reklama

Adalbertinum sa vráti do majetku Trnavskej univerzity. Mesto objekt predá za symbolické euro

Historická budova Adalbertinum v centre Trnavy prejde po zdĺhavom úradníckom procese do majetku Trnavskej univerzity za symbolické jedno euro. Mesto zaradilo objekt ešte v roku 2015 medzi prebytočný majetok. V súčasnosti využíva priestory Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu a Trnavská univerzita.

Adalbertinum v nedávnej minulosti slúžilo ako sídlo základnej školy, materskej školy aj základnej umeleckej školy. Od roku 2009 v objekte sídli už len Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu a súkromná ZUŠ. Časť priestorov využíva Trnavská univerzita.

Objekt patril od svojho vzniku v roku 1623 ku komplexu univerzitných budov a pôvodne slúžil ako konvikt pre štipendistov a sociálne slabších študentov Trnavskej univerzity. Postaviť ho nechal ostrihomský arcibiskup so sídlom v Trnave a zakladateľ Trnavskej univerzity Peter Pázmány.

Mesto Trnava získalo budovu delimitáciou štátneho majetku v roku 2002.


Historická budova sa po dlhých rokoch vráti do vlastníctva univerzity

Budova s podlahovou plochou 2900 metrov štvorcových a výmerou pozemkov takmer 3900 metrov štvorcových je v nevyhovujúcom stave a vyžaduje vysoké investičné náklady v predpokladanom objeme najmenej 1 milión eur na realizáciu rozsiahlych opráv.

Zo správy mestského úradu vyplýva, že „strecha a krov objektu sú v havarijnom stave a vyžadujú celkovú rekonštrukciu. Objekt vyžaduje opravu vstupného portálu a fasády, výmenu okien ako aj obnovu rozvodov energií. Zároveň je potrebné prehodnotiť a zrekonštruovať doterajší systém vykurovania lokálnymi výhrevnými telesami na plyn“.

Pred niekoľkými rokmi vznikol projekt na rekonštrukciu celého objektu, ktorá mala byť realizovaná z prostriedkov EÚ v rámci spoločného projektu Trnavskej univerzity a mesta Trnava „Centrum Adalbertinum – Študijné a informačné centrum“. K realizácii projektu neprišlo, pretože doteraz nebola vyhlásená výzva, do ktorej by bolo možné tento projekt prihlásiť.

V roku 2014 mesto zaslalo Trnavskej univerzite list s ponukou odkúpenia objektu a priľahlého areálu.

Odvtedy prebieha proces prípravy prevodu vlastníctva budovy z majetku mesta do majetku univerzity, ktorý pozostáva z viacerých krokov.

Okrem iného bolo potrebné vyriešiť nájomný vzťah so ZUŠ Dušana Nebylu, k záležitosti sa z dôvodu, že objekt je kultúrnou pamiatkou vyjadrovalo ministerstvo kultúry, viaceré technické hlasovania v procese muselo vykonať aj mestské zastupiteľstvo.

Súkromná ZUŠ pri Štúdiu baletu Dušana Nebylu a Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu zostávajú v súčasných priestoroch do 30. júna 2017.

Medzitým sa snaží ZUŠ v spolupráci s mestom nájsť vhodné náhradné priestory. Dôvodom pre ukončenie nájomného vzťahu je nevyhnutná rekonštrukcia budovy, počas ktorej nie je možné užívanie priestorov.

V utorok 13. decembra budú poslanci MZ hlsovať o prevode nehnuteľností na Trnavskú univerzitu za symbolické 1 euro.

Ulož ako PDF
Napísal 8. decembra 2016 8:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.