reklama

Sezóna výroby destilátov v páleniciach je v plnom prúde, v Trnavskom kraji zatiaľ vyprodukovali 100 – tisíc litrov čistého alkoholu

Na území Trnavského kraja funguje vyše dvadsať páleníc, v okrese Trnava tri.

Výroba destilátov pre pestovateľov v páleniciach Trnavského kraja je v plnom prúde. Svedčí o tom množstvo doposiaľ vypáleného alkoholu a výška spotrebnej dane odvedená do štátneho rozpočtu.

„Od začiatku výrobného obdobia bolo doposiaľ v páleniciach Trnavského kraja vyrobených takmer 100 000 litrov čistého alkoholu a do štátneho rozpočtu odvedených vyše pol milióna eur. V južných častiach kraja prevláda marhuľovica, smerom na sever je to skôr slivovica,“ skonštatovala Iveta Zlochová, hovorkyňa Colného Úradu Trnava.

Výrobné obdobie produkcie destilátov v pestovateľských páleniciach začína 1. júlom a končí 30. júnom nasledujúceho roka. Podľa Zlochovej sa často stáva, že si pestovateľ neuvedomí, že výrobné obdobie sa nezhoduje s kalendárnym rokom.

Ilustračné foto: Cíferská pálenica

Kto z pestovateľov sa ešte nerozhodol, v ktorej pálenici na území Trnavského kraja si dá vypáliť svoj kvas, má možnosť si vybrať z 22 colným úradom registrovaných pestovateľských páleníc. Rozhodnutie, ktorú pálenicu si vyberie, je na každom pestovateľovi.

„Jeden pestovateľ si v jednom výrobnom období môže dať vyrobiť 43 litrov čistého alkoholu – alebo 86 litrov 50 %-ného destilátu – so zníženou sadzbou 5,40 eur za liter čistého alkoholu, teda 2,70 eur za 1 liter 50 %-ného destilátu. Vyššie množstvo vyrobeného destilátu už podlieha základnej sadzbe spotrebnej dane, ktorá je dvojnásobná v porovnaní so zníženou sadzbou,“ pripomenula Zlochová.

„Ak si pestovateľ v jednom výrobnom období, napríklad aj v rôznych páleniciach na Slovensku dá vyrobiť v súčte viac ako 43 litrov čistého alkoholu so zníženou sadzbou dane, za takéto konanie mu hrozí pokuta a doplatenie spotrebnej dane za nadlimitné množstvo vyrobeného destilátu,“ upozornila.

Zároveň Colný úrad Trnava pripomína pestovateľom, že lieh vyrobený v pestovateľskej pálenici, na ktorý sa vzťahuje znížená sadzba spotrebnej dane, musí byť použitý len na vlastnú spotrebu osoby a vo vlastnej domácnosti, nesmie byť predmetom ďalšieho predaja ani iného uvádzania na trh.

Ulož ako PDF
Napísal 23. januára 2022 14:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.