reklama

Firma InoBat Auto oznámila kúpu nehnuteľností pre svoju novú továreň na výrobu a výskum autobatérií pri Voderadoch

Spoločnosť InoBat Auto kúpila existujúcu budovu a pozemok v priemyselnom parku pri Voderadoch. Postaví tu továreň na výrobu, výskum a vývoj autobatérií. Informáciu o akvizícii oznámili spoločnosti InoBat Auto a realitno-poradenská spoločnosť CBRE 7. júla 2020, čím potvrdili medializované rozhodnutie o vzniku novej továrne z mája tohto roka.

Nehnuteľnosti pri Voderadoch dosahujú celkovú rozhlohu 27-tisíc metrov štvorcových.

V lokalite vznikne výskumno-vývojové centrum a unikátna pilotná linka na autobatérie s celkovou kapacitou 100 MWh+. Tá bude ako prvá na Slovensku vyrábať batérie šité na mieru výrobcom vozidiel.

Prestavba nehnuteľnosti má odštartovať už koncom roka 2020 a vytvorí približne 150 nových, vysokokvalifikovaných pracovných miest. Informuje o tom realitno-poradenská spoločnosť CBRE, ktorá pri transakcii zastupovala práve spoločnosť InoBat Auto.

Ilustračné foto: InoBat Auto

InoBat Auto kúpila nehnuteľnosti od spoločnosti TPS EU, ktorá patrí pod kórejskú Fine DNC. Vyrastie tu továreň kombinujúca výrobu s výskumom a vývojom prototypov batériových článkov. Ako prvá na svete tak bude vyrábať batérie podľa špecifikácie výrobcu vozidla a nie podľa katalógu.

Spoločnosť InoBat Auto týmto krokom podporí nielen nárast globálnej elektromobility, ale aj európsku ponuku v tejto oblasti a technologickú suverenitu. Zároveň, tento projekt umožní európskym výrobcom elektromobilov znížiť závislosť od dovozu z Ázie. Prvé zákazkové batérie majú opustiť továreň už budúci rok.

Slovenská spoločnosť InoBat Auto tvrdí, že akvizícia lokality Voderady je „hmatateľným“ potvrdením realizácie projektu.

„Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať akvizíciu budovy a pozemku na tak strategickom mieste. Navyše, aj podpora viacerých investorov a technologických spoločností je pre nás dôkazom toho, že tento projekt bol správnym rozhodnutím. Veríme, že aj naďalej bude takto úspešne napredovať a pre automobilový sektor v Európe ponúkne úplne nové energetické riešenia a stane sa pre nich silným dodávateľským reťazcom,“ povedal Marián Boček, CEO spoločnosti InoBat Auto.

Centrum výskumu a vývoja spoločnosti InoBat Auto sa bude rozprestierať v známych Voderadoch, ktoré sú len 40 kilometrov od Bratislavy.

V okruhu 200 km má svoje výrobné závody hneď niekoľko strategických OEM v automobilovom priemysle vrátane spoločností Peugeot, Jaguar Land Rover, Volkswagen, KIA či Suzuki. InoBat Auto tak v budúcnosti môže byť pre výrobcov automobilov veľmi silným dodávateľom batérií na mieru, ktorý je zároveň umiestnený priamo v centre Európy.

Spoločnosť InoBat Auto bola pri tejto transakcii zastupovaná poprednou svetovou realitno-poradenskou spoločnosťou CBRE.

„Akvizícia budov a pozemkov, ako aj poradenstvo v oblasti priemyselných a logistických nehnuteľností, patrí medzi naše hlavné aktivity na Slovensku. Zo spolupráce s InoBat Auto, ako aj finančnou spoločnosťou IPM Group, sa veľmi tešíme a sme radi, že sme mohli pomôcť pri vzniku prvého projektu takéhoto rázu na Slovensku. Najväčšou výzvou bolo pre nás vyhodnotiť komplexné varianty od prenájmu existujúcich budov, cez novú výstavbu do prenájmu až po nákup existujúcej nehnuteľnosti, ktorá bude na mieru upravená pre InoBat Auto. Veríme že pre klienta sme boli v celom procese tejto transakcie hodnotným poradcom a odborným partnerom. Záujem a podpora investorov je len dôkazom toho, že tento výnimočný projekt má potenciál ďalšieho rastu,“ opisuje spoluprácu Michal Cerulík, Head of Industrial Agency, CBRE.

Firma InoBat Auto je podporovaná silným konzorciom investorov a technologických spoločností vrátane vedúceho investora IPM Group – jedného z najrýchlejšie rastúcich správcov aktív v triede InfraTech, ktorý prináša prelomové technológie do Európy, ale aj Wildcat Discovery Technologies, americkej spoločnosti na výskum a vývoj batérií, ktorú podporuje Virgin Green Fund pod záštitou Richarda Bransona, či českým energetickým konglomerátom ČEZ.

Vývojové centrum dokončí prvú fázu uvedenia InoBat Auto do prevádzky v priebehu roku 2021.

Zároveň však odštartuje aj získavanie finančných prostriedkov pre 2. fázu, ktorou má byť jednomiliardová InoBat Auto Gigafactory.

Tá plánuje do roku 2024 dodávať odhadom až 240 000 batérií do elektromobilov ročne.

Ulož ako PDF
Napísal 7. júla 2020 11:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.