reklama

Inaugurovali dekana Teologickej fakulty Trnavskej univerzity profesora Mareka Šmida

Teologická fakulta Trnavskej univerzity má nového dekana. Vo štvrtok 16. februára 2023 do tejto funkcie slávnostne inaugurovali profesora Mareka Šmida, jedného zo zakladateľov Trnavskej univerzity a jej právnickej fakulty, zároveň významného diplomata a odborníka na medzinárodné právo.

Profesor Marek Šmid bol za dekana teologickej fakulty zvolený akademickým senátom a následne vymenovaný rektorom Trnavskej univerzity prof. René Bílikom 1. júna 2022. Vo funkcii dekana nahradil profesora Juraja Dolinského SJ, ktorý zomrel vlani v januári.

„Teologická fakulta je mimoriadne cennou inštitúciou nielen pre Trnavskú univerzitu, ale predovšetkým pre hľadanie zmyslu a tváre celej slovenskej kresťanskej teológie a filozofie,“ myslí si čerstvo inaugurovaný dekan prof. Marek Šmid.

FOTO: TRUNI/Barbora Likavská

„Fakulta má byť živá a sebavedomá, s vlastnou výraznou tvárou a tou osloviť k dialógu ďalších. Tou tvárou sú jej ľudia a výsledky vzdelávania a vedy, meno v zahraničí, ale aj
jej verejná činnosť. Mohol by som menovať na tomto mieste tých jej zamestnancov a študentov, ktorí reprezentujú to najlepšie v našej krajine. Misia teologickej fakulty je širšia než jednotlivé odvetvia teológie a filozofie, je to hlas znejúci vo všetkých oblastiach vedy a vzdelávania, je to rozširujúci prístup k poznaniu a jeho odovzdávaniu,“
konštatuje.

Profesor Marek Šmid chce ako dekan viac otvoriť teologickú fakultu spoločnosti a nezávislému názorovému spektru, ponúknuť líderstvo a jezuitské princípy Ratio studiorum, orientovať vzdelávanie na študenta a viesť ekumenický a náboženský dialóg. Cieľom je tiež internacionalizácia.

Teologická fakulta Trnavskej univerzity ponúka bakalárske štúdium základov kresťanskej filozofie a katolíckej teológie a nový program counseling. Na magisterskom a doktorandskom stupni je možné študovať katolícku teológiu.

„Fakulta na uskutočnenie svojich zámerov samozrejme potrebuje hľadať a stabilizovať personálnu, finančnú, akreditačnú a vedeckú základňu, budovať svoje dobré meno, presvedčiť o tom, že vie pripravovať študentov tak aby ich vzdelanie bolo zaujímavé a poskytovalo bohaté výstupy, umožňovalo dostatočné uplatnenie a spokojnosť v práci,“ dodáva M. Šmid.

FOTO: TRUNI/Barbora Likavská

Kto je profesor Marek Šmid

Dr.h.c., prof. doc. JUDr. Marek Šmid, PhD. bol rektorom Trnavskej univerzity v
rokoch 2011-2019, o čom napísal knihu Z hlbín rektorovej duše. Je profesorom
ústavného práva a docentom v odbore sociálna práca.

V rokoch 2014-2018 bol viceprezidentom, neskôr prezidentom Slovenskej
rektorskej konferencie.

Na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave pôsobil od jej založenia
v roku 1998 v oblasti medzinárodného verejného práva; je zároveň predsedom
Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri SAV. Na fakulte založil Ústav pre
právne otázky náboženskej slobody.

Od roku 2020 do prevzatia funkcie dekana pôsobil ako predseda odvolacej
komisie Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.

Koordinoval práce na prijatí Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a
Svätou stolicou a ďalších medzinárodných zmlúv so Svätou stolicou, ako aj systému
vnútroštátnych zmlúv upravujúcich vzťahy štátu a cirkví.

Pápežom Jánom Pavlom Druhým bol vyznamenaný dvomi stupňami Rádu sv. Gregora Veľkého.

Ulož ako PDF
Napísal 16. februára 2023 14:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.