miestach Trnavy (Hviezda, Synagóga, …) a je tak možné, že nie vždy si ich verejnosť spája s nami. Častejšie to zrejme prisudzujú priestoru, v ktorom sa to koná. To je aj jedna z vecí, ktorá sa otvorením nových priestorov do veľkej miery zmení, i keď stále budeme robiť časť podujatí aj mimo Malého Berlína.

  • 2.3
   Labakan says:

   Musí byť smutno z tvojho uvažovania. Trnava nikdy nebola len o futbale. Herda strieborná olympijská medaila BERLIN !! Trnavský rodák. Hádzaná, box, karate plávanie sú športy, ktoré v Trnave tiež písali históriu.

 3. 3
  emil says:

  Od roku 1543 presťahovaním ostrihomského arcibiskupstva s kapitulou do Trnavy, mesto prevzalo aj úlohu kultúrneho a náboženského centra krajiny.
  Trnavská univerzita, Slovenské učené tovarišstvo, Spolok sv. Vojtecha, výstavba divadla, ochotnícke divadelníctvo, rozvoj kín, kaviarni, knižníc, galérií, múzeí, kultúrnych domov, mládežníckych klubov, osvetové stredisko, trnavské zbory.
  K tomu prispeli všetky osobnosti kultúrneho života v meste : Bernolák, Dusík, Fándly, Haulík, Hollý, Koniarek, Palárik, Sambucus, Schiffer, Schneider-Trnavský, Tekel, Urbánek, Bajza, Kodály, Válek, Gregor, Kittnarová, Adamovič, Čálik, Valentová a ďalšie stovky a stovky osobností.
  Takže Trnava za uplynulých 300 rokov až dodnes mala a má stovky a stovky osobností, ktoré už dávno vypĺňajú európsky a svetový priestor.
  A to, že sa na začiatku 20. storočia začal formovať významne aj trnavský futbal je len pre mesto naprieč celými generáciami veľký prínos, pretože aj vďaka futbalu sa mesto Trnava preslávila na medzinárodnej scéne.

 4. 4
  puk says:

  Klembarové akcie – priemer záujmu 10-12 ľudí, dotácia od mesta 5000,- Eur plus jeho hlavný sponzor ESET. Prečo doteraz za tie roky sa už o Klembarovi nepíše v New York Times, Le Monde, La repubblica, Die Welt, Neue Kronen Zeitung ….a o jeho kultúre v Trnave ???
  A aký výstup máme my občania mesta Trnavy z Klembarovej účasti ako člena kultúrnej komisie za uplynulé 3 roky ???

  • 4.1
   Masovka says:

   Mišo nerobí masovky a na toto je tu ŠAM predsa

   • 4.1.1
    obcan says:

    Nerobi masovky,tak z akeho dovodu mu idu dotacie?!Nech si robi taketo mini akcie aj nadelaj,ale nech nenatrca ruku.
    Puk – 5000 € myslis vazne?

  • 4.2
   Marek Polonec says:

   Zdravím – asi ste nepochopili princíp dotovanej kultúry… Sú aktivity, ktoré podporovat a dotovať treba, aj ked na nich chodí pár ľudí – majú svoj význam – tak ako opera, filharmonický orchester alebo paraolympiáda. To čo je u nás a teraz menšinové môže byť z globálneho pohľadu a času prínosom a takisto sa alternatíva môže prehupnúť do hlavného prúdu…proste – klubová kultúra nie je pre masy, ani nikdy nebude. Ale tak ako cyklistika je svetovo úplne okrajový šport, vďaka Saganovi sa o Slovensku vie a cyklistika sa stala aj u nás za posledné roky masovou…Čo keď z týchto akcií vzíde celosvetovo známy umelec v menšinovom žánri? Na pantomímu tiež nik nechodí, ale Sládka poznajú všetci…Veľká podpora Michalovi Klembarovi a tímu okolo Malého Berlína a veľká vďaka aj ESETu, mestu, sponzorom a vlastne všetkým kulúrnym aktivistom!

 5. 5
  Obcanovi says:

  Na marec má zaujímavý program. Primátor je v cene vstupenky. A ďalší dvaja hostia? Škoda hovoriť aj.

 6. 6
  Feri says:

  Trotli,hlavná vec že, tie dotácie schvaľujú všetci poslanci…Spravte niečo dobré pre Trnavu a potom si konspirujte. No keď už hnoj Bez Rešpektu nevychádza…

 7. 7
  Adam R. says:

  Michal, Michal, respektujem Vas, ale toto je co? Robite to vraj pod nazvom „Trnavský cech: Meetup vol. 1“ a vyzera to, ze dramaturgiu Vam robi niekoho fanklub. Hlincikova, Brocka a Ptacin? To ste to mohli premenovat na „Trnavský cech: stretnutie EGOmaniakov“. Co uz ma rinek so skutocnym podnikanim? A Jakub Ptacin? Najmudrejsi logorobic? https://sketcher.startitup.sk/jakub-ptacin-nove-studio-karlovka/ – Jakub Ptačin z nového štúdia v Karlovke: ak je človek čurák, tak celá spolupráca bude peklo, aj keď pôjde o najkrajší brand na svete. Tento mladik sa vyjadroval ku vsetkemu uz na FMK UCM, takze cez neho vychovate dalsich podobnych najmudrejsich. To ste mohli zavolat rovno http://www.pecobikes.sk a k tomu aj http://www.synagogacafe.sk. Obe reprezentuju poctive podnikanie, len akymsi zazrakom, vsetko by to vyzeralo ako sucast kampane pre primatora. Blahozelam Vam, Michal… fakt.

 8. 8
  Adam R. says:

  Michal, ďakujem aj za ostatných diskutérov. Adam

 9. 9
  Tomáš says:

  Marek Polonec máte pravdu. Keď som rozmýšľal nad tými negatívnymi reakciami, možno pramenia aj z toho, že často sa v tomto a internetovom priestore hovorí len o mensinovych aktivitách, ktoré su iste dôležité, a zabúda sa, že kultura je aj o tradičných koncertoch a podujatiach, ktoré tu roky robili aj iné institucie a ľudia. V momente ked sa jeden druh kultúry uprednostňuje nad iný, prípadne ten druhý sa znevazuje vznika averzia. Nehovoriac ak sa uprednostňujú len korektni akože umelci, ti módni a pro našu vec, to uznie je kultúra ale presadzovanie jedného videnia

  • 9.1
   Marek Polonec says:

   Takto – musím tlieskať všetkým, ktorí sa o kultúru v Trnave starajú. Za posledných 5 rokov sa z Trnavy stala kultúrna vyhňa, najma v lete. Toľko koncertov a akcií tu nebolo nikdy. Denne aj tri, chlapci mimo Trnavy a z Bratislavy otvárajú oči. či to bol koncert Lucie, Elánu (mega akcie), jarmok, Jazzyk, Lumen, Proma frajdej (veľké akcie), menšie koncerty v Music a Cafe, kultúrne leto – všetko super! Jofo si chce vziať na mušku Trnavské divadlo, štafetu po Music a Cafe prebera Maly Berlin, žije to v Amfik Cafe. My ako Trnavská hudobná spoločnosť robime teraz s p. Michalom Bugalom 9.3 Winter Jazz Fest a s Romanom Áčom 24.3 Malý Dobrofest… Je to super. ľudia chodia, zaujímajú sa. Tlieskam každej aktivite. Naozaj som rád v Trnave. Preto sa teším z každej akcie. .

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.