reklama

Nepoznané miesta: Navštívte bývalú chemickú továreň grófa Pálffyho na Majdane

Región Trnava odštartoval sériu bezplatných prehliadok s názvom Nepoznané miesta. Prvá sa uskutočnila v sobotu 30. apríla a verejnosť o ňu prejavila enormný záujem. Jej kapacity sa naplnili za menej ako 24 hodín. V mesiaci máj bude nasledovať ďalšia v poradí, ktorá návštevníkom predstaví jeden zo starých Pálffyovských statkov.

Počas minulej soboty boli návštevníkom sprístupnené pivnice a miesta, ktoré boli doteraz skryté pred verejnosťou. „Väčšina priestorov, ktoré mali návštevníci možnosť vidieť, je v súkromnom vlastníctve alebo v správe cirkvi. Sprievodca skupinu previedol podzemnými objektami, ktoré boli pre verejnosť otvorené po prvýkrát,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Ďalšia prehliadka zo série Nepoznané miesta nesie názov Pálffyovské statky.

„Veľmi nás prekvapil obrovský záujem o prehliadku Podzemné mesto Trnava, ktorá sa konala uplynulú sobotu. Aj z tohto dôvodu už teraz pripravujeme ďalšiu a to v sobotu 21. mája, ktorá bude venovaná historickej chemickej továrni na Majdane neďaleko Horných Orešian,“ dodáva Alexander Prostinák.


Bývalá chemická továreň na Majdane

FOTO: Miroslav Beňák

Chemická továreň bola založená Jozefom Pálffym v roku 1880, dnes je hodnotnou industriálnou architektonickou pamiatkou.

Oblasť je momentálne využívaná ako rekreačná a je vhodná na prechádzky. Zároveň ňou vedú mnohé cyklocesty spájajúce obec Doľany s Vodnou nádržou Orešany alebo smerujúce do obce Smolenice.

„Mnohí ľudia vnímajú chemičku v útrobách Malých Karpát skôr rušivo, no ja im poviem viac o tom, aký význam zohrala v histórii panstva Jozefa Pálffyho, kde sa nachádzala úzkorozchodná železnica a robotnícke kolónie,“ hovorí Miroslav Beňák, architekt a člen OZ Čierne diery, ktorý bude prehliadku Pálffyovské statky sprevádzať.

„Zaujímavosťou je, že chemická továreň na Majdane pochádza zo skoršieho obdobia ako turisticky veľmi obľúbený Smolenický zámok,“ pripomína.

Prehliadka bude tentokrát prebiehať mimo mesta Trnavy. „Jej začiatok je o 9:45 hod. a bude trvať približne tri hodiny. Čas sme prispôsobili spoju prímestskej autobusovej dopravy na trase Trnava – Horné Orešany, ktorý z Trnavy odchádza o 8:55 hod. z autobusovej stanice s príchodom do Horných Orešian – Pálffyho námestie v časti Majdánske o 9:31 hod. V oblasti však nie je problém ani s parkovaním osobných automobilov,“ konkretizuje Alexander Prostinák.

Prehliadka je bezplatná, no záujemcovia si miesto musia vopred rezervovať. „Môžu tak urobiť prostredníctvom našej stránky regiontrnava.sk, e-mailom či telefonicky alebo aj osobne v Turistickom informačnom centre Región Trnava,“ hovorí Alexander Prostinák.

Bezplatné prehliadky zo série Nepoznané miesta Regiónu Trnava budú pokračovať aj v mesiaci jún. „Počas letných prázdnin budú nasledovať štandardné bezplatné prehliadky mesta Trnavy pre turistov, ktoré sa budú konať každý deň,“ dodáva Alexander Prostinák.

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2022 8:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.