reklama

Counselling: Trnavská univerzita prináša nový študijný program, ktorý svet pozná už desaťročia

Aktívne počúvať, riešiť problémy v sociálnej službe, chrániť zraniteľných, správne komunikovať či presne posudzovať situáciu sociálne odkázaných. To všetko sa naučí absolvent nového študijného programu counselling, ktorý od nového akademického roka otvára Trnavská univerzita.

Counseling ako nedirektívna metóda sociálnej pomoci je vo svete už známa desaťročia. Overili si ju v USA, ale aj vo Veľkej Británii, Taliansku či Rakúsku. Nie je to však „len“ sociálne poradenstvo.

Absolvent takéhoto odboru získa vedomosti, zručnosti a kompetencie napríklad spoznať patologické správanie v komunite alebo rodine. V súčasnosti by counsellor mohol pracovať ako odborný pracovník v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a v sociálnych službách, pracovník služieb ústavnej starostlivosti o deti alebo v oblasti náhradnej starostlivosti.

Tiež môže nájsť prácu ako pracovník služieb domácej starostlivosti o mládež, o staršie osoby alebo podpory pre rodinu. Profesia counsellora predstavuje účinnú pomoc ľuďom v rôznych záťažových situáciách.


Profesorka Mária Šmídová

FOTO: Trnavská univerzita

Teologická fakulta Trnavskej univerzity, kde sa bude counselling vyučovať, prišla s nápadom na nový študijný program po viac ako ôsmich rokoch výskumu a praxe.

Následne ho v októbri 2021 schválila Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školy. Teológovia si program overili pomocou tzv. efektívnych študentských praxí, čo boli intenzívne organizované praktické tréningy counsellingu v reálnom prostredí.

„Študenti, pedagógovia a rodiny, ktoré sa nachádzali v rôznych záťažových situáciách, hľadali možnosti pochopenia a hľadania pomoci formou sprevádzania, counsellingu. Výmeny skúseností i feedback zo strany klientov pomohli pri skvalitňovaní prípravy študentov a hľadaní nových oblastí teoretickej aj praktickej prípravy študentov,“ hovorí garantka nového študijného programu profesorka Mária Šmidová z teologickej fakulty.

Súčasťou programu je povinná odborná prax. Študenti ju môžu vykonávať napríklad v Bratislavskej arcidiecéznej charite, trnavskom Centre pomoci pre rodinu alebo v modranskom Claudianum či ďalších inštitúciách.

Teologická fakulta TU spolupracuje na novom študijnom programe counselling so zahraničnými partnermi, ktorými sú University of Central Florida, University of Scranton, Lateránska univerzita (L’Istituto Internazionale di Teologia Pastorale Sanitaria Camillianum, Rím), Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola a Aspic Counselling & Cultura z talianskej Padovy.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 24. januára 2022 8:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.