reklama

Budovu pracoviska SHMÚ pri Jaslovských Bohuniciach čaká komplexná rekonštrukcia

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) SR pripravuje komplexnú rekonštrukciu administratívnej budovy pracoviska pri Jaslovských Bohuniciach.

Pracovisko poskytuje údaje pre potreby klimatológie, hydrológie, ochrany životného prostredia a monitoring šírenia exhalátov v atmosfére spolu s vypracovávaním modelov šírenia účinkov rádioaktívnych exhalátov v okolí jadrových zariadení.

Trojpodlažný objekt postavený pred približne 40 rokmi sa nachádza asi kilometer za obcou Jaslovské Bohunice v blízkosti elektrárne.

Hlavným cieľom projektu je zníženie spotreby energie pri prevádzke administratívnej budovy meteorologickej stanice.


Pracovisko SHMÚ pri Jaslovských Bohuniciach

“Tento cieľ bude naplnený na základe opatrení navrhnutých v energetickom audite budovy a následne v projektovej dokumentácii. Po realizácii týchto opatrení dôjde k významnej úspore potreby energie na vykurovanie, čo sa prejaví úsporou budúcich nákladov na prevádzku budovy. Objekt bude na základe globálneho ukazovateľa – primárna energia zaradený do energetickej triedy A1, čo zodpovedá nízkoenergetickej budove,” približuje SHMÚ.

Predpokladané náklady na komplexnú rekonštrukciu objektu sú stanovené na 489-tisíc eur s DPH.

Slovenský hydrometeorologický ústav SR vyhlásil verejnú súťaž na zhotoviteľa stavebných prác, ktoré by mali trvať približne 12 mesiacov.

Na rekonštrukciu budovy získal SHMÚ finančné zdroje z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.

Účelom stavebných prác je komplexná rekonštrukcia objektu, najmä zlepšenie stavebnotechnických, tepelnotechnických vlastností objektu a optimalizácia resp. doplnenie existujúceho technologického vybavenia budovy.

Budova bude zateplená, súčasťou zateplenia objektu je aj kompletná výmena vrstiev strešnej krytiny. Počíta sa s osadením nových okien s izolačným trojsklom, súčasťou projektu je aj rekonštrukcia elektroinštalácií, hygienických zariadení a systému vykurovania a prípravy TÚV.

Vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody bude zabezpečený kaskádou troch tepelných čerpadiel typu vzduch-voda.

Podľa prepočtov v projektovej dokumentácii vďaka rekonštrukcii sa môžu znížiť energetické nároky na prevádzku objektu až o 70 percent.

Ulož ako PDF
Napísal 30. októbra 2020 11:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.