reklama

Festival letectva v Piešťanoch si počas troch dní užili tisícky návštevníkov

Druhý ročník Festivalu letectva v Piešťanoch sa po dvojročnej nútenej prestávke zavinenej prestávke uskutočnil v dňoch 6. – 8. mája 2022.

Organizátori zo Slovenskej leteckej agentúry pripravili bohatý program, tisícky návštevníkov videli počas víkendu okrem iného dronovú, pyrotechnickú a laserovú show, vystúpenia pilotov stíhacích lietadiel, nočné zoskoky parašutistov, letecké akrobacie či balónovú show.

Festoval letectva odštartoval v piatok 6. mája dopoludnia otvorením unikátnej výstavy Aeroexpo. Fanúšikovia letectva mohli počas prvého dňa obdivovať desiatky domácich i zahraničných vystavovateľov leteckej techniky, výrobcov lietadiel či doplnkov a príslušenstva.

FOTO: Simon Pokorný / trnava-live.sk

„Som rád, že po ťažkých časoch pandémie sa nám to podarilo a mohli sme dnes otvoriť prvý ročník exkluzívneho Aeroexpo. Ďakujem všetkým vystavovateľom, ktorí chcú ukázať návštevníkom, čo majú, a čo je ich srdcovou záležitosťou,“ povedal počas otvorenia Aeroexpo riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Na európskej výstave letectva – Aeroexpo bolo možné obdivovať viac ako 70 kusov leteckej techniky z celej Európy. Bonbónikom boli kúsky, ktoré zožali úspech aj na nedávnom EXPO v Dubaji či slovenská premiéra ultraľahkého vrtuľníka.

Na otvorení Aeroexpo sa zúčastnil aj minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal v sprievode trnavského župana Jozefa Viskupiča, ktorí spoločne celé podujatie slávnostne otvorili.

„Máme za sebou obdobie, keď sme snívali sen o tom, aby sa na piešťanské letisko vrátila akcia. Podarilo sa a dnes otvárame jedinečné podujatie, ktoré podčiarkuje, že je to letisko, že sa máme čím pochváliť aj v letectve a leteckej doprave, že máme zanietených pilotov, výrobcov… Môžeme sa tešiť z akcie, ktorá má potenciál mať nadregionálny charakter. Toto letisko má byť rozlietané, pretože tvorí unikátny typ infraštruktúry, ktorý môže znamenať rozvoj. Verím, že Festival letectva a prvý ročník Aerosalónu budú úspešnými, a že stojíme pri začiatku novej jedinečnej tradície,“ uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Organizátorom na rozdiel od premiérového festivalu v roku 2019 prialo aj počasie, občasné dažďové prehánky významným spôsobom nenarušili naplánovaný program.

„Teší ma, že po vzore zo zahraničia sa do Piešťan podarilo doniesť jedinečnú nočnú leteckú, dronovú, laserovú a pyrotechnickú šou. Veľký potenciál má aj prvý ročník Aeroexpo, preto je namieste poďakovať sa všetkým, ktorí k nám merali cestu zo Slovenska i zahraničia. V oblasti letectva robíme veľa vecí aj na ministerstve s mojím tímom a leteckou komunitou. Okrem toho, že pripravujeme nový letecký zákon, paralelne sa snažíme o to, aby sme našim úspešným výrobcom uľahčili export do zahraničia. Celému organizačnému tímu držím palce,“ povedal minister Doležal.

Kompletnú fotogalériu z podujatia nájdete na stránke festivalletectva.sk/galerie.

VIDEO: Zostrih diania na festivale

VIDEO: Akrobatická show spojená s pyrotechnickými efektami

FOTOGALÉRIA:

(Autor: Simon Pokorný / trnava-live.sk)

Ulož ako PDF
Napísal 9. mája 2022 8:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.