reklama

Šéf divadla GUnaGU, dramatik a scenárista Viliam Klimáček predstaví v Trnave svoj najnovší román Beat. Kniha útekov.

V stredu 11. mája o 17:00 hodine privíta Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave dramatika, básnika, prozaika, režiséra, scenáristu a herca Viliama Klimáčka. Nepríde z Bratislavy sám. Jeho diskusným partnerom bude známy moderátor a literárny publicista Jozef Dado Nagy.

„Milujem divadlo pre jeho okamžitú reakciu. Divák hlasuje potleskom. Čitateľ je tajomnejší. Autor si naňho musí počkať. Preto rád striedam divadelnú rýchlosť a literárnu pomalosť,“ hovorí Viliam Klimáček, pôvodným povolaním lekár, od deväťdesiatych rokov 20. storočia umelecký vedúci a herec divadla GUnaGU.

Okrem toho píše poéziu a prózu, venuje sa písaniu dramatických textov pre iné profesionálne divadlá a písaniu scenárov a dramatizácií pre rozhlas, televíziu a film. Jeho texty ľahko spoznáte. Sú avandgardné, plné paródie, čierneho humoru, slangu a slovných hier.

Klimáček príde do Trnavy predstaviť svoj najnovší román Beat. Kniha útekov.

Tragikomický román o šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia opisuje nástup rokenrolu a elektrických gitár v malom meste na Slovensku.

Doteraz najosobnejší text autora opisuje jeho brata, rockového gitaristu, ktorý prejde mnohými skupinami od bigbeatových až po barové kapely, aby nakoniec v osemdesiatych rokoch emigroval do Západného Nemecka, kde spácha samovraždu.

Kniha je zároveň aj príbehom mnohých ľudí, ktorí chceli opustiť komunistické Československo, ohradené elektrickým plotom a miestami zámerne pripomína romány Julesa Verna: útek ponorkou, balónom, obrneným autom…

Román, jemne balansujúci medzi čiernym humorom a melanchóliou, je poctou básnikom Beat generation aj nespočetným rockovým skupinám, pri ktorých hudbe dospeli viaceré generácie dnešných Slovákov.

Ulož ako PDF
Napísal 6. mája 2022 9:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.