reklama

Premiérový Festival letectva navštívilo počas prvého dňa asi 20-tisíc ľudí (+fotogaléria)

AKTUALIZÁCIA – nedeľa 5. mája o 9:34:
Nedeľný program festivalu sa organizátori z dôvodu bezpečnosti rozhodli zrušiť. V Piešťanoch bolo ráno nepriaznivé počasie – trvalý dážď, silný nárazový vietor a nízke teploty.

Prvý deň nového leteckého sviatku – Festivalu letectva v Piešťanoch hodnotia organizátori ako vydarený. Na piešťanské letisko dorazilo v sobotu 4. mája 2019 podľa odhadov približne 20 000 ľudí. Napriek nie príliš optimistickej predpovedi počasia v sobotu nepršalo, návštevníci si tak užívali kompletný naplánovaný program, ako aj množstvo atrakcií pre celé rodiny. Podstatná časť programu bola venovaná aj spomienke na 100. výročie úmrtia generála M. R. Štefánika.

Všetci fanúšikovia letectva, ktorých neodradili predpovede počasia začali prichádzať na piešťanské letisko v dostatočnom časovom predstihu pred ôsmou ráno. Tí odvážnejší si sadli do kokpitu vrtuľníka, aby si vychutnali panorámu Piešťan z vtáčej perspektívy.

“Aj keď predpovede vyzerali hrozivo, prvý deň festivalu sme si mohli užiť bez zrážok. Som rád, že sa nám podarilo program zostaviť tak, aby bol nielen o lietaní, ale aj o spomienke na Štefánika. Ja osobne som mal zimomriavky počas dvoch unikátnych preletov ponad mohylu, ktorými sme si uctili jeho pamiatku. Myslím si, že so všetkými spoluorganizátormi a partnermi môžeme hrdo prehlásiť, že sa nám podarilo založiť tradíciu nového leteckého sviatku. Verím, že zajtra bude počasie tak isto zhovievavé a privítame ďalších nadšencov lietania,” povedal riaditeľ Festivalu letectva Hubert Štoksa.

FOTO: Simon Pokorný

Na piešťanskom nebi sa okrem vojenských lietadiel štyroch krajín, kde Štefánik pôsobil, predstavila aj lotyšská akrobatická skupina Baltic Bees. Piloti známej formácie si vyslúžili potlesk po tom, čo namaľovali na oblohu srdce venované všetkým ženám.

Návštevníci tajili dych pri bláznivých kúskoch dvoch svetoznámych pilotov, Zoliho Vereša i Martina Šonku.

Nechýbala prehliadka lietadiel P-51 Mustang, L-29 Delfín, MiG15 či Yak-3. Ladné krivky historických lietadiel Pilatus predviedli páni zo švajčiarskeho tímu P3 Flyers. Zaslúžený potlesk zožal aj český tím Flying Bulls.

“Festival letectva sprevádzalo aj mnoho atrakcií a bohatá ponuka statických ukážok. Najväčšia detská zóna na Slovensku takmer praskala vo švíkoch a pri jednom z hlavných pódií sme zas mohli vidieť divadelné stvárnenie Štefánikovho života. Poďakovanie patrí všetkým návštevníkom, že boli disciplinovaní, vďaka čomu sme nezaznamenali žiadne výraznejšie komplikácie pri vstupných bránach ani na letisku,” dopĺňa Dušan Hein, hovorca festivalu.

Nedeľný program zrušili

Bohatý letecký program prerušili silný dážď, nárazový vietor a zlá viditeľnosť. Pre organizátorov podujatia je prvoradá hlavne bezpečnosť, rovnako divákov, letcov aj organizátorov. Vzhľadom na zlé poveternostné podmienky sme sa rozhodli zrušiť dnešný letecký deň. Pre divákov, ktorí majú na dnes zakúpenú vstupenku, existujú dve možnosti riešenia situácie. Svoj lístok môžu použiť ako plnohodnotný lístok na nedeľný program pripravovaného medzinárodného festivalu SIAF 2019 na Sliači alebo môžu žiadať vrátenie vstupného,“ informujú organizátori na stránke festivalletectva.sk.

Martin Housa, letecký meteorológ: „Na rozdiel od včerajšieho dňa je dnešné počasie výrazné horšie. Oblačnosť je veľmi nízka, viditeľnosť je zlá. Hlavne ten vietor je tam výrazný, je tam aj turbulencia. Piloti by nemohli ani plnohodnotne predvádzať svoje letové ukážky.“

Pre divákov, ktorí majú na nedeľu zakúpenú vstupenku, existujú dve možnosti riešenia situácie. Hubert Štoksa, riaditeľ festivalu FLP 2019: „Tieto vstupenky budú môcť diváci použiť na Letecké dni na Sliači na Siafe, ktoré sa konajú 3. a 4. augusta 2019, budú ich môcť použiť v nedeľu. Samozrejme, tí, ktorí nebudú môcť prísť tak ich odškodníme, vrátime im vstupné.“

FOTOGALÉRIA (autor Simon Pokorný / trnava-live.sk):
(obrázky zväčšíte kliknutím)

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2019 8:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.