reklama

Trnavská univerzita udelila čestný doktorát poprednému kardiológovi Bélovi Merkelymu

Profesor Béla Merkély sa venuje liečbe srdcových zlyhaní, arytmiám, ale aj športovej kardiológii. V stredu 11. mája 2022 sa stal čestným doktorom Trnavskej univerzity za celoživotné dielo a významný medzinárodný prínos pre vedecké poznanie a vzdelávanie v odboroch lekárskych vied.

Rodák z Budapešti je vedúcim katedry športového lekárstva na Semmelweisovej univerzite. Od roku 2015 viedol Semmelweisovu univerzitnú nemocnicu.

Okrem nefarmakologickej liečby srdcových zlyhaní sa venuje echokardiografii, intervenčnej kardiológii, akútnym koronárnym syndrómom a srdcovému remodelovaniu elitných športovcov. Je čestným predsedom Maďarskej kardiologickej spoločnosti a členom Amerického kolégia kardiológie.


Béla Merkely a Vladímir Rábik

FOTO: TRUNI/Barbora Likavská

Od roku 2018 je prof. Béla Merkely rektorom Semmelweisovej univerzity v Budapešti, ktorá je právnou nástupkyňou lekárskej fakulty (1769) Trnavskej univerzity založenej kardinálom Petrom Pázmaňom. Zajtra (12.5.) si pripomenieme 250 rokov, odkedy bola otvorená budova lekárskej fakulty v Trnave (1772), kde dnes sídli Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity.

„Na naše historické korene sme nezabudli ani na chvíľu,“ povedal vo svojom príhovore profesor Béla Merkely. „Nie je náhoda, že dve z najvýznamnejších miest v našej senátnej sieni zdobia obrazy Petra Pázmaňa a Márie Terézie – pod ich drobnohľadom prijímame rozhodnutia dôležité pre budúcnosť. A pri slávnostnom otvorení našej fakulty skladajú naši študenti prísahu na žezlo vyrobené v roku 1772 pre lekársku fakultu Trnavskej univerzity.“

Rektor Semmelweisovej univerzity B. Merkely v Trnave tiež vyhlásil: „Dnes tu stojíme ako hrdí potomkovia, ktorí sa s dedičstvom dobre vyrovnali. Trnavská univerzita je predchodkyňou troch maďarských univerzít: Semmelweisovej univerzity, Univerzity Eötvösa Loránda a Katolíckej univerzity Petra Pázmánya, ktoré patria k špičke vo svojich odboroch. Trnavská univerzita, ktorá bola obnovená v roku 1992 a v súčasnosti oslavuje 30. výročie svojho vzniku, si rovnako ako jej veľká predchodkyňa veľmi rýchlo získala prestíž a rešpekt v akademickom svete na Slovensku i v zahraničí a patrí medzi najkvalitnejšie vzdelávacie inštitúcie.“

(ts)


Béla Merkely

FOTO: TRUNI/Barbora Likavská

Ulož ako PDF
Napísal 13. mája 2022 6:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.