reklama

V Trnave uviedli do prevádzky mobilnú čerpaciu stanicu na vodík

V areáli spoločnosti ARRIVA Trnava na Nitrianskej ulici v pondelok 21. februára 2022 minister hospodárstva Richard Sulík symbolicky uviedol do prevádzky mobilnú čerpaciu stanicu na vodík. Tento krok umožní testovanie vodíkového autobusu v Trnavskom samosprávnom kraji ešte v tomto roku.

Spoločnosť ARRIVA ako európsky líder v oblasti verejnej dopravy už v súčasnosti testuje vodíkové technológie vo viacerých európskych štátoch, predovšetkým v autobusovej a vlakovej doprave.

Aj vďaka iniciatíve Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SEIA), Ministerstva hospodárstva a podpore Trnavského samosprávneho kraja pribudne k týmto krajinám čoskoro už aj Slovensko. Na uvedení mobilnej čerpacej stanice na vodík v Trnave to potvrdil generálny riaditeľ ARRIVA SLOVAKIA László Ivan.

„Veľmi nás teší záujem o ekologickú verejnú dopravu a podpora pre nové čisté technológie, ktorú cítime zo strany Trnavského samosprávneho kraja. S testovaním začneme už v júni tohto roku a predpokladáme, že na jeseň ho ešte rozšírime,“ zdôraznil László Ivan.


Vodíkový automobil Toyota

Na zahájení prevádzky mobilnej čerpacej stanice na vodík sa spolu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom zúčastnil aj podpredseda NR SR Gábor Grendel a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

„Podpora a propagácia udržateľnej mobility je jednou z priorít trnavskej župy. Už dlhodobo sa snažíme ponúkať plnohodnotné alternatívy k autám na spaľovací motor a zlepšovať tak kvalitu ovzdušia. Budujeme cyklotrasy, uviedli sme v kraji zdieľané elektrokolobežky, ale zatraktívňujeme aj prímestskú autobusovú dopravu. Autá, prípadne autobusy na vodíkový pohon vnímam veľmi perspektívne a kľúčom k zvýšeniu ich počtu na našich cestách je dobrá dostupnosť čerpacích staníc. Preto som rád, že sme predstavili prvú mobilnú vodíkovú čerpaciu stanicu na Slovensku,” uviedol trnavský župan.

Čerpaciu stanicu na vodík, umiestnenú v areáli spoločnosti Arriva v Trnave, bude zatiaľ využívať Trnavský samosprávny kraj, Jozef Viskupič si od SIEA prevzal jedno z vodíkových áut.

„Spoločnosť sa postupne mení na bezuhlíkovú a zaväzuje sa k alternatívnym riešeniam. Jedným z takýchto na Slovensku je i vodík. Sme na začiatku vývoja, ktorý bude trvať desiatky rokov. Ale dnes sme dosiahli jeden z ďalších míľnikov, čomu som veľmi rád,“ povedal vo svojom príhovore Richard Sulík.

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2022 7:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.