reklama

Peľová sezóna je v plnom prúde, o aktuálnej situácii informuje Úrad verejného zdravotníctva SR

Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil aktuálne informácie o peľovej situácii.

Aktuálne najvýznamnejšími druhmi z alergiologického hľadiska boli v uplynulých dňoch breza, trávy z čeľade lipnicovité, cyprusovité-tisovité, brest, hrab, jaseň, javor, topoľ, vŕba, dub, buk, smrekovec, orech a pagaštan.

„Peľová sezóna brezy v uplynulom kalendárnom týždni vrcholila na strednom, severnom a východnom Slovensku. V teplejších oblastiach už prešla vrcholom, ale denné koncentrácie peľu brezy v ovzduší tam ešte dosahovali veľmi vysoké hladiny. Na celom území poklesli denné koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, peľu brestu, vŕby a topoľa,“ priblížila Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.


Peľová sezóna vrcholu vŕby už prešla vrcholom

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ duba, buka, javora, smrekovca a v teplejších oblastiach aj orecha a pagaštanu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a ich denné hladiny stúpli najmä v teplejších oblastiach Slovenska.

„Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní ostáva breza. Peľ brezy v ovzduší dosiahne vysoké denné koncentrácie najmä v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území to budú alergiologicky významné hladiny. Peľ hrabu a duba bude ešte dosahovať alergiologicky významné koncentrácie na väčšine územia,“ uviedla.

S otepľovaním začne pribúdať peľ tráv z čeľade lipnicovitých aj v chladnejších oblastiach Slovenska.

„Peľ tráv sa v priebehu pár týždňov stane na dlhé obdobie najvýznamnejším a najsilnejším alergénom. Denné koncentrácie spór húb (plesní) počas teplejších dní mierne stúpnu. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením,“ dodala Janka Lafférsová.

Ulož ako PDF
Napísal 30. apríla 2022 11:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.