reklama

Psychológ Ján Grác je novým doctorom honoris causa Trnavskej univerzity

Trnavská univerzita udelila čestný doktorát významnému psychológovi, dnes už 92-ročnému prof. Jánovi Grácovi. Rodák z Kovariec Ján Grác (1930) pôsobil od roku 1994 ako profesor na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

„Jeho príchod na katedru bol spätý s neľahkým obdobím, ktoré bolo poznamenané politicko-ideologickými tendenciami, usilujúcimi o zánik nielen katedry, ale i Trnavskej univerzity. Za tejto zložitej situácie sa ujal vedenia, stabilizovania a rozvoja nového pracoviska. Neľahkej úlohy sa zmocnil, pre neho s príznačným odhodlaním, plnou zodpovednosťou a rozvahou,“ uviedla docentka Mária Dědová vo svojom laudatiu.


FOTO: Truni

Autor 23 knižných monografií prof. Ján Grác koncipoval novú vednú disciplínu edukačná psychológia, venoval sa problematike samoučenia (autodidaktov) a psychológii mravnosti.

Predsedníctvo Slovenskej psychologickej spoločnosti mu za prínos v oblasti psychológie samoučenia udelilo nielen diplom za zásluhy o rozvoj psychologickej vedy na Slovensku, ale aj najvyššie vyznamenanie Plaketu prof. Jurovského (2009).

„Kolegovia, ktorí mali tú česť spolupracovať s profesorom Grácom, poznajú ho ako človeka, ktorý vie nielen vypočuť, povzbudiť, ale aj ukázať nové horizonty a ponúknuť platformu k spoločným vedeckým projektom. Pôsobil vzorom pre kolegov, že študentov nerozvíjame len cez sprostredkovanie učebnej látky, ale predovšetkým svojím postojom k výučbe, vedeckej činnosti, no najmä celou svojou osobnosťou. Vo vzťahu k nadriadeným bol vždy úctivý, k mladším kolegom zaujímal postoj plný dôvery a rešpektu. Mravnosť a morálnosť, o ktorých pútavo písal, boli doplnené autentickým svedectvom vlastného života a motiváciou k celoživotnej práci na seba,“ povedala vo svojom slávnostnom príhovore docentka Mária Dědová, ktorá pôsobí na katedre psychológie a pracuje ako prodekanka filozofickej fakulty.

Nový čestný doktor Trnavskej univerzity vyštudoval psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Pracoval na Ústave ďalšieho vzdelávania učiteľov v Bratislave (1956-1961). V roku 1961 bol z politických dôvodov prepustený zo zamestnania a učil na stredných školách v Bratislave (1961-1964).

V rokoch 1964 až 1966 sa zamestnal na Výskumnom ústave pedagogickom v Bratislave, neskôr na Psychologickom ústave Univerzity Komenského v Bratislave (1966-1967). Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pracoval od roku 1965 postupne ako asistent, docent a profesor až do odchodu do dôchodku, informoval Matúš Demko z oddelenia pre marketing a PR Trnavskej univerzity.

FOTO: Truni

Ulož ako PDF
Napísal 14. júna 2022 15:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.