reklama

Významný archeológ Václav Furmánek prevzal čestný doktorát UCM v Trnave

Archeológ Václav Furmánek si v Trnave prevzal prestížne ocenenie Doctor honoris causa udelené Univerzitou sv. Cyrila a Metoda (UCM).

Slávnostný akt sa uskutočnil v priestoroch Divadla Jána Palárika v prítomnosti viacerých významných hostí, rektorov a prorektorov slovenských verejných vysokých škôl, členov Akademického senátu, Správnej rady, dekanov fakúlt, profesorov, docentov a zamestnancov UCM, informovala Dominika Zdaríleková z UCM v Trnave.

Profesor Václav Furmánek sa narodil v roku 1942 v Ostrave – Vítkoviciach. Vysokú školu ukončil v roku 1964 v Brne na Masarykovej univerzite.

Čestný doktorát získal za celoživotný prínos k rozvoju slovenskej a európskej archeológie

Jeho pracovné aktivity sa prejavili doma aj v zahraničí, či už na rôznych vedeckých konferenciách, v edičnej činnosti, organizovaní výstav (Dánsko, Francúzsko, Spolková republika Nemecko, Taliansko) v členstvách, v redakčných radách, významných vedeckých časopisoch (Das Altertum – Berlín, Památky archeologické – Praha) a v mnohých iných významných oblastiach vedy a výskumu.

furmanek
Václav Furmánek

FOTO: UCM

Profesor Furmánek sa aktívne venoval rozsiahlym záchranným a systematickým archeologickým výskumom.

Spolupracoval aj s RTVS ako hlavný odborný poradca dvoch seriálov Pavla Dvořáka „Múzeum života“ a „Stopy dávnej minulosti“.

V roku 2003 ocenil prezident Slovenskej republiky jeho prácu Medailou prezidenta Slovenskej republiky za Významné zásluhy o rozvoj archeológie a významnú reprezentáciu Slovenskej akadémie vied a Slovenska doma i v zahraničí.

Václav Furmánek vydal 8 monografií a publikoval stovky ďalších odborných textov.

Ulož ako PDF
Napísal 31. januára 2014 10:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.