reklama

Trnavská softvérová firma YMS získala za svoj vesmírny prekladač ySpace ocenenie Inovatívny čin roka

Trnavská softvérová spoločnosť YMS získala za svoj softvérový nástroj vesmírny prekladač – ySpace ocenenie Inovatívny čin roka, ktorú vyhlasuje Ministerstvo hospodárstva SR.

Cieľom súťaže Inovatívny čin roka je nielen povzbudiť podnikateľské subjekty a fyzické osoby k inovatívnym aktivitám, ale aj zviditeľniť riešenia, ktoré sú výnimočné.

V 14. ročníku súťaže Inovatívny čin roka získali najvyššie ocenenia inovácie, ktoré sú schopné konkurovať aj v zahraničí. Do súťaže bolo prihlásených 35 návrhov. Spoločnosť YMS z Trnavy získala najvyššie ocenenie v kategórii Inovácia služby.

ySpace je nástroj pre automatizované sťahovanie, spracovanie a vyhodnotenie údajov zo satelitného snímkovania Zeme. Spracováva a vyhodnocuje dáta zo satelitného snímkovania alebo ďiaľkového prieskumu akýchkoľvek objektov alebo javov na zemskom povrchu.

Môže ísť o sledovanie zmien vo využívaní krajiny, zisťovanie prítomnosti alebo množstva znečisťujúcich prvkov v ovzduší, detekcia úniku nebezpečných látok, zisťovanie úniku tepla z vykurovacích sústav, odhaľovanie nelegálnej nelegálnej výstavby alebo ťažby či sledovanie výskytu škodcov v lese.


Cenu prebral riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS Radovan Hilbert (v strede)

FOTO: Ministerstvo hospodárstva SR

ySpace je schopný prispôsobiť hodnotiaci algoritmus kombinácii javov a pracovať s rôznymi s rôznymi dátovými zdrojmi.

Dokáže kombinovať indexy vypočítané z rozdielnych častí spektra reprezentujúce charakteristiky jednotlivých prvkov, napr. zdravie vegetácie, teplotu povrchov, množstvo vody v pôde, a tým poskytovať komplexný pohľad na vybrané územie.

Inovácie zo softvérových laboratórií YMS

„Od založenia firmy sa sústredíme na to, byť vo svojej špecializácii najlepší. Získali sme desiatky cien, mnohé z nich od dlhodobých partnerov a klientov. Už pred miléniom sme robili v Dubaji dynamickú navigáciu, lokalizáciu bezpečnosti osôb sme na Slovensku začali dávno predtým, ako ktokoľvek iný a v roku 2010 sme zaň získali dokonca cenu IT Projekt roka a Inovačný čin Žilinského kraja. Náš geopriestorový informačný systém ocenil aj svetový líder, americká spoločnosť ESRI, špeciálnou cenou za úspech v GIS, na tridsiate výročie založenia firmy v roku 2015. Výhra Inovatívneho činu roka je pre nás ďalšou v poradí a jednoducho potvrdzuje, že YMS je v štvrtej dekáde svojho pôsobenia na trhu IT technologicky aj inovačne stále špičkovejšia,” skonštatoval predseda dozornej rady Mikuláš Szapu.

Odmena pre celý tím YMS

Cenu prebral na slávnostnej recepcii v Bratislave z rúk ministra hospodárstva, Richarda Sulíka, riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS, Radovan Hilbert.

„Cena Inovatívny čin roka patrí celému tímu YMS, ktorý sa na tvorbe riešenia podieľal a určite aj naším odborným partnerom,” poznamenal Radovan Hilbert, ktorý sa v YMS venuje práve rozvoju spôsobov pre praktické použitie vesmírnych technológií a aktívne spolupracuje na podujatiach a projektoch v rámci partnerstva YMS s Európskou vesmírnou agentúrou.

Vesmírny prekladač

ySpace preloží rôznorodé údaje zo satelitu tak, že im rozumie a vie ich využiť ktokoľvek. Automaticky stiahne, prečíta a vyhodnotí vždy aktuálne satelitné snímky a výsledok jednoducho a zrozumiteľne predloží užívateľovi.

Pokiaľ používa klient aj riešenie GIS (geografický informačný systém), zapracuje výsledky priamo do existujúcej mapy, čím umožní kombináciu evidovaných údajov s aktuálnymi satelitnými údajmi.

Slúži napríklad lesníkom, farmárom, vodohospodárom, správcom infraštruktúr, veľkých podnikov a rôznych typov území. ySpace je pilotný projekt YMS a partnerov, financovaný Európskou vesmírnou agentúrou.

YMS – úspešný príbeh už vyše 30 rokov

Z malej rodinnej firmy, ktorá vznikla v roku 1990 a pôsobila v skromnej kancelárii na okraji Trnavy, sa po čase stala úspešná softvérová spoločnosť s desiatkami zamestnancov. Dnes sídli vo vlastných priestoroch v historickom centre mesta.

YMS vyvinula a dodáva škálu systémov od zložitých technických a geopriestorových riešení určených na bezpečné riadenie priemyselných a infraštruktúrnych kolosov po aplikácie a platformy potrebné pre úspešnú elektronizáciu a elektronické služby akéhokoľvek podniku služieb.

Ulož ako PDF
Napísal 22. marca 2022 8:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Firmy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.