reklama

Aleksander Kwaśniewski prevzal v Trnave čestný doktorát aj za osobnú angažovanosť v prospech SR

V prítomnosti členov vlády SR, bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča a ďalších hostí prevzal dnes na pôde Divadla Jána Palárika v Trnave poľský exprezident Aleksander Kwaśniewski čestný titul doctor honoris causa, ktorý mu udelila Univerzita sv. Cyrila a Metoda (UCM).

Podľa slov Pavla Juhása z Fakulty sociálnych vied UCM veľmi úzko spolupracuje s poľskými univerzitami. Výber vzišiel s návrhu vedeckej rady Fakulty sociálnych vied (FSV) UCM.

„Prvá voľba pri výbere vhodného kandidáta na udelenie čestného doktorátu bola jednoznačná. Čestný doktorát odovzdávame za veľmi dobré vzťahy medzi Slovenskom a Poľskom, za ktoré vďačíme aj Aleksandrovi Kwaśniewskiemu počas jeho funkčného obdobia. Honor mu patrí za rozvoj týchto vzťahov a rozvoj spolupráce v stredoeurópskom regióne,“ povedal P. Juhás.

kwasniewski-trnava
Aleksander Kwaśniewski počas tlačovej besedy na trnavskej radnici

Poľský exprezident navštívil Slovensko už niekoľkokrát, do Trnavy prišiel v pondelok 1. decembra po prvý raz.

„Som poctený výberom Univerzity sv. Cyrila a Metoda. Vždy som sa angažoval nielen v poľsko-slovenských vzťahoch, ale aj v prospech prijatia Slovenska do európskych štruktúr,“ konštatoval Kwaśniewski, ktorý bol vo funkcii hlavy štátu v rokoch 1995-2005.

Za prezidenta ho zvolili vo veku 41 rokov. V priebehu jeho úradovania Poľsko schválilo novú ústavu, vstúpilo do NATO a Európskej únie.

„Poľsko dnes patrí k tým krajinám, kde je podpora členstva v EÚ aj NATO stále vysoká. Väčšina Poliakov, dokonca aj pôvodní skeptici, vidia, že výsledky sú veľmi pozitívne. Naša krajina sa od vstupu do únie zmenila pozitívnym smerom, podarilo sa nám prekonať hospodársku krízu. Napríklad aj naši poľnohospodári, ktorí sa vstupu obávali, sú veľmi spokojní, pretože získavajú európske dotácie a môžu efektívne vstupovať na európsky trh,“ uviedol na krátkej tlačovej konferencii v priestoroch trnavskej radnice.

Pozitívny vzťah majú podľa Kwaśniewskieho Poliaci k NATO, podpora stúpla aj v posledných mesiacoch vplyvom ukrajinskej krízy. „Môžeme sa cítiť oveľa bezpečnejšie,“ poznamenal.

Od 1. decembra sa stal prezidentom Európskej rady poľský expremiér Donald Tusk. Aj túto skutočnosť vnímajú Poliaci pozitívne, čo zvyšuje podporu Európskej únie v našej krajine

„Je to prvý Poliak a prvý politik zo strednej a východnej Európy, ktorý prevzal takúto vysokú funkciu,“ doplnil.

Ulož ako PDF
Napísal 1. decembra 2014 16:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Aleksander Kwaśniewski prevzal v Trnave čestný doktorát aj za osobnú angažovanosť v prospech SR”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.