reklama

V uliciach Trnavy ukázali alternatívu budúcnosti – ekologický vodíkový autobus

Počas dvoch júnových dní (16.-17.) občianske združenie Trnava pre každého predstavilo obyvateľom mesta nový nízkopodlažný mestský autobus na vodíkový pohon. Jeho výrobcom je mladá perspektívna spoločnosť Mobility & Inovation Production s.r.o. z Trnavského kraja z Hornej Potône.

Výhodou autobusu je extrémne nízka spotreba. Celá karoséria je vyrobená z ľahkého kompozitného materiálu a podvozok nemá oceľový rám, čím dosiahli skoro polovicu váhy bežného komerčného autobusu.

V kombinácii s výnimočným synchrónnym elektrickým pohonom dosahuje priemerná spotreba vodíka iba 3,2kg/100km. Priemerný dojazd takéhoto autobusu v mestskej premávke je v rozpätí 360 až 400 km. Základný model dlhý 7,9 metra a odvezie až 68 pasažierov.

Obyvatelia Trnavy mali možnosť vyskúšať si výhody a pohodlie tohto ekologického spôsobu dopravy.


Vodíkový autobus na Hospodárskej ulici

FOTO: Trnava pre každého

Ako povedal kandidát na primátora Braňo Baroš, ktorý ľudí sám na autobuse povozil, „Trnavčania už teraz zažívajú budúcnosť, ktorá dáva tomuto mestu nový rozmer a ďalšie perspektívy“.

Možnosti využitia vodíka ako nosiča energie ponúkajú najlepšie riešenia pre dekarbonizáciu nielen celej energetiky a priemyselných procesov, ale zároveň aj cestnej dopravy. Optimisti hovoria, že práve vodík bude poháňať drvivú väčšinu dopravných prostriedkov v budúcnosti.

„Ako mesto môžeme prispieť k tomuto procesu napríklad alternovaním a postupnou výmenou stávajúcich dieselových autobusov za autobusy ekologické, ktorých zdrojom je práve spomenutý vodík,“ poznamenal Baroš.

V nadväznosti na konferenciu Inteligentná Trnava 2022, ktorú združenie spoluorganizovalo s Materiálovotechnologickou fakultou STU, Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, Národnou vodíkovou asociáciou Slovenska, výrobcom autobusov Mobility & Inovation Production a kreatívnym štúdiom Codes Creative, vznikajú takto v Trnave základy ďalšieho rozvoja mesta a celého regiónu, ktoré, v súlade s požiadavkami na udržateľnú budúcnosť, môžu priniesť Trnave a regiónu potrebné investície, nové pracovné miesta, zelenú a energetickú nezávislosť.

„Vodíkový autobus je len prvý krok, ktorý vznikol na základe spolupráce a spojenia troch dôležitých pilierov života každého mesta, či regiónu – verejnej, akademickej a súkromnej sféry,“ poznamenal Baroš.

„Ak dokážeme v našom meste efektívne využívať takéto možnosti, kooperovať pri plánovaní a rozhodovaní v meste s akademickou obcou a podnikateľmi, hľadať a využívať všetky aplikácie, ktoré nám nielen v oblasti dopravy vodík ponúka, Trnava má šancu byť na Slovensku lídrom a vzorom v ekologických riešeniach a ich aplikáciách v bežnom živote obyvateľa, lídrom v rodiacom sa novom zelenom odvetví,“ dodal na záver.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 19. júna 2022 10:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.