reklama

Trnavská univerzita ukázala, ako bude vyzerať Adalbertinum. Historickú budovu oživia záhradou aj laboratóriami s biobankou

Rekonštrukcia bývalej Burzy sv. Vojtecha v Trnave (Adalbertinum) na ulici Jána Hollého v historickom centre mesta vstupuje do druhej etapy. Trnavská univerzita zabezpečuje vyjadrenia dotknutých organizácií na vydanie stavebného povolenia.

Univerzita ako vlastník objektu plánuje dobudovať všetky horizontálne a vertikálne nosné konštrukcie, vymeniť okná a dvere, opraviť podlahy a omietky. Budova dostane novú fasádu, pribudne trafostanica a počíta sa aj s novými parkovacími plochami, informoval Matúš Demko z rektorátu Trnavskej univerzity.

Adalbertinum bolo od roku 2002 v majetku mesta Trnava, v nedávnej minulosti slúžilo ako sídlo základnej školy, materskej školy aj základnej umeleckej školy. Od roku 2009 v objekte sídlilo už len Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu a súkromná ZUŠ. Časť priestorov využívala Trnavská univerzita.

V roku 2015 mesto objekt zaradilo medzi prebytočný majetok, na konci roka 2016 mestské zastupiteľstvo schválilo prevod historickej budovy na Trnavskú univerzitu za symbolické 1 euro.

Vizualizácia: Trnavská univerzita / Ateliér DV

„Celá infraštruktúra Adalbertina bude spĺňať požiadavky na bezpečnú a modernú prevádzku kvalitnej vysokej školy v súčasnej dobe,“ uisťuje Ľubomír Krišica, ktorý sa na rektoráte Trnavskej univerzity venuje investíciám a energetickému hospodárstvu.

Nové Adalbertinum bude využívať Trnavská univerzita pre potreby vzdelávania a výskumu.

„V budove sa budú, samozrejme, nachádzať priestory pre výuku a administratívu, ale aj doposiaľ chýbajúce výťahy, výstavná galéria a technické zázemie,“ vymenúva Ľ. Krišica. Nebude však chýbať ani univerzitná materská škôlka, špičkové molekulárno-imunologické laboratórium so zázemím (predovšetkým biobanka) a krásna baroková záhrada.

Momentálne je zámer Trnavskej univerzity v štádiu zabezpečovania vyjadrení a stanovísk dotknutých organizácií potrebných k vydaniu stavebného povolenia. „Dúfame, že sa nám podarí získať potrebné finančné prostriedky čo najskôr a historickú budovu Adalbertinum oblečieme do nových šiat,“ dopĺňa Ľ. Krišica.


Ľubomír Krišica

Foto: Truni

Celá budova Adalbertina je prekrytá sedlovou, resp. manzardovou strechou, ktorá prešla rekonštrukciou v rokoch 2019-2020.

„Vymenili a spevnili sme nosné prvky pôvodného krovu, osadili novú pálenú krytiny, strešné okná, doplnili klampiarske prvky, uzemnenie, opravili komíny a vykonali všetko ostatné, čo s realizovanými prácami bezprostredne súviselo,“ hovorí už o dokončenej prvej etape Krišica z rektorátu Trnavskej univerzity.

Adalbertinum je súčasťou pôvodných historických budov Trnavskej univerzity (založenej v roku 1635 kardinálom Petrom Pázmaňom), tzv. „Forum Academicum“, ktoré využíva aj súčasná univerzita.

Ide o jedinečný komplex univerzitných budov, ktorý na Slovensku nemá obdobu. „Životom budovy sú jej užívatelia. Len ich prostredníctvom plní svoje funkcie. Máme šťastie, že pre niektoré z budov historickej univerzity sa nám podarilo zachovať pôvodné funkcie a môžu byť znova ‚chrámom múdrosti‘,“ pripomína rektor Trnavskej univerzity prof. René Bílik.

Vizualizácie a foto: Trnavská univerzita / Ateliér DV

Ulož ako PDF
Napísal 27. júna 2022 8:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.