reklama

Trnavská univerzita otvorila prvé simulačné centrum pre výučbu budúcich zdravotných sestier

Ide o prvý simulátor pre štúdium ošetrovateľstva na Slovensku. Trnavská univerzita sa tak zaraďuje medzi európsku špičku vo vzdelávaní v nelekárskych zdravotníckych odboroch.

V trnavskom Telemedicínskom simulačnom centrum (TSC) sa nachádza virtuálny pacienty, na ktorom je možné sledovať vybrané fyziologické funkcie, akými sú EKG, glykémia, saturácia kyslíkom či krvný tlak. Systém zároveň umožňuje rozširovať množinu monitorovaných funkcií podľa potreby vzdelávacieho procesu a dostupných senzorov.

Všetky hodnoty fyziologických funkcií sa prenášajú bezdrôtovo do mobilného telefónu alebo počítača. Nechýba ani simulácia staroby, uviedol hovorca univerzity Matúš Demko.

FOTO: Trnavská univerzita

„Na simulátore sa detailne zbierajú dáta zo simulovaného ošetrovania pacienta s rôznymi diagnózami. Hlavným cieľom vzdelávania pomocou tohoto systému je, aby budúce zdravotné sestry ovládali štandardizované diagnostické, terapeutické a ošetrovateľské postupy. Priestory TSC pozostávajú z miestnosti, v ktorej sú umiestnené pacientske simulátory, z kontrolnej miestnosti, z ktorej bude vyučujúci sledovať prácu študenta a z debriefingovej miestnosti, kde pedagógovia poskytnú svojim študentom spätnú väzbu,“ priblížil Matúš Demko.

Telemedicínske simulačné centrum vybudovali z vlastných zdrojov fakulty zdravotníctva a sociálnej práce TRUNI a s finančnou podporou ministerstva školstva (200-tisíc eur) a Trnavského samosprávneho kraja (13 000 eur).

Zámerom Trnavskej univerzity je centrum aj naďalej rozširovať a vylepšovať.

FOTO: Trnavská univerzita

Ulož ako PDF
Napísal 3. júna 2022 12:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.