reklama

Projekt kultúrneho centra Nádvorie rodiny Trnkovcov v centre Trnavy otvoria už o pár týždňov

Enormné penzum práce, obrovské investície, ale aj množstvo originálnych myšlienok, nápadov, úsilia a umu. Takéto niečo rezunuje azda v každom, kto mal možnosť zoznámiť sa pár týždňov pred dokončením s projektom rodiny podnikateľa Miroslava Trnku Nádvorie v centre Trnavy. Projekt kultúrneho centra vo fáze tesne pred dokončením predstavili 6. februára 2018 Miroslav a Michal Trnkovci médiám z celého Slovenska.

Nádvorie vytvorí nový priestor pre súčasnú kultúru priamo v srdci Trnavy. Vstup do priestorov Nádvoria bude umožnený zo Štefánikovej a Pekárskej ulice, ako aj z Trojičného námestia.

Projekt má ambíciu stať sa významným mestotvorným prvkom s pestrou ponukou kultúrnych a oddychových funkcií, určených širokej verejnosti. Za projektom stoja otec a syn Miroslav a Michal Trnka, ktorí v rámci rodinných filantropických aktivít investovali do oživenia pamiatkovo chránených budov v centre Trnavy od roku 2012 už viac ako 15 miliónov eur.

Nádvorie otvoria pre verejnosť v prvej polovici apríla po približne štyroch rokoch trvajúcej výstavbe a technicky náročných rekonštrukciách historických priestorov nad aj pod zemou.

FOTO: Nádvorie / Nora a Jakub Čaprnka

Jadrom celého priestoru je príjemné vnútorné námestie, ktoré bude celý rok žiť pestrým programom od vystúpení hudobných kapiel až po alternatívne vianočné trhy. Z hľadiska náplne sa investori rozhodli podporovať a pracovať s organizáciami, ktoré v Trnave už dlhodobo úspešne pôsobia.

Okrem kultúry sa na Nádvorí nachádza aj prvý trnavský coworking pre startupy, kancelárie pre kreatívny priemysel, ubytovanie pre študentov či nové gastronomické prevádzky.

Trnka: Chceme prepojiť fungujúce komunity, podporiť študentov

“Od začiatku sme chápali, že Trnava má silné podhubie. Bola by škoda ignorovať to a nepokúsiť sa fungujúce komunity prepojiť a podporiť,” hovorí Michal Trnka, jeden z lídrov projektu. “Trnavu tiež vnímame ako univerzitné mesto, je tu množstvo študentov a mnohí z nich sú aktívni, tvoria zaujímavé veci, projekty či pomáhajú komunite. To by sme chceli podporiť,” dodáva Michal Trnka.

V rámci Nádvoria bude pôsobiť kultúrne centrum Malý Berlín, ktoré ponúkne pestrú paletu kultúrnych aktivít — od filmových projekcií, divadelných predstavení až po koncerty domácich i zahraničných kapiel a interpretov a mnoho ďalšieho.

Komunitné centrum Kubík Nápadov, ktoré zastrešuje nezisková organizácia Bronco, poskytuje ateliéry mladým umelcom a kreatívcom a organizuje ďalšie vlastné kultúrne a benefičné aktivity.

Od začiatku akademického roka bude Nádvorie poskytovať aj nadštandardné ubytovanie spojené s ďalšími benefitmi pre vybraných talentovaných študentov, ako istú formu štipendia.

INVESTÍCIE MIROSLAVA TRNKU V CENTRE TRNAVY

november 2011 – Otvorenie kaviarne Thalmeiner v zrekonštruovanom historickom dome
jún 2016 – Otvorenie druhej časti kaviarne Thalmeiner a komplexná renovácia objektu meštianskeho domu na Trojičnom námestí
apríl 2018 – Otvorenie projektu Nádvorie, komplexná rekonštrukcia historických objektov a priestorov medzi Trojičným námestím, Štefánikovou a Pekárskou ulicou

FOTO: Nádvorie / Nora a Jakub Čaprnka

Firmy, aj oceňovaná gastronómia

Prvý trnavský coworking zas ponúkne priestor na tvorbu a prácu začínajúcim firmám, startupom. Okrem toho v Nádvorí nájde sídlo viacero úspešných firiem z oblasti kreatívneho priemyslu a vysiela odtiaľ aj Trnavské Rádio.

Nádvorie bude aj miesto stretnutí a voľnočasových aktivít, preto nechýba ani kvalitná gastronómia. K obľúbenej kaviarni Thalmeiner pribudne nová piváreň a reštaurácia Akadémia a remeselná pekáreň Chlieb Náš, obe pod vedením oceňovaného šéfkuchára Lukáša Heska.

Projekt Nádvorie už získal cenu za obnovu

Rekonštrukciu a novú výstavbu vedie architektonický ateliér Vallo&Sadovský. “Ich osobná skúsenosť s kultúrnymi funkciami a zároveň dôraz na kvalitné verejné priestory boli pre nás pri výbere kľúčové,” vysvetľuje voľbu architekta Miroslav Trnka.

Za citlivé skĺbenie historického charakteru budov a novej funkcionality získali investori ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Práve tento aspekt projektu považuje za kritický aj architekt Matúš Vallo: “Nájsť cestu, ako vytvoriť moderný a plne funkčný priestor, a pritom absolútne rešpektovať pôvodnú zástavbu a pravidlá pamiatkovej ochrany bola veľká výzva,” hovorí.

Nový model filantropie

Projekt je koncipovaný s dôrazom na dlhodobú udržateľnosť. Rodina investorov preto vytvorila nadačný fond, ktorého výnosy majú financovať prevádzku a aktivity Nádvoria do budúcnosti. “Nechceli sme len postaviť budovy a nakúpiť vybavenie. Chceli sme vytvoriť niečo, čo môže pretrvať a pôsobiť dlhodobo, akoby sebestačný ekosystém,” hovorí o zámere Michal Trnka.

Riaditeľom Nádvoria je Dušan Vančo, ktorý stál pri vzniku Rádia_FM a takmer 9 rokov bol jeho riaditeľom. Je spoluzakladateľom hudobných cien na podporu slovenskej hudby Radio_Head Awards, pôsobil ako vedúci kancelárie primátora Mesta Trnava a v súčasnosti tiež zastrešuje dramaturgiu Trnavského Rádia.

Oficiálne otvorenie priestoru pre verejnosť sa uskutoční na začiatku apríla 2018 formou festivalu s koncertami a kultúrnymi podujatiami.

FOTO: Nádvorie / Nora a Jakub Čaprnka

Ulož ako PDF
Napísal 6. februára 2018 14:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

33 komentárov pre “Projekt kultúrneho centra Nádvorie rodiny Trnkovcov v centre Trnavy otvoria už o pár týždňov”

 1. 1
  Vlado says:

  Tak a toto ma pridanu hodnotu ktora tu ostane pre ine generacie. A zo sukromnej penazenky a nie tej mestkej.

 2. 2
  Vojnovy stav says:

  Vojnový stav ve Trnave začal ščúleky ščúl. My čo vypráváme pójdeme do sityarény na pivo, lebo na nádvorý sa budeme hanbit ícit. Tí ze nádvorá nepójdú s nama na fotbal. Ale ked ony aj my vychlonceme doscik piva, doščíme sa rovnako a Trnava bude lepšá, lebo bude zavlažená. Šecko bude naporádku a Peťo s Maťom sa móžu aj dosrat z toho. A šecko čo sa muselo stat bolo hento, len nejaká jedna malá vec na totok postačuvala, nejaká jedna burina, že trnka.

  • 2.1
   Neočšádzaj sa says:

   Neočšádzajte sa a povecte to naprámo, šeckým tá trnka vypálila rybnýk. A ščuleky nigdo nebude robyt nyšt len chodzit na hento nádvorý. A na fotbal nékerý, ale to len nékerý, kerý móžú a poznajú aj hentú klembaru aj majú styky s pórofcáma. Taký sú tu asi tré občané, čo móžu prijímat pod obojím.

   • 2.1.1
    Terka says:

    Ja verím že pán Trnka nepotrebuje nikomu vypaľovať rybník. V Trnave je do 27 000 študentov stredných a vysokých škôl. Vznikne dalšie kultúrne stredisko kde sa bude rozvíjať kreativita ľudí postupne vznikne Stodolní a jej obdoba ako v Ostrave. Kultúra jej oficiálna i noficiálna forma bude posúvať návštevníkov vpred vo formovaní pohľadu na život a posunú spoločnosť dopredu.Myslím že to je hlavný ciel rodiny Trnkových.

    • 2.1.1.1
     bytový says:

     Vporiadku , len treba rešpektovať, že okolo tohto nádvoria je mestom povolených niekolko bytovycjh domov Maly paríž , atd , žijuci vlastnici domov na Pekárskej , takže dufajme , že podujatia nebudú rušiť pravo na život a odpočinok týchto ľudí !

    • 2.1.1.2
     maryš says:

     Áno podľa programu sa pripravuje centrum subkultúry :
     Cyber,Decora,Emo,Freetekno,Geek,Glam,Goth,Greaser,Grunge,Hip hop,Hooligans,Hippies,Hipster, Lolita,Mod,Nerd,Otaku,Otherkin,Psychobilly,Punk,Rave,Rivetheads,Rocker,Rude boys,Scene,Skate,Skinheads,Steampunk,Straight edge,Tramping,Visual kei
     Industrial Post – Greaser,
     hašiš, tráva, éčka, borovička, red bull, ifóny, fejsbúky, hare krishna, woo doo a ostatné kraviny na debilizáciu mládeže a spoločnosti

     https://cs.wikipedia.org/wiki/Subkultura

  • 2.2
   obcan says:

   Aspon sa nauc po trnavsky,ked tu uz saskujes.

 3. 3
  3962 says:

  Toto by čašník Poor nikdy nedokázal,zbohatlík nešťastný!

  • 3.1
   • 3.1.1
    Casnik says:

    Čašník Poór si aj tak hýbe celou Trnavou a každý je v jeho prípade ešte stále viac ticho ako v prípade Petra Bročku.

    • 3.1.1.1
     DPH says:

     Keby V.Poór mal také vedomosti ako náš Peťo,tak je majiteľom reštaurácie a raz za čas je spomenutý v dákej reklame na obedové menu.Náš nezamestnaný fluktuant s vedomosťami hravého 15 puberťáka tu strpčuje život 55 000 obyvateľom mesta .Tých 10 000 vo veku od 15 – 20 rokov ho má za poloboha ako sa dokázal prešmyknúť na taký post. Alebo ako s tými starými vypiekol. Chtráčik vedie mesto od desiatich k piatim .

     • 3.1.1.1.1
      dzony says:

      ale neni zlodej moj. Poo-r okradol cele slovensko vratane teba a tvojich deti a tvojich rodicov. kazdeho z nas. takze pride cas kedy casnikova rozpravocka skonci a synacik surikata moze dalej pisat statusiky na facebooku

  • 3.2
   vlado says:

   Čo stále idete do Vlada aj on sa snaží.
   Podporuje aj multi-kulti, aj homo lobby aj ich dáva do svojich firiem aj do VIP ky. Aj naváža imigrantov z Turecka aj Afriky a dáva im robotu ve futbale. Aj ten Elán dal na playback. A koľko vagónov natrel. To ani Fúzak s Bročkom nenatrú a to sú iní nacírači. Aj sochy stavá. Aj vídea natáča a aké múdre reči tam dáva. To očúvajte. O tem sa tej Klembare ani nesníva

   • 3.2.1
    spomzor says:

    Vlado aj Miro sú sponzori :
    – obidvaja si postavili pomník jeden za cudzie druhý za vírusy
    – obidvaja podporujú 1 % ľudí tých čo žijú z pseudofutbalu a 1% ľudí tých čo žijú z pseudokultúry, pre ostatných 99 % to nemá zmysel tí to platia, kupujú si permanentky alebo antivírusy a robia komparz
    – pôvod peňazí je nejasný
    – síce to ostane v Trnave ale patrí to im a ich rodinám
    – kamarátia sa s čudnými ľuďmi – Fico, Kiska …
    = charita pre 1%
    a čo s ostatnými ?
    – 500 000 ľudí v zahraničí v nútenej ekonomickej emigrácii
    – 500 000 dôchodcov s penziou 320 €
    – 950. 000 ľudí v exekúcii ( z toho kámoš Kiska 22.000 )
    – 30.000 narkomanov
    – 150.000 rómov na úrovni subsaharskej Afriky
    – pracujúca chudoba v minimálnej mzde
    – tisíce mladý rodín s hypotékami na 30 rokov
    – v testoch žiakov a študentov sme medzi najhoršími
    = debka

    ale my si zakopeme VIP ligu alebo dáme flashback a budeme freelanceri

    Vlado a Miro čo keby ste pomohli tým, čo to naozaj potrebujú ?

    • 3.2.1.1
     Terka says:

     To si zaostril na 2% občanov Slovenska.Striasa ma kde sme sa to dostali a aký sme spokojný. Ked by sme to zaostrili na ekonomické dopady rozhodnutí na občanov mesta minulých aj súčasných konšelov,bude nás triasť od jedu a budeme sa sami na seba hnevať aký sme hlúpi.

    • 3.2.1.2
     jan says:

     Koho Trnka sponzoruje?Čo by mal z toho?Čo získal od mesta alebo od štátu?Zadarmo,bez verejnej súťaže?

 4. 4
  Pekne says:

  Bude to krasne a ostane to Trnave. Dalsi zmysluplny verejny priestor. Smutne je vsak to, ze v Trnave je zasa dvojity meter. Tu dovolia pamiatkari a mesto trnava vo dvore trojpodlazny objekt s celozasklenymi stenami s lamelami a plechovou sivou kytinou a inym investorom v starom meste prikazuju male okenne otvory, iba klasicku omietku a iba palenu cervenu krytinu. Preco ?
  To sa potom chvali architekturou, ked si to vie niekto vybavit, ze nemusi dodrzat zplatne a zavazne zasady v starom meste.

 5. 5
  Tomáš says:

  Určite je dobré, že investor obnovil budovy, ktoré boli na pokraji zrútenia. Aj to že vznikne novy verejný priestor. Každý si môže vybrať. Pravdou ale je, že KPU nedokáže vnímať premeny mesta v čase, pretože bez zmien v meste by tu zostalo blato a seno na strechách. Najsmutnejšie je to pri hradbách, kde nedovolia dostavat ani rovnaké narozne veže, sukromnik áno, mesto nie. Pritom hradby sa v každej dobe upravovali a menili vzhľad, podľa potrieb mesta. Na strane druhej dovolia ich nasvietit ako Mac Donald, co z historiou ani funkciou htadieb nema nič spoločné. Decentnejsie nasvietenie by bolo oveľa historizujucejsie. Pesia letecká zóna bez velkych stromov tieniacich tých co by chceli travit cas v centre je tiez dôsledok predstáv zo 70. rokov min. Storocia.

 6. 6
  jojo says:

  Bude na tom nádvorí postavený pranier ktorý sa našiel v pivnici jedného z rekonštruovaných domov ? Myslím že informácia o nájdení praniera tu bola niekedy minulý rok.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.