reklama

V uliciach Trnavy ukázali alternatívu budúcnosti – ekologický vodíkový autobus

Počas dvoch júnových dní (16.-17.) občianske združenie Trnava pre každého predstavilo obyvateľom mesta nový nízkopodlažný mestský autobus na vodíkový pohon. Jeho výrobcom je mladá perspektívna spoločnosť Mobility & Inovation Production s.r.o. z Trnavského kraja z Hornej Potône.

Výhodou autobusu je extrémne nízka spotreba. Celá karoséria je vyrobená z ľahkého kompozitného materiálu a podvozok nemá oceľový rám, čím dosiahli skoro polovicu váhy bežného komerčného autobusu.

V kombinácii s výnimočným synchrónnym elektrickým pohonom dosahuje priemerná spotreba vodíka iba 3,2kg/100km. Priemerný dojazd takéhoto autobusu v mestskej premávke je v rozpätí 360 až 400 km. Základný model dlhý 7,9 metra a odvezie až 68 pasažierov.

Obyvatelia Trnavy mali možnosť vyskúšať si výhody a pohodlie tohto ekologického spôsobu dopravy.


Vodíkový autobus na Hospodárskej ulici

FOTO: Trnava pre každého

Ako povedal kandidát na primátora Braňo Baroš, ktorý ľudí sám na autobuse povozil, „Trnavčania už teraz zažívajú budúcnosť, ktorá dáva tomuto mestu nový rozmer a ďalšie perspektívy“.

Možnosti využitia vodíka ako nosiča energie ponúkajú najlepšie riešenia pre dekarbonizáciu nielen celej energetiky a priemyselných procesov, ale zároveň aj cestnej dopravy. Optimisti hovoria, že práve vodík bude poháňať drvivú väčšinu dopravných prostriedkov v budúcnosti.

„Ako mesto môžeme prispieť k tomuto procesu napríklad alternovaním a postupnou výmenou stávajúcich dieselových autobusov za autobusy ekologické, ktorých zdrojom je práve spomenutý vodík,“ poznamenal Baroš.

V nadväznosti na konferenciu Inteligentná Trnava 2022, ktorú združenie spoluorganizovalo s Materiálovotechnologickou fakultou STU, Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, Národnou vodíkovou asociáciou Slovenska, výrobcom autobusov Mobility & Inovation Production a kreatívnym štúdiom Codes Creative, vznikajú takto v Trnave základy ďalšieho rozvoja mesta a celého regiónu, ktoré, v súlade s požiadavkami na udržateľnú budúcnosť, môžu priniesť Trnave a regiónu potrebné investície, nové pracovné miesta, zelenú a energetickú nezávislosť.

„Vodíkový autobus je len prvý krok, ktorý vznikol na základe spolupráce a spojenia troch dôležitých pilierov života každého mesta, či regiónu – verejnej, akademickej a súkromnej sféry,“ poznamenal Baroš.

„Ak dokážeme v našom meste efektívne využívať takéto možnosti, kooperovať pri plánovaní a rozhodovaní v meste s akademickou obcou a podnikateľmi, hľadať a využívať všetky aplikácie, ktoré nám nielen v oblasti dopravy vodík ponúka, Trnava má šancu byť na Slovensku lídrom a vzorom v ekologických riešeniach a ich aplikáciách v bežnom živote obyvateľa, lídrom v rodiacom sa novom zelenom odvetví,“ dodal na záver.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 19. júna 2022 10:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.