reklama

Baroš kritizuje radnicu za navýšenie výdavkov za projekt parkovacieho domu a plytvanie energiami (+ reakcia mesta Trnava)

AKTUALIZOVANÉ 17. 2. 12022 o 15:57 hod.

Primátorský kandidát Branislav Baroš a líder občianskeho združenia Trnava pre každého poukazuje na radikálne navýšenie dvoch položiek v aktualizácii mestského rozpočtu, ktorú schválili poslanci v utorok 15. februára 2022 na rokovaní mestkého zastupiteľstva.

Prvou je suma za projektovú dokumentáciu parkovacieho domu Na hlinách vo výške 430 000 eur.

„V decembri 2020 bola s víťazom architektonickej súťaže dohodnutá cena 106 500 eur. Táto investícia je medzi zámermi mesta ešte od roku 2013. Odvtedy prišlo viacero prísľubov o jej realizácii, nateraz posledný v závere minulého roka, necelý rok pred voľbami.To je bežný spôsob politického marketingu; štvornásobný nárast ceny projektu počas 1 roka však nemožno nechať bez povšimnutia. Situácia naznačuje pochybenia v procese verejného obstarávania, a to je nepochybne dôvod na jeho preskúmanie,“ upozornil Branislav Baroš.


Branislav Baroš

Druhou kritizovanou zmenou sú plánované výdavky na elektrickú energiu z pôvodných 580 000 eur na nových 1 145 000 eur.

„Nemalú časť z toho predstavujú náklady na vianočné osvetlenie, ktoré je v prevádzke aj niekoľko týždňov po skončení sviatočného obdobia,“ poukázal Branislav Baroš a dodal: „Určite by sa dalo pokračovať: Koľko stáli štúdie a vizualizácie za posledných 7 rokov, a koľko sa z nich skutočne zrealizovalo? To je už však samostatná téma. Ak sa verejnosť nebude zaujímať o nakladanie so zdrojmi, na ktorých tvorbe sa podieľa, nemôže byť následne prekvapená návrhmi na zvýšenie mestských daní kvôli úhrade podobných výdavkov.“.

Ako pripomenul na záver, za svoju úlohu považuje aj poukázať na to, čo nie je správne. „Verejný činiteľ, správca verejných peňazí nie je nedotknuteľný. Musí zodpovedať za to, ako nakladá s majetkom mesta a peniazmi nás občanov, ktorí mu na 4 roky dali plnú dôveru.“

Na vyjadrenia Branislava Baroša reagovalo mesto Trnava. Stanovisko zverejňujeme v plnom znení.

„V uvedenej tlačovej správe a súvisiacom statuse na Facebooku sú viaceré zavádzajúce tvrdenia, ktoré svedčia jednak o neznalosti procesov v samospráve a zároveň o snahe zneužívať verejnosť na vlastné politické ciele.

Žiadne zvyšovanie mestských daní Trnavčanov nečaká. Ktokoľvek tvrdí niečo iné, klame a vyvoláva medzi občanmi obavy z budúcnosti, čo obzvlášť v tejto náročnej dobe považujeme za odsúdeniahodné. Žiadne „prekvapenie návrhmi na zvýšenie mestských daní“, ktorým autor zastrašuje ľudí, nehrozí.

Autor tlačovej správy a súvisiaceho facebookového statusu manipuluje s faktami a demagogicky vo svojich tvrdeniach používa slová ako „zrejme“ a „asi“. Tento štýl využívajú najmä bulvárne médiá, v serióznej komunikácii založenej na faktoch však nemá čo robiť. Okrem toho pracuje s vyslovene nesprávnymi informáciami.

Čo sa týka projektovej dokumentácie k parkovaciemu domu Na hlinách, suma 106 500 eur bola stanovená ako predpokladaná hodnota tejto zákazky vo verejnej architektonickej súťaži. Vychádzala zo zámeru postaviť tu klasický parkovací dom na povrchu. Odbornú porotu súťaže však zaujal návrh, ktorý parkovanie ukryl pod zem s tým, že nad ním sa postaví detské ihrisko, mobiliár a vysadí sa nová zeleň.

Tento formát parkovacieho domu je z hľadiska kvality verejných priestorov oveľa vhodnejší, zároveň však aj výrazne drahší. V súlade so zákonom sa následne s víťazom súťaže uskutočnilo priame rokovacie konanie, kde bola suma potrebná na prípravu dokumentácie upravená na 430 000 eur. Podzemný parkovací dom si totiž vyžaduje omnoho rozsiahlejšiu dokumentáciu (napr. statické posudky a ďalšie).

Nejde teda o žiadne pochybenie vo verejnom obstarávaní. To sa uskutočnilo v súlade so zákonom, pričom sa zvolený postup vopred povinne oznamuje Úradu pre verejné obstarávanie. Informácie o tom sú verejne prístupné tak z vestníka verejného obstarávania, ako i z profilu obstarávateľa – samosprávy.

Chybné je aj tvrdenie o „vianočnom osvetlení“, ktoré je vraj stále v meste nainštalované a tvorí „nemalú časť nákladov” na elektrickú energiu. V prvom rade je potrebné rozlíšiť tematicky vianočné a zimné osvetlenie. Vianočné osvetlenie (adventný veniec, svetlá na vianočnom strome, menšie stromčeky atď.) bolo v Trnave demontované 7. januára.

Centrum mesta v súčasnosti osvetľuje už iba zimné osvetlenie (svetlá na stromoch a girlandy), ktoré bude svietiť do konca februára a každý večer láka do centra mesta množstvo ľudí z Trnavy i okolia. Máme naň veľa pozitívnych ohlasov. V dnešnej dobe, keď sme kvôli pandémii ukrátení o rôzne možnosti, je prechádzka po meste príjemným spôsobom trávenia voľného času pre deti i dospelých.

Suma na verejné osvetlenie sa v rozpočte mesta navyšovala z dôvodu rastu cien elektrickej energie, ktorý, ako je známe, zasiahol celú Európu, nielen slovenské mestá a organizácie. Rozpočtovú položku sme upravovali až po verejnom obstarávaní, ktoré nám určilo cenu elektrickej energie na kalendárny rok 2022. Náklady na elektrickú energiu pre zimné osvetlenie Hlavnej ulice predstavujú približne 300 eur mesačne, čo autor nazýva „nemalou časťou nákladov” z 1 145 000 eur vyčlenených na celé verejné osvetlenie.

O neznalosti autora tlačovej správy vypovedá aj otázka, koľko mesto stáli „štúdie a vizualizácie za posledných sedem rokov“. Ako vie každý (nielen) odborník, štúdie sa dávajú vypracovávať práve na to, aby sa overilo, či je daný projekt realizovateľný. Ak je, pristúpi sa k ďalšiemu kroku smerom k realizácii, ak nie je, sú ušetrené prostriedky i čas na realizáciu niečoho, čo by v praxi neprinieslo želaný úžitok. Štúdie pomáhajú mestu robiť zodpovedné rozhodnutia na základe relevantných dát. Príkladom je nedávno vypracovaná štúdia k riešeniu komunikácie na Dohnányho pri železničnej stanici, ktorá jasne preukázala, že úmysel rozšíriť cestu pod koľajiskom nie je reálny, a navrhla vhodnú alternatívu.

Všetky naše projekty sa začínali ako štúdie a projektové dokumentácie a ich výsledok dnes vidíte okolo seba. Okrem toho čoskoro predstavíme prehľad aktuálnych i zrealizovaných projektov v Trnave pre všetkých, ktorí chcú mať lepší prehľad o dianí v meste.

Podobné snahy o diskreditáciu samosprávy vnímame ako súčasť predvolebného boja. Subjekty, ktoré nemajú žiadne vlastné riešenia, ktoré by zodpovedali realite, zakladajú svoj program iba na útokoch a prekrúcaní faktov.“

(Mesto Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 17. februára 2022 7:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.