reklama

Trnkovci ukázali nové Nádvorie v centre Trnavy, na otvorenie prišli stovky ľudí

Nové Nádvorie v historickom centre Trnavy slávnostne otvorili 4. apríla 2018. Počas úvodného večera si stovky návštevníkov v kultúrnom centre vychutnali nielen vizuálne atraktívne a nasvietené nové trnavské námestie obklopené zrenovovanými budovami, ale aj koncert Jany Kirschner.

Projekt Nádvorie, za ktorým stojí rodina spoluzakladateľa svetovo úspešnej softvérovej firmy Eset Miroslava Trnku, vznikal postupne od roku 2012. Investície do komplexnej obnovy historických objektov zo súkromných zdrojov presiahli 15 miliónov eur.

“Otvorenie bude zároveň týždňovým festivalom workshopov, tvorivých dielní, divadelných predstavení a koncertov. Po otváracom koncerte Jany Kirschner vystúpia počas nasledujúcich dní napríklad trnavská Hudba z Marsu či kapela Para, ktorej členovia sú tiež architektami Nádvoria,” poznamenal riaditeľ Nádvoria Dušan Vančo.

Piatková párty 6. apríla s DJ Tagerom bude výnimočne až do polnoci. V sobotu zahrá slovenská reggae kapela Medial Banana a opäť domáca pesničkárka Jana Andevská. Pripravené sú workshopy, napríklad s návrhárkou Lenkou Sršňovou, Divadlo bez domova, detské divadlo Tuš, knižná revue s Danielom Pastirčákom alebo beseda s tvorcami Nádvoria. Celý program nájdete tu.


Nádvorie zaplnili počas otvorenia stovky návštevníkov

Výsledkom obrovských investícií, množstva práce, ale aj originálnych myšlienok, nápadov, umu či remeselnej zdatnosti, je priestor súčasnej kultúry.

Na začiatku všetkého bola túžba Trnavčana Miroslava Trnku vlastniť v Trnave, kde vyrastal, akúsi víkendovú mestskú chatu.

Po rekonštrukcii meštianskeho domu na Trojičnom námestí sa zrodil nápad štýlovej kaviarne Thalmeiner, neskôr kúpil meštianske domy od mesta Trnava aj od súkromných vlastníkov.

Postupne tak vznikla myšlienka realizácie jedinečného prepojeného priestoru prístupného zo Štefánikovej ulice, Trojičného námestia aj Pekárskej ulice.

INVESTÍCIE MIROSLAVA TRNKU V CENTRE TRNAVY

november 2011 – Otvorenie kaviarne Thalmeiner v zrekonštruovanom historickom dome
jún 2016 – Otvorenie druhej časti kaviarne Thalmeiner a komplexná renovácia objektu meštianskeho domu na Trojičnom námestí
apríl 2018 – Otvorenie projektu Nádvorie, komplexná rekonštrukcia historických objektov a priestorov medzi Trojičným námestím, Štefánikovou a Pekárskou ulicou

Nádvorie má ambíciu stať sa významným mestotvorným prvkom s pestrou ponukou kultúrnych a oddychových funkcií, určených širokej verejnosti.

Jadrom celého priestoru je príjemné vnútorné námestie, ktoré bude celý rok žiť pestrým programom od vystúpení hudobných kapiel až po alternatívne vianočné trhy. Z hľadiska náplne sa investori rozhodli podporovať a pracovať s organizáciami, ktoré v Trnave už dlhodobo úspešne pôsobia.

Okrem kultúry sa na Nádvorí nachádza aj prvý trnavský coworking pre startupy, kancelárie pre kreatívny priemysel, ubytovanie pre študentov či nové gastronomické prevádzky.

V rámci Nádvoria bude pôsobiť kultúrne centrum Malý Berlín, ktoré ponúkne pestrú paletu kultúrnych aktivít — od filmových projekcií, divadelných predstavení až po koncerty domácich i zahraničných kapiel a interpretov a mnoho ďalšieho.

Od začiatku nasledujúceho akademického roka bude Nádvorie poskytovať aj nadštandardné ubytovanie spojené s ďalšími benefitmi pre vybraných talentovaných študentov, ako istú formu štipendia.

Prvý trnavský coworking zas ponúkne priestor na tvorbu a prácu začínajúcim firmám, startupom. Okrem toho v Nádvorí nájde sídlo viacero úspešných firiem z oblasti kreatívneho priemyslu a vysiela odtiaľ aj Trnavské Rádio.

Nádvorie bude aj miesto stretnutí a voľnočasových aktivít, preto nechýba ani kvalitná gastronómia. K obľúbenej kaviarni Thalmeiner pribudne nová piváreň a reštaurácia Akadémia a remeselná pekáreň Chlieb Náš, obe pod vedením oceňovaného šéfkuchára Lukáša Heska.

Projekt je koncipovaný s dôrazom na dlhodobú udržateľnosť. Rodina investorov preto vytvorila nadačný fond, ktorého výnosy majú financovať prevádzku a aktivity Nádvoria do budúcnosti.

“Nechceli sme len postaviť budovy a nakúpiť vybavenie. Chceli sme vytvoriť niečo, čo môže pretrvať a pôsobiť dlhodobo, akoby sebestačný ekosystém,” povedal o projekte Michal Trnka zo spoločnosti Trnka Investments.

Ulož ako PDF
Napísal 5. apríla 2018 7:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.