reklama

Adalbertinum sa vráti do majetku Trnavskej univerzity. Mesto objekt predá za symbolické euro

Historická budova Adalbertinum v centre Trnavy prejde po zdĺhavom úradníckom procese do majetku Trnavskej univerzity za symbolické jedno euro. Mesto zaradilo objekt ešte v roku 2015 medzi prebytočný majetok. V súčasnosti využíva priestory Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu a Trnavská univerzita.

Adalbertinum v nedávnej minulosti slúžilo ako sídlo základnej školy, materskej školy aj základnej umeleckej školy. Od roku 2009 v objekte sídli už len Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu a súkromná ZUŠ. Časť priestorov využíva Trnavská univerzita.

Objekt patril od svojho vzniku v roku 1623 ku komplexu univerzitných budov a pôvodne slúžil ako konvikt pre štipendistov a sociálne slabších študentov Trnavskej univerzity. Postaviť ho nechal ostrihomský arcibiskup so sídlom v Trnave a zakladateľ Trnavskej univerzity Peter Pázmány.

Mesto Trnava získalo budovu delimitáciou štátneho majetku v roku 2002.


Historická budova sa po dlhých rokoch vráti do vlastníctva univerzity

Budova s podlahovou plochou 2900 metrov štvorcových a výmerou pozemkov takmer 3900 metrov štvorcových je v nevyhovujúcom stave a vyžaduje vysoké investičné náklady v predpokladanom objeme najmenej 1 milión eur na realizáciu rozsiahlych opráv.

Zo správy mestského úradu vyplýva, že „strecha a krov objektu sú v havarijnom stave a vyžadujú celkovú rekonštrukciu. Objekt vyžaduje opravu vstupného portálu a fasády, výmenu okien ako aj obnovu rozvodov energií. Zároveň je potrebné prehodnotiť a zrekonštruovať doterajší systém vykurovania lokálnymi výhrevnými telesami na plyn“.

Pred niekoľkými rokmi vznikol projekt na rekonštrukciu celého objektu, ktorá mala byť realizovaná z prostriedkov EÚ v rámci spoločného projektu Trnavskej univerzity a mesta Trnava „Centrum Adalbertinum – Študijné a informačné centrum“. K realizácii projektu neprišlo, pretože doteraz nebola vyhlásená výzva, do ktorej by bolo možné tento projekt prihlásiť.

V roku 2014 mesto zaslalo Trnavskej univerzite list s ponukou odkúpenia objektu a priľahlého areálu.

Odvtedy prebieha proces prípravy prevodu vlastníctva budovy z majetku mesta do majetku univerzity, ktorý pozostáva z viacerých krokov.

Okrem iného bolo potrebné vyriešiť nájomný vzťah so ZUŠ Dušana Nebylu, k záležitosti sa z dôvodu, že objekt je kultúrnou pamiatkou vyjadrovalo ministerstvo kultúry, viaceré technické hlasovania v procese muselo vykonať aj mestské zastupiteľstvo.

Súkromná ZUŠ pri Štúdiu baletu Dušana Nebylu a Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu zostávajú v súčasných priestoroch do 30. júna 2017.

Medzitým sa snaží ZUŠ v spolupráci s mestom nájsť vhodné náhradné priestory. Dôvodom pre ukončenie nájomného vzťahu je nevyhnutná rekonštrukcia budovy, počas ktorej nie je možné užívanie priestorov.

V utorok 13. decembra budú poslanci MZ hlsovať o prevode nehnuteľností na Trnavskú univerzitu za symbolické 1 euro.

Ulož ako PDF
Napísal 8. decembra 2016 8:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.