reklama

Projekt kultúrneho centra Nádvorie rodiny Trnkovcov v centre Trnavy otvoria už o pár týždňov

Enormné penzum práce, obrovské investície, ale aj množstvo originálnych myšlienok, nápadov, úsilia a umu. Takéto niečo rezunuje azda v každom, kto mal možnosť zoznámiť sa pár týždňov pred dokončením s projektom rodiny podnikateľa Miroslava Trnku Nádvorie v centre Trnavy. Projekt kultúrneho centra vo fáze tesne pred dokončením predstavili 6. februára 2018 Miroslav a Michal Trnkovci médiám z celého Slovenska.

Nádvorie vytvorí nový priestor pre súčasnú kultúru priamo v srdci Trnavy. Vstup do priestorov Nádvoria bude umožnený zo Štefánikovej a Pekárskej ulice, ako aj z Trojičného námestia.

Projekt má ambíciu stať sa významným mestotvorným prvkom s pestrou ponukou kultúrnych a oddychových funkcií, určených širokej verejnosti. Za projektom stoja otec a syn Miroslav a Michal Trnka, ktorí v rámci rodinných filantropických aktivít investovali do oživenia pamiatkovo chránených budov v centre Trnavy od roku 2012 už viac ako 15 miliónov eur.

Nádvorie otvoria pre verejnosť v prvej polovici apríla po približne štyroch rokoch trvajúcej výstavbe a technicky náročných rekonštrukciách historických priestorov nad aj pod zemou.

FOTO: Nádvorie / Nora a Jakub Čaprnka

Jadrom celého priestoru je príjemné vnútorné námestie, ktoré bude celý rok žiť pestrým programom od vystúpení hudobných kapiel až po alternatívne vianočné trhy. Z hľadiska náplne sa investori rozhodli podporovať a pracovať s organizáciami, ktoré v Trnave už dlhodobo úspešne pôsobia.

Okrem kultúry sa na Nádvorí nachádza aj prvý trnavský coworking pre startupy, kancelárie pre kreatívny priemysel, ubytovanie pre študentov či nové gastronomické prevádzky.

Trnka: Chceme prepojiť fungujúce komunity, podporiť študentov

“Od začiatku sme chápali, že Trnava má silné podhubie. Bola by škoda ignorovať to a nepokúsiť sa fungujúce komunity prepojiť a podporiť,” hovorí Michal Trnka, jeden z lídrov projektu. “Trnavu tiež vnímame ako univerzitné mesto, je tu množstvo študentov a mnohí z nich sú aktívni, tvoria zaujímavé veci, projekty či pomáhajú komunite. To by sme chceli podporiť,” dodáva Michal Trnka.

V rámci Nádvoria bude pôsobiť kultúrne centrum Malý Berlín, ktoré ponúkne pestrú paletu kultúrnych aktivít — od filmových projekcií, divadelných predstavení až po koncerty domácich i zahraničných kapiel a interpretov a mnoho ďalšieho.

Komunitné centrum Kubík Nápadov, ktoré zastrešuje nezisková organizácia Bronco, poskytuje ateliéry mladým umelcom a kreatívcom a organizuje ďalšie vlastné kultúrne a benefičné aktivity.

Od začiatku akademického roka bude Nádvorie poskytovať aj nadštandardné ubytovanie spojené s ďalšími benefitmi pre vybraných talentovaných študentov, ako istú formu štipendia.

INVESTÍCIE MIROSLAVA TRNKU V CENTRE TRNAVY

november 2011 – Otvorenie kaviarne Thalmeiner v zrekonštruovanom historickom dome
jún 2016 – Otvorenie druhej časti kaviarne Thalmeiner a komplexná renovácia objektu meštianskeho domu na Trojičnom námestí
apríl 2018 – Otvorenie projektu Nádvorie, komplexná rekonštrukcia historických objektov a priestorov medzi Trojičným námestím, Štefánikovou a Pekárskou ulicou

FOTO: Nádvorie / Nora a Jakub Čaprnka

Firmy, aj oceňovaná gastronómia

Prvý trnavský coworking zas ponúkne priestor na tvorbu a prácu začínajúcim firmám, startupom. Okrem toho v Nádvorí nájde sídlo viacero úspešných firiem z oblasti kreatívneho priemyslu a vysiela odtiaľ aj Trnavské Rádio.

Nádvorie bude aj miesto stretnutí a voľnočasových aktivít, preto nechýba ani kvalitná gastronómia. K obľúbenej kaviarni Thalmeiner pribudne nová piváreň a reštaurácia Akadémia a remeselná pekáreň Chlieb Náš, obe pod vedením oceňovaného šéfkuchára Lukáša Heska.

Projekt Nádvorie už získal cenu za obnovu

Rekonštrukciu a novú výstavbu vedie architektonický ateliér Vallo&Sadovský. “Ich osobná skúsenosť s kultúrnymi funkciami a zároveň dôraz na kvalitné verejné priestory boli pre nás pri výbere kľúčové,” vysvetľuje voľbu architekta Miroslav Trnka.

Za citlivé skĺbenie historického charakteru budov a novej funkcionality získali investori ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Práve tento aspekt projektu považuje za kritický aj architekt Matúš Vallo: “Nájsť cestu, ako vytvoriť moderný a plne funkčný priestor, a pritom absolútne rešpektovať pôvodnú zástavbu a pravidlá pamiatkovej ochrany bola veľká výzva,” hovorí.

Nový model filantropie

Projekt je koncipovaný s dôrazom na dlhodobú udržateľnosť. Rodina investorov preto vytvorila nadačný fond, ktorého výnosy majú financovať prevádzku a aktivity Nádvoria do budúcnosti. “Nechceli sme len postaviť budovy a nakúpiť vybavenie. Chceli sme vytvoriť niečo, čo môže pretrvať a pôsobiť dlhodobo, akoby sebestačný ekosystém,” hovorí o zámere Michal Trnka.

Riaditeľom Nádvoria je Dušan Vančo, ktorý stál pri vzniku Rádia_FM a takmer 9 rokov bol jeho riaditeľom. Je spoluzakladateľom hudobných cien na podporu slovenskej hudby Radio_Head Awards, pôsobil ako vedúci kancelárie primátora Mesta Trnava a v súčasnosti tiež zastrešuje dramaturgiu Trnavského Rádia.

Oficiálne otvorenie priestoru pre verejnosť sa uskutoční na začiatku apríla 2018 formou festivalu s koncertami a kultúrnymi podujatiami.

FOTO: Nádvorie / Nora a Jakub Čaprnka

Ulož ako PDF
Napísal 6. februára 2018 14:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Projekt kultúrneho centra Nádvorie rodiny Trnkovcov v centre Trnavy otvoria už o pár týždňov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.