reklama

Železničnú trať v úseku Šelpice – Boleráz čaká komplexná rekonštrukcia

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pripravujú komplexnú rekonštrukciu železnične trate v úseku medzi Šelpicami a Bolerázom. Zámer predložili na konci februára 2022 v rámci schvaľovacieho procesu na posúdenie dotknutým úradom a inštitúciám.

Rekonštrukcia a modernizácia sa dotkne jednokoľajového elektrifikovaného úseku železnice medzi stanicami Šelpice a Boleráz s dĺžkou 4,5 kilometra.

Dôvodom je podľa ŽSR technicky zastaraný a v súčasnosti už nevyhovujúci stav trate. „Snaha zrekonštruovať dotknutý úsek trate nadväzuje na koncepciu postupnej obnovy úseku Trnava – Kúty, zvyšovania výkonnosti trate a kvalitatívneho posunu komfortu cestujúcich,“ konštatujú Železnice Slovenskej republiky.


Niektoré úseky trate medzi Šelpicami a Bolerázom

FOTO: ŽSR

Plánovaná rekonštrukcia sa má dotknúť všetkých prvkov železničnej infraštruktúry, teda okrem koľají či podložia aj jedného mosta, priepustov, priecestí alebo zastávky v Klčovanoch.

V súčasnosti je na trati prevádzková rýchlosť 80 km/h, po obnove sa má zvýšiť na 100 km/h.

V rámci obnovy zabudujú nové koľajnice, pôvodné koľajové lôžko bude prečistené, úpravami prejde aj podvalové podložie. V celom traťovom úseku bude vybudované odvodnenie telesa železnice.

Úplne nové bude trakčné vedenie, vrátne nosných lán, stožiarov a drôtov.

Zastávka v Klčovanoch dostane nový prístup, nástupnú rampu a vybudujú tu aj prístrešok pre cestujúcich.

Železnice Slovenskej republiky pred časom oznámili aj pripravovanú rekonštrukciu úseku medzi Bolerázom a Smolenicami s dĺžkou takmer päť kilometrov.

Rekonštrukciou technickej infraštruktúry sa znížia náklady na údržbu úsekov a obmedzia sa nepredpokladané poruchy a z nich vyplývajúce obmedzenia prevádzky.

Súčasne sa dosiahne zníženie negatívnych dopadov železničnej prevádzky na obyvateľstvo a zlepšenie a skvalitnenie lokálneho životného prostredia.

Ulož ako PDF
Napísal 1. marca 2022 9:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.