reklama

Trnavská univerzita ukázala, ako bude vyzerať Adalbertinum. Historickú budovu oživia záhradou aj laboratóriami s biobankou

Rekonštrukcia bývalej Burzy sv. Vojtecha v Trnave (Adalbertinum) na ulici Jána Hollého v historickom centre mesta vstupuje do druhej etapy. Trnavská univerzita zabezpečuje vyjadrenia dotknutých organizácií na vydanie stavebného povolenia.

Univerzita ako vlastník objektu plánuje dobudovať všetky horizontálne a vertikálne nosné konštrukcie, vymeniť okná a dvere, opraviť podlahy a omietky. Budova dostane novú fasádu, pribudne trafostanica a počíta sa aj s novými parkovacími plochami, informoval Matúš Demko z rektorátu Trnavskej univerzity.

Adalbertinum bolo od roku 2002 v majetku mesta Trnava, v nedávnej minulosti slúžilo ako sídlo základnej školy, materskej školy aj základnej umeleckej školy. Od roku 2009 v objekte sídlilo už len Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu a súkromná ZUŠ. Časť priestorov využívala Trnavská univerzita.

V roku 2015 mesto objekt zaradilo medzi prebytočný majetok, na konci roka 2016 mestské zastupiteľstvo schválilo prevod historickej budovy na Trnavskú univerzitu za symbolické 1 euro.

Vizualizácia: Trnavská univerzita / Ateliér DV

„Celá infraštruktúra Adalbertina bude spĺňať požiadavky na bezpečnú a modernú prevádzku kvalitnej vysokej školy v súčasnej dobe,“ uisťuje Ľubomír Krišica, ktorý sa na rektoráte Trnavskej univerzity venuje investíciám a energetickému hospodárstvu.

Nové Adalbertinum bude využívať Trnavská univerzita pre potreby vzdelávania a výskumu.

„V budove sa budú, samozrejme, nachádzať priestory pre výuku a administratívu, ale aj doposiaľ chýbajúce výťahy, výstavná galéria a technické zázemie,“ vymenúva Ľ. Krišica. Nebude však chýbať ani univerzitná materská škôlka, špičkové molekulárno-imunologické laboratórium so zázemím (predovšetkým biobanka) a krásna baroková záhrada.

Momentálne je zámer Trnavskej univerzity v štádiu zabezpečovania vyjadrení a stanovísk dotknutých organizácií potrebných k vydaniu stavebného povolenia. „Dúfame, že sa nám podarí získať potrebné finančné prostriedky čo najskôr a historickú budovu Adalbertinum oblečieme do nových šiat,“ dopĺňa Ľ. Krišica.


Ľubomír Krišica

Foto: Truni

Celá budova Adalbertina je prekrytá sedlovou, resp. manzardovou strechou, ktorá prešla rekonštrukciou v rokoch 2019-2020.

„Vymenili a spevnili sme nosné prvky pôvodného krovu, osadili novú pálenú krytiny, strešné okná, doplnili klampiarske prvky, uzemnenie, opravili komíny a vykonali všetko ostatné, čo s realizovanými prácami bezprostredne súviselo,“ hovorí už o dokončenej prvej etape Krišica z rektorátu Trnavskej univerzity.

Adalbertinum je súčasťou pôvodných historických budov Trnavskej univerzity (založenej v roku 1635 kardinálom Petrom Pázmaňom), tzv. „Forum Academicum“, ktoré využíva aj súčasná univerzita.

Ide o jedinečný komplex univerzitných budov, ktorý na Slovensku nemá obdobu. „Životom budovy sú jej užívatelia. Len ich prostredníctvom plní svoje funkcie. Máme šťastie, že pre niektoré z budov historickej univerzity sa nám podarilo zachovať pôvodné funkcie a môžu byť znova ‚chrámom múdrosti‘,“ pripomína rektor Trnavskej univerzity prof. René Bílik.

Vizualizácie a foto: Trnavská univerzita / Ateliér DV

Ulož ako PDF
Napísal 27. júna 2022 8:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.