reklama

Trnavská univerzita sa zapojila do konzorcia európskych univerzít

Rektor Trnavskej univerzity v Trnave René Bílik a prezident Leuphana Univerzity v Lüneburgu Sascha Spoun v piatok 10. januára 2020 podpísali zmluvy o bilaterálnej spolupráci. Strategickým cieľom je založiť konzorcium európskych univerzít.

„Leuphana Univerzita v Lüneburgu je nositeľom iniciatívy na vytvorenie konzorcia viacerých európskych univerzít, v ktorom sú okrem nás zastúpené univerzity z Nemecka, Poľska, Portugalska a Španielska. Tento prvý krok je pre nás nesmierne významný, pretože jednou z kľúčových výziev najbližšieho obdobia je schopnosť slovenských univerzít zapájať sa do európskeho univerzitného priestoru,“ vysvetľuje rektor profesor René Bílik.

„Trnavská univerzita má veľmi zaujímavú históriu siahajúcu až do 17. storočia. Prešla niekoľkými inováciami, zvlášť jej znovuzaloženie v roku 1992 je niečo, čo sa od vás môžeme učiť. Stáli ste v čele zmeny a priniesli ste demokraciu, ľudské práva a občianske slobody na Slovensko,“ vyhlásil prezident Leuphana Univerzity v Lüneburgu profesor Sascha Spoun.

Ilustračné foto

Okrem bilaterálnej spolupráce, ktorá umožní študentom a vyučujúcim akademickú výmenu medzi oboma univerzitami, je cieľom oboch partnerov uspieť vo výzve Európskej komisie na vytváranie univerzitných konzorcií.

Európske univerzity sú nadnárodné aliancie, ktoré sa stanú univerzitami budúcnosti, budú sa v nich podporovať európske hodnoty a identita a mali by priniesť revolúciu v kvalite a konkurencieschopnosti európskeho vysokoškolského vzdelávania.

Navyše budú vytvárať spoločné iniciatívy vo výskume, vzdelávaní a tretej misii. Pracovať budú na spoločnom bakalárskom študijnom programe european studies.

S. Spoun očakáva prvé výsledky do troch rokov, spolupráca sa bude testovať rozličnými pilotnými programami.

„Je dôležité, aby v spoločnosti, v ktorej badáme množstvo výziev, sme študentom umožnili spoznať, aký je svet a ako môžu sami preň prispieť. Hlavným cieľom nás ako univerzít je ponúknuť vzdelávanie založené na hodnotách, ktoré umožní mladým ženám a mužom riešiť problémy,“ povedal S. Spoun.

Informácie sprostredkoval Matúš Demko z oddelenia pre marketingu a PR Trnavskej univerzity.

Ulož ako PDF
Napísal 10. januára 2020 16:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.