reklama

Trnavská univerzita začne obnovu Adalbertina komplexnou rekonštrukciou strechy

Postupná obnova historického objektu Adalbertinum na ulici Jána Hollého začne komplexnou rekonštrukciou strechy. Trnavská univerzita, ktorá objekt získala od mesta Trnava pred viac ako dvomi rokmi, vyhlásila v apríli verejnú súťaž na vyriešenie havarijného stavu strechy.

Objekt Adalbertinum je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok. Od svojho vzniku v roku 1623 patril ku komplexu univerzitných budov a pôvodne slúžil ako konvikt pre štipendistov a sociálne slabších študentov Trnavskej univerzity. Postaviť ho nechal ostrihomský arcibiskup so sídlom v Trnave a zakladateľ Trnavskej univerzity Peter Pázmány.

Mesto Trnava získalo budovu delimitáciou štátneho majetku v roku 2002. Adalbertinum v nedávnej minulosti slúžilo ako sídlo základnej školy, materskej školy, základnej umeleckej školy, súkromnej ZUŠ či súkromného tanečného konzervatória.

Časť priestorov aj v minulosti využívala Trnavská univerzita. Do jej majetku prešla budova v roku 2017 po rozhodnutí mestského zastupiteľstva z decembra predchádzajúceho roku.Budova Adalbertina a pohľad z vtáčej persperktívy

FOTO: archív, mapy.cz

Predmetom pripravovanej investičnej akcie je komplexná rekonštrukcia nosnej časti strešnej konštrukcie a samotnej strešnej krytiny budovy.

Stavebné práce sa budú týkať rekonštrukcie samotnej strechy celého komplexu Adalbertína – hlavného uličného a dvorového krídla, strechy nad kaplnkou ako i strechy prevýšenej vežovej časti, ktorá je v havarijnom stave, ako aj ňou vyvolaných a súvisiacich stavebných úprav ďalších konštrukcií.

V rámci stavebných úprav prebehne okrem iného oprava pôvodného pamiatkovo chráneného dreveného krovu či obnova povrchu barokových komínových telies reštaurátorským spôsobom.

Podkrovie objektu bude po rekonštrukcii univerzita využívať na študijnú činnosť.

Trnavská univerzita očakáva, že stavebné práce – po úspešnom ukončení procesu verejného obstarávania a podpise zmluvy s vybraným dodávateľom – potrvajú osem mesiacov.

Rekonštrukcia strechy si vyžiada finančné náklady v predpokladanej výške 537 000 eur s DPH, no konečnú cenu zrejme ešte stlačia ponuky uchádzačov.

Lehota na predkladanie ponúk uplynie 14. mája 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 12. apríla 2019 14:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.